Provozuje:
Juris Real Estate

Bude Rusko v průmyslových nemovitostech následovat ČR a Polsko?

Společnost Colliers International ve své nové zprávě zkoumá vývoj nájemného, výnosů a kapitálové hodnoty průmyslových a logistických nemovitostí v Polsku a České republice a naznačuje, jaká by mohla být cesta pro Rusko.

Bude Rusko v průmyslových nemovitostech následovat ČR a Polsko?

autor. JURIS REAL

Společnost Colliers International ve své nové zprávě zkoumá vývoj nájemného, výnosů a kapitálové hodnoty průmyslových a logistických nemovitostí v Polsku a České republice a naznačuje, jaká by mohla být cesta pro Rusko.

Damian Harrington, regionální ředitel výzkumu pro východní Evropu Colliers International, řekl: „Ruský průmyslový a logistický sektor rostl v posledních deseti letech rychlým tempem, a to zejména v Moskvě. Od roku 2006 se logistický a průmyslový prostor v ruském hlavním městě rozrostl o více než 7,4 milionů m2, z nichž více než jedna třetina byla dodána v posledních třech letech.“ Faktorů rozvoje existuje celá řada, včetně ruské pozemkové reformy na začátku nového milénia a poměrně nedávného naplnění poptávky firem ze sektorů e-commerce a výroby. Rusku se také dařilo rozvíjet vlastní rozsáhlou distribuční síť, která dnes již mnohdy zahrnuje možnost využití několika různých druhů přepravy obsluhovaných jednou či několika společnostmi v průběhu přepravy samotné. Hlavní hrozbou pro současný trh je fakt, že rostoucí závislost na domácím trhu povede k vážným výkyvům hodnot. Vzhledem k ekonomickým sankcím a pomalému ekonomickému růstu dojde k poklesu nájemného. Banky jsou pod tlakem, což způsobuje nárůst nákladů na financování, vedoucí k nominálnímu růstu výnosů a tím pádem k poklesu hodnot komerčních nemovitostí.

„Kontrolou vývoje moderních logistických prostor z cenového hlediska za posledních 15 let, včetně kapitálových hodnot, výše nájemného a výnosů, jsme byli schopni zmapovat klíčové cyklické a strukturální změny vyskytující se v Rusku ve srovnání s těmi, které se objevily na klíčových trzích střední a východní Evropy,“ řekl Damian Harrington. Trhy Polska a České republiky za sebou mají podobné období rychlého rozvoje a proto jsme je brali jako výchozí body pro identifikaci různých fází vývoje trhů v Moskvě a Petrohradu. Jak Praha, tak Varšava se na počátku nového milénia staly hlavními vstupními branami centrální Evropy pro investory, developery a provozovatele průmyslových a logistických nemovitostí, podobně jako v Rusku Moskva. Zpráva ukazuje, že na začátku nového tisíciletí měla všechna čtyři města, tedy Praha, Varšava, Moskva a Petrohrad, podobnou kapitálovou hodnotu moderních logistických prostor, přibližně 600 EUR/m2. Jako důsledek krize se kapitálové hodnoty v roce 2009 odlišily – zatímco klíčové trhy Polska a České republiky stagnovaly, Moskva a Petrohrad pokračovaly v růstu až do přelomu let 2013 a 2014.

„Ve zprávě jsme identifikovali tři hlavní fáze transformace, a to expanzi a diverzifikaci, reorganizaci a deklasifikaci, a nakonec konsolidaci a zralost. Vývoj logistických prostor v posledních deseti až patnácti letech nám poskytuje cenný pohled na rozdíly mezi trhy,“ řekl Damian Harrington. Transformace Prahy a Varšavy z vnitřně orientovaných logistických a průmyslových trhů s nízkým přílivem kapitálu ke globálně orientovaným trhům s centralizovaným plánováním a rozvojem, regulovanými a zavedenými obchodními cestami a vysokým přílivem kapitálu, byla evoluční. Srovnání Moskvy a Petrohradu s touto časovou osou ukazuje, že ani jedno z měst ke konci roku 2014 ještě nedosáhlo zralosti. Obě ruská centra se stále pohybují ve fázi reorganizace, což se vyznačuje novou výstavbou a regionálním růstem. V roce 2012 se začaly rozvíjet regionální trhy mimo Moskvu a Petrohrad, ty však v roce 2014 stále patřily mezi rozvíjející se trhy.

Nízký domácí ekonomický růst a sankce začínají mít dopad na rozvoj tržní poptávky v Rusku. Aby došlo k posunu dopředu a tím k posunu k fázi konsolidace, je třeba lépe zvládnout rostoucí mezeru mezi nabídkou a poptávkou. Pokud se skutečně ukáže, že historické hodnoty polského a českého trhu cyklicky reprezentují budoucí vývoj, bude ruský výhled jasnější. Na rozdíl od polského a českého trhu v polovině a na konci první dekády 21. století bude potvrzení zralosti trhu trvat déle, což přinese Rusku další možnost zlepšit hodnoty.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Závěr NS neobstojí, uvedl ÚS v kauze exekuce majetku babičky.

Výklad Nejvyššího soudu je formalistický, nedostatečný, v hodnotovém rozporu se samotnou koncepcí vyživovací povinnosti a péče o nezaopatřené děti ve smyslu Listiny, uvedl Ústavní soud. Více»

Novela vodního zákona se vrací do druhého čtení.

Poslanci doplní návrhy. Více»

E.ON zlevnil energie s fixací.

Od května sníží ceny plynu i klientům bez závazku. Více»

Vinaři se vyjádří k situaci ve vinicích a vyčíslí škody způsobené mrazy.

ČTK bude dnes od 11:55 hod. živě vysílat tiskovou konferenci Svazu vinařů ČR k aktuální situaci ve vinicích a vyčíslení škod, které napáchaly mrazy. Zúčastní se jí prezident svazu Martin Chlad a zástupci všech vinařských podoblastí. Více»

V Paříži se v noci zřítila křídla mlýna na známém kabaretu Moulin Rouge.

V noci na dnešek se v Paříži zřítila křídla větrného mlýna, symbolu známého kabaretu Moulin Rouge. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na prohlášení hasičů. Více»

Všechny články a aktuality »»