Stany před magistrátem měly upozornit na občany v bytové nouzi.
Rozmístěním 50 stanů před budovu pražského magistrátu chtěli zástupci Platformy pro sociální bydlení poukázat na to, kolik rodin podle nich už letos přišlo o možnost získat obecní byt.
Stany před magistrátem měly upozornit na občany v bytové nouzi.
autor. JURIS REAL, ČTK
Rozmístěním 50 stanů před budovu pražského magistrátu chtěli zástupci Platformy pro sociální bydlení poukázat na to, kolik rodin podle nich už letos přišlo o možnost získat obecní byt.
Do souvislosti to dávají s nástupem Alexandry Udženiji (ODS) na pozici náměstkyně primátora pro zdravotnictví a sociální péči v letošním únoru.
Situace lidí v nouzi se podle platformy může dále zhoršit s případným schválením návrhu pražského magistrátu na nová pravidla přidělování obecních bytů.
"V posledních čtyřech letech se v hlavním městě průměrně měsíčně zabydlelo do sociálních bytů deset ohrožených domácností. Od nástupu paní Udženije se jich za šest měsíců místo 60 přidělilo jen něco málo přes deset," uvedli zástupci Platformy pro sociální bydlení, kteří podobný protest zorganizovali i v červenci. Dosavadní nastavení přidělování obecních bytů podle Udženiji vedlo k tomu, že se za poslední tři roky patnáctkrát zvýšil počet stížností na sociální nájemce. Nová pravidla mají proto zaručit lepší hodnocení žadatelů. Zrušil by se tak bodový systém a k potenciálním nájemcům se přistupovalo individuálně, sdělila již dříve Udženija.
Ředitelka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová ale na akci argumentovala tím, že na 73 procent nájemců sociálních bytů v Praze nebyla mezi lety 2018 až 2023 podaná žádná stížnost a u poloviny z těch, na které ano, se to stalo jen jednou. Nájemníků s pěti a více stížnostmi jsou pak podle ní čtyři procenta. Doplnila, že většina stížností byla podaná v době koronavirové pandemie, kdy vzhledem k tomu, že lidé trávili více času doma, přirozeně přibylo krizových situací. Praha podle dřívější analýzy vlastní asi 7.000 bytů, dalších zhruba 23.000 jich spravují městské části a o pronájmech si rozhodují samy.
Bodový systém, který magistrát navrhuje zrušit, podle Platformy pro sociální bydlení garantuje objektivnost a transparentnost rozhodování a eliminuje možnou korupci. "Nová pravidla zásadním způsobem ohrozí stávající systém sociálního bydlení, který je nastaven tak, aby měli šanci na důstojný domov nejohroženější domácnosti včetně rodin matek samoživitelek, lidí s problémy v oblasti fyzického a duševního zdraví, seniorů a seniorek v bytové nouzi," oznámila Platforma pro sociální bydlení. Nová pravidla by podle ní také vedla k razantnímu úbytku počtu lidí, kteří by sociální byt získali. V hlavním městě přitom aktuálně žije 18.500 až 22.500 lidí v bytové nouzi, řekla Bírová.
Vstupní kritéria by podle platformy byla rovněž příliš přísná, když by např. o byty mohli žádat jen lidé, kteří mají platnou nájemní či podnájemní smlouvu. "Dnes tu nepřespáváme, protože můžeme jít domů, mnozí ale tento luxus nemají," uzavřela Bírová. Návrh na přidělování bytů, k němuž dorazilo přes 200 připomínek, v minulosti kritizovala opoziční Praha sobě, koaliční Piráti nebo různé neziskové organizace.
Fórum
Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.
Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.
Volejte 777 603 019
Kalkulátor nemovitostí
Spočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru
Poslední Aktuality a články
Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek.
Trávníček zůstane členem. Více»
Stanice metra Českomoravská se na rok uzavře 6. ledna.
Stejně tak Pankrác. Více»
Zámek Štiřín se nepodařilo prodat ani napotřetí.
Do dražby se nikdo nepřihlásil. Více»
Centrální banka letos naposled rozhodne o úrokových sazbách.
Podle fin. analytiků je nezmění. Více»
Metropole odkoupí budovu Nákladového nádraží Žižkov.
Umožní i přeměnu kasáren v Karlíně. Více»