Povodí Moravy musí zaplatit vlastníkům pozemku pod Novými Mlýny.
Rozhodl soud.
Povodí Moravy musí zaplatit vlastníkům pozemku pod Novými Mlýny.
autor. JURIS REAL, ČTK
Rozhodl soud.
Povodí Moravy musí zaplatit 670.000 korun majitelům zatopeného pozemku pod vodním dílem Nové Mlýny, rozhodl odvolací Krajský soud v Brně.
Jde o jeden z prvních rozsudků, který vychází z nové judikatury Ústavního soudu k dlouhodobému omezení užívacího práva. Nyní vysouzená náhrada náleží vlastníkům za období tří let. Pokračovat chtějí žalobou o náhradu i za další období. O rozsudku informovala právní kancelář Frank Bold Advokáti.
Vyjádření státního podniku Povodí Moravy ČTK zjišťuje.
"Z rozhodnutí soudu vyplývá, že nárok na peněžní náhradu za zatopení pozemků vzniká za každý den trvajícího omezení. Klienti ji tedy mohou požadovat za každý den, kdy je vodní dílo na jejich pozemku," uvedl advokát Jan Hejl z Frank Bold Advokáti. Ústavní soud se letos zabýval jinou podobnou kauzou. Týkala se pozemku na Šumpersku, na kterém je část malé vodní elektrárny. Ústavní soudci vyhověli stížnosti majitelů, kteří taktéž vedli spor s Povodím Moravy, a zrušili rozhodnutí soudů, podle nichž se náhrada za omezení vlastnického práva poskytuje pouze jednorázově. V nálezu Ústavní soud uvedl, že "opakující se plnění je v řadě situací praktické a smysluplné, neboť umožňuje zohlednit dobu trvání omezení vlastnického práva a je způsobilé reagovat i na budoucí změnu poměrů", např. zánik vodního díla nebo vývoj kupní síly peněz.
Jedním ze sporů, do kterých se nová judikatura promítla, je ten, který se týká pozemku pod Novými Mlýny, což je soustava nádrží budovaná v 70. a 80. letech 20. století. V prvním stupni spor řešil Městský soud v Brně, v druhém ten krajský. Rozsudek byl zatím pouze vyhlášen, teprve se bude písemně vyhotovovat. Při budování Nových Mlýnů bylo zaplaveno několik obcí a mnoho pozemků místních lidí. Pokud se jejich vlastníci domáhali náhrady za zatopení, mohli dosud získat pouze jednorázovou náhradu, v mnoha případech byla ale i ta už promlčená. Po novém nálezu Ústavního soudu se situace podle Frank Bold změnila.
Vodními díly, kterých se nová rozhodovací praxe může dotknout, nejsou jen nádrže. Týká se to i hrází, jezů, kanalizací, vodních řadů, zavlažovacích systémů, protipovodňových opatření, studen a mnoha dalších.
"Pokud bylo vodní dílo vybudováno před rokem 2002 a neexistuje jiné věcné břemeno než zákonné, má vlastník pozemku nárok na náhradu za omezení jeho užívacího práva k pozemku. Může o ni tedy žádat za každý den a to zpravidla až tři roky zpětně," uzavřel Hejl.
Fórum
Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.
Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.
Volejte 777 603 019
Kalkulátor nemovitostí
Spočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru
Poslední Aktuality a články
Poslanci EU schválili odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování.
Odpůrci poukazovali hlavně na to, že některé mechanismy, které nařízení zavádí, nejsou dostatečně připravené. Podle některých firem norma také přinášela nové byrokratické povinnosti a mohla by vést ke zvýšení cen. Více»
Soud zamítl žalobu obce Branov kvůli vyhlášení NP Křivoklátsko.
Městský soud v Praze zamítl žalobu středočeské obce Branov v jejím sporu s ministerstvem životního prostředí (MŽP) kvůli chystanému vyhlášení národního parku (NP) Křivoklátsko. Více»
Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek.
Trávníček zůstane členem. Více»
Stanice metra Českomoravská se na rok uzavře 6. ledna.
Stejně tak Pankrác. Více»
Zámek Štiřín se nepodařilo prodat ani napotřetí.
Do dražby se nikdo nepřihlásil. Více»