Památkami roku jsou v ČR špýchar v Myšticích a zahrada ve Slaném.
Památkami roku 2022 se staly špýchar, který je součástí usedlosti v obci Myštice v Jihočeském kraji, a obnova zahrady ve Slaném ve středních Čechách.
Památkami roku jsou v ČR špýchar v Myšticích a zahrada ve Slaném.
autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)
Památkami roku 2022 se staly špýchar, který je součástí usedlosti v obci Myštice v Jihočeském kraji, a obnova zahrady ve Slaném ve středních Čechách.
Ocenění udělilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska při zahájení konference v Praze na Žofíně.
Cena patří vlastníkům památek z řad soukromníků, měst, církve i dalších vlastníků.
Do soutěže se letos přihlásilo 45 objektů, ty ani nemusejí být státem prohlášenými kulturními památkami. Pořadatelé oceňují majitele, kteří jsou si vědomi kulturně historických stránek svých objektů a podle toho o ně pečují. Soutěž má dvě kategorie, špýchar v Myšticích zvítězil v kategorii Malá obnova, tedy ta, která stála do dvou milionů korun. Objekt se nachází v areálu nevelké vesnické usedlosti. Samostatně stojící zděný špýchar loni prošel celkovou rekonstrukcí krovu. Střecha je pokrytá žitnými došky a hřeben šindeli. Majitelé se pro obnovu rozhodli i přesto, že budovu chtějí nadále užívat jako dílnu, sklad zemědělských strojů a nářadí a sušárnu plodů a bylin. Na celkové náklady 543.000 korun přispělo ministerstvo kultury 405.000 korun, zbytek zaplatili majitelé.
Druhé místo v této kategorii získala obnova rodného domu slavného psychologa Sigmunda Freuda v Příboře na Novojičínsku, která loni navázala na vznik nové stálé expozice. Třetí místo z deseti finalistů v této kategorii dostala obnova varhan z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích, části Uherského Hradiště ve Zlínském kraji.
V kategorii Velká obnova, teda ta s náklady nad dva miliony korun, zvítězilo město Slaný s první etapou obnovy historického prvorepublikového parku Kumpánova zahrada, které se v místě říká Benar. Připomíná minulost areálu vily Ferdinanda Přibyla s přádelnou a je největší a nejzachovalejší zahradou založenou v meziválečném období ve Slaném. Zahrada vznikla roku 1939 podle návrhu o zahradního architekta Josefa Kumpána (1885 až 1961). Od roku 2018 je zahrada s vilou kulturní památkou a dnes je ve vlastnictví Města Slaný. "Od roku 2012 jsme přemýšleli, zda park převezmeme do majetku města. Až v roce 2018 jsme jako zastupitelé park převzali. Netušili jsme, co nás čeká, ale vidím, že jsme šli správnou cestou," řekl starosta Martin Hrabánek. Náklady na obnovu zahrady byly téměř 28 milionů korun. S obnovou parku město začalo v roce 2020, muselo řešit nebezpečný odpad, který se musel odvážet. Do zahrady se vrátila socha Dámy po koupeli, zrestaurován a obnoven byl chrlič vody v podobě lva, který byl zasypán pod zemí. Vznikla replika původní kašny ve tvaru čtyřlístku, do parku byly vysazeny stromy a květiny.
Na druhém místě v této kategorii se umístila obnova hrobky rodiny Brass v malinké vesničce Dolním Podluží na česko-německých hranicích v Ústeckém kraji. Třetí místo v kategorii s 12 finalisty patří záchraně kostela sv. Petra a Pavla ve Strýčicích v jižních Čechách. Kostel se daří zachránit díky spolupráci místních obyvatel s potomky odsunutého původního německého obyvatelstva.
Sdružení soutěž založilo pro větší motivaci vlastníků historických objektů k jejich ochraně, do soutěže se mohou hlásit i majitelé objektů, které kulturní památkou nejsou. O titul může usilovat nejen hrad, zámek, kostel, divadlo, ale i vojenský nebo zemědělský brownfield či veřejný prostor. První ceny byly udělené za rok 2013.
Fórum
Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.
Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.
Volejte 777 603 019
Kalkulátor nemovitostí
Spočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru
Poslední Aktuality a články
Poslanci EU schválili odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování.
Odpůrci poukazovali hlavně na to, že některé mechanismy, které nařízení zavádí, nejsou dostatečně připravené. Podle některých firem norma také přinášela nové byrokratické povinnosti a mohla by vést ke zvýšení cen. Více»
Soud zamítl žalobu obce Branov kvůli vyhlášení NP Křivoklátsko.
Městský soud v Praze zamítl žalobu středočeské obce Branov v jejím sporu s ministerstvem životního prostředí (MŽP) kvůli chystanému vyhlášení národního parku (NP) Křivoklátsko. Více»
Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek.
Trávníček zůstane členem. Více»
Stanice metra Českomoravská se na rok uzavře 6. ledna.
Stejně tak Pankrác. Více»
Zámek Štiřín se nepodařilo prodat ani napotřetí.
Do dražby se nikdo nepřihlásil. Více»