innogy a ČEZ nechají zákazníkům s vysokými fixacemi zastropované ceny energií.
Energetické společnosti ČEZ a innogy v příštím roce ponechají zastropované ceny energií všem svým klientům, kteří dosud mají z minulosti fixované tarify nad úrovní současného vládního stropu.
innogy a ČEZ nechají zákazníkům s vysokými fixacemi zastropované ceny energií.
autor. JURIS REAL, ČTK
Energetické společnosti ČEZ a innogy v příštím roce ponechají zastropované ceny energií všem svým klientům, kteří dosud mají z minulosti fixované tarify nad úrovní současného vládního stropu.
U ČEZ se to bude týkat 45.000 zákazníků, u innogy několika tisíc. Toto zjištění vyplývá z informací obou společností pro ČTK.
Situaci odběratelů s cenami nad vládním stropem řeší i další dodavatelé. Podle odhadů mělo na počátku roku takto zafixované ceny až 400.000 odběratelů, nyní jich zbývají ještě desítky tisíc.
Po celý letošní rok platí v České republice vládou nařízený cenový strop na elektřinu a plyn. Všichni odběratelé tak platí maximálně 6.000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3.000 korun za jednu MWh plynu.
K tomu je třeba připočítat distribuční poplatky. Vládní maxima platí bez ohledu na skutečnost, zda mají zákazníci u svých dodavatelů smlouvy s cenami nad stropem. V příštím roce již cenové stropy platit nebudou.
Od začátku ledna tak mohou klienti, kteří si předloni v době energetické krize zafixovali ceny energií nad úrovní vládního stropu, začít platit výrazně více. Podle dat ministerstva průmyslu a obchodu by si někteří odběratelé mohli v takovém případě připlatit za energie tisíce i desetitisíce korun navíc.
Většina dodavatelů se však podle jejich vyjádření snaží situaci těchto zákazníků řešit. Např. ČEZ, innogy, E.ON a některé další firmy začaly v průběhu roku nabízet těmto klientům přechod na levnější tarify, většinou s fixací. Dosud tyto nabídky využily stovky tisíc odběratelů.
ČEZ měl na začátku roku asi 160.000 klientů, kteří si předloni zafixovali ceny nad vládním stropem. "Většina oslovených klientů svou situaci aktivně řešila a využila naši nabídku přejít na běžnou fixaci, přesto stále evidujeme přes 45.000 zákazníků, kteří nijak nereagovali. Nechceme, aby se tito zákazníci dostali po Novém roce do potíží, a tak jsme se rozhodli k mimořádnému kroku a i po Novém roce jim budeme účtovat stejnou cenu jako nyní, tedy ve výši vládních stropů,“ informoval generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
Přes 200.000 zákazníků s vysokými fixacemi oslovovalo během roku také innogy. Na nižší tarif z nich podle mluvčího Pavla Grochála přešla drtivá většina.
"Nakonec jsme se rozhodli snížit ceny i neaktivním zákazníkům, právě na úroveň cenových stropů. Energetická krize vystřelila ceny energií na extrémní úrovně a aktuální klesající nákupní ceny nám umožní snížit ceny i těmto klientům. Tuto pomoc vnímáme jako poslední reakci na energetickou krizi. Předpokládáme, že další pomoc státu či energetických firem v oblasti cen komodity už nebude potřeba,” sdělil ředitel maloobchodu innogy David Konvalina.
Jednotky tisíc klientů s nadstropovými cenami měl letos také E.ON. Přibližně dvě třetiny z nich podle mluvčího Romana Špěrňáka využilo v průběhu roku možnosti přechodu na jiný fixovaný tarif.
"Aktuálně tak máme zhruba 2.000 klientů, kteří zůstávají z vlastního rozhodnutí na původním produktu. Naše nabídka pro ně platí stále. Pokud tito klienti budou chtít přejít bez jakýchkoliv sankcí za předčasné ukončení fixované smlouvy na podstropový produkt, mohou naši nabídku využít," doplnil a uzavřel Šperňák.
Fórum
Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.
Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.
Volejte 777 603 019
Kalkulátor nemovitostí
Spočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru
Poslední Aktuality a články
Poslanci EU schválili odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování.
Odpůrci poukazovali hlavně na to, že některé mechanismy, které nařízení zavádí, nejsou dostatečně připravené. Podle některých firem norma také přinášela nové byrokratické povinnosti a mohla by vést ke zvýšení cen. Více»
Soud zamítl žalobu obce Branov kvůli vyhlášení NP Křivoklátsko.
Městský soud v Praze zamítl žalobu středočeské obce Branov v jejím sporu s ministerstvem životního prostředí (MŽP) kvůli chystanému vyhlášení národního parku (NP) Křivoklátsko. Více»
Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek.
Trávníček zůstane členem. Více»
Stanice metra Českomoravská se na rok uzavře 6. ledna.
Stejně tak Pankrác. Více»
Zámek Štiřín se nepodařilo prodat ani napotřetí.
Do dražby se nikdo nepřihlásil. Více»