Půda je nasycená, prognóza pro jaro kvůli absenci sněhu dobrá není.
Teplé lednové počasí, které rozpustilo i na horách veškerý sníh napadaný v prosinci, a deště posledních dnů zapříčinily, že v celé republice je v půdě do jednoho metru obvyklé či vyšší množství vody, než je pro toto období obvyklé.
Půda je nasycená, prognóza pro jaro kvůli absenci sněhu dobrá není.
autor. JURIS REAL, ČTK
Teplé lednové počasí, které rozpustilo i na horách veškerý sníh napadaný v prosinci, a deště posledních dnů zapříčinily, že v celé republice je v půdě do jednoho metru obvyklé či vyšší množství vody, než je pro toto období obvyklé.
Mapa nasycení ukazuje, že s výjimkou částí jižní Moravy a oblastí kolem Ohře v Ústeckém kraji je půda buď zcela či téměř nasycená, vyplývá z informací na webu projektu Intersucho.
Predikce založené na očekávání průměrných srážek už však tak dobré nejsou, protože na začátku jara může chybět voda z tajícího sněhu.
Ten totiž není nikde s výjimkou slabé a nesouvislé pokrývky na horských hřebenech.
Takřka všude je nasycená půda do 40 centimetrů, v hlubší vrstvě do jednoho metru je slabě nasycené Poohří, prakticky celá jižní Morava a také střední Pomoraví, částečně Polabí a také Bruntálsko.
Na nejbližší dny je předpověď příznivá do té míry, že má ještě několik dnů občas zapršet, na horách může i sněžit.
Prognóza pro začátek března však příliš optimistická není, protože pokud nepřijde sněžení, které by vytvořilo zásobu vody pro jaro, může být na začátku vegetace vody v půdě méně, než je obvyklé.
Vědci srovnávají aktuální stav s průměrným stavem zásob vody v půdě do jednoho metru v letech 1961 až 2010, prognózu dělají na základě aktuální situace a kalkulují s průměrnými srážkami za období, pro něž prognózu tvoří.
Pro většinu území je maximálně padesátiprocentní šance, že bude v půdě na začátku března více vody, než je pro toto období obvyklé. Jen na území západně od Prahy je šance, že půda bude nasycena alespoň průměrně.
Počasí, které panuje v ČR zhruba od Vánoc, je o několik stupňů teplejší, než je dlouhodobý teplotní průměr. "Zima se v České republice za posledních 60 let oteplila o 2,2 stupně Celsia, samotné měsíce prosinec a leden dokonce o 2,6 stupně," upozornil klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR Pavel Zahradníček. Důsledek tohoto trendu je jednoznačný.
"Chladná část roku se zkracuje a samozřejmě ubývá i množství sněhové pokrývky. Hlavně v posledním desetiletí jsme zažili velmi mírné zimy se slabou sněhovou pokrývkou. Počet dnů, kdy leží na zemí sníh, klesl za 60 let o polovinu a počet dnů, kdy byla sněhová pokrývka vyšší než deset centimetrů, dokonce klesl o dvě třetiny," sdělil Zahradníček. Oteplování zim souvisí podle klimatologů se změnou klimatu, příčinou globálního růstu průměrných teplot je množství oxidu uhličitého vypouštěného do atmosféry. Podle klimatických modelů poroste do konce století pravděpodobnost výskytu teplých zim s nedostatečnou sněhovou pokrývkou.
Fórum
Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.
Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.
Volejte 777 603 019
Kalkulátor nemovitostí
Spočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru
Poslední Aktuality a články
Poslanci EU schválili odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování.
Odpůrci poukazovali hlavně na to, že některé mechanismy, které nařízení zavádí, nejsou dostatečně připravené. Podle některých firem norma také přinášela nové byrokratické povinnosti a mohla by vést ke zvýšení cen. Více»
Soud zamítl žalobu obce Branov kvůli vyhlášení NP Křivoklátsko.
Městský soud v Praze zamítl žalobu středočeské obce Branov v jejím sporu s ministerstvem životního prostředí (MŽP) kvůli chystanému vyhlášení národního parku (NP) Křivoklátsko. Více»
Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek.
Trávníček zůstane členem. Více»
Stanice metra Českomoravská se na rok uzavře 6. ledna.
Stejně tak Pankrác. Více»
Zámek Štiřín se nepodařilo prodat ani napotřetí.
Do dražby se nikdo nepřihlásil. Více»