Provozuje:
Juris Real Estate

Ceny bytů vzrostly od počátku roku o 80 000 Kč.

Index dostupnosti bydlení opět vystoupal nad 30 %.

Ceny bytů vzrostly od počátku roku o 80 000 Kč.

autor. JURIS REAL

Index dostupnosti bydlení opět vystoupal nad 30 %.

Spolu s poklesem úrokových sazeb hypoték došlo v devíti krajích ze 14 v uplynulém měsíci ke zlepšení dostupnosti bydlení. Přesto hodnota souhrnného indexu meziměsíčně vzrostla o 4 setiny. Hlavní příčinou je dramatický nárůst cen bytů v Praze a Karlovarském kraji. Titulní index dostupnosti bydlení, vyjadřující jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotéky, v srpnu navzdory výraznému poklesu úrokových sazeb hypoték vzrostl z 29,8 % zpět na 30,1 %. Příčinou návratu indexu zpět nad 30procentní hranici jsou rostoucí ceny bytů. Oproti červenci průměrná cena bytů (všechny kategorie, celá ČR) vzrostla o 30 000 Kč na 1,8 milionu korun.

Nárůst celorepublikového indexu byl v srpnu tažen především prudkým zdražením bytů v Praze (+140 000 Kč) a skokovým nárůstem v Karlovarském kraji.

Nepatrný nárůst hodnoty indexu evidujeme také ve Zlínském, Libereckém kraji a na Vysočině. Ve zbývajících devíti krajích došlo meziměsíčně k mírnému zlepšení dostupnosti bydlení. Průměrná cena bytů v Karlovarském kraji vyskočila o více než 100 000 Kč.

Mezi regiony, kde pozorujeme již několik měsíců v řadě nárůst cen a postupné zhoršování dostupnosti bydlení, patří Praha, Zlínský kraj, Středočeský kraj a skokový nárůst jsme v tomto měsíci zaznamenali v Karlovarském kraji. Průměrná cena bytů zde meziměsíčně vzrostla o 110 000 Kč a index dostupnosti bydlení vystoupal o necelé 2 procentní body na 29,1 %. Na základě statistik jednoho měsíce je na relevantní závěry brzy. Domníváme se, že jedním z důvodů nárůstu cen v Karlovarském kraji může být rostoucí poptávka klientely z postsovětských zemí související s konfliktem ve východní části Ukrajiny. Teprve ze statistik za září a říjen však budeme moci odvozovat, zda se jedná o nový trend, nebo jen statistickou chybu či jednorázový výkyv.

Opačný trend několik měsíců v řadě klesajících cen nemovitostí a tím i zlepšování dostupnosti bydlení vykazuje Moravskoslezský a Královehradecký kraj.

Zde průměrné ceny bytů klesly oproti červenci o 50 000 Kč a v porovnání s loňským srpnem dokonce o 260 000 Kč. Index dostupnosti bydlení v Královehradeckém kraji dosahoval loni touto dobou hodnoty 32,9 %. Nyní je na 26,5 %.

Dostupnost bydlení dlouhodobě stagnuje. A co tedy bude dál?

Z dlouhodobého pohledu posuny indexů v rámci několika desetin procentního bodu nic zásadního neznamenají. Lze říci, že celorepublikový index dostupnosti bydlení již několik let stagnuje.

Loni touto dobou jeho hodnota činila 30,6 %. A v pásmu kolem 30 % (+/- 2 p.b.) se pohybuje od března 2012. Z pohledu kupujících jsou tedy v současnosti optimální podmínky pro pořízení vlastního bydlení, které podle signálů z realitního trhu už nemusejí trvat příliš dlouho.

Úrokové sazby hypoték se budou podle našeho názoru pohybovat na stávající hladině minimálně do konce letošního roku.

Ceny bytů však pozvolna rostou již od letošního ledna a otočení trendu neočekáváme. Naopak. Na trhu identifikujeme několik faktorů, které mohou posílit poptávku a zvýšit dynamiku nárůstu cen ještě do konce letošního roku.

Součástí monitoringu úrovně dostupnosti bydlení je také index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu.

Do výpočtu tedy nevstupují náklady na financování pořízení bydlení. Hodnota indexu v uplynulém měsíci díky nárůstu cen bytů vzrostla o 8 setin procentního bodu na 4,7. Jinými slovy průměrná česká domácnost by musela na pořízení bytu v ceně 1,8 mil. Kč (průměr ČR za všechny byty) vynaložit bezmála 5 čistých ročních příjmů.

Ve statistikách návratnosti bydlení se samozřejmě projevil prudký nárůst cen v Praze, takže návratnost bydlení zde v srpnu přesáhla hranici 10násobku.

V metropoli se na této úrovni index pohyboval naposledy v červnu 2009. Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina.

Na opačném konci je potom podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení kromě Prahy také Olomoucký, Středočeský a nově Karlovarský kraj.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

NET4GAS se loni propadl do ztráty 1,7 miliardy Kč.

Společnost NET4GAS, kterou v závěru loňského roku koupil státní podnik ČEPS, loni prodělal 1,7 miliardy Kč. Předloni přitom společnost zaznamenala zisk přes 6,2 miliardy Kč. Více»

Míra inflace v eurozóně zůstala na 2,4 pct.

Ekonomika EU vzrostla o 0,3 pct. Více»

Ekonomika SRN po poklesu opět roste, v 1. čtvrtletí o 0,2 procenta.

HDP Německa se po poklesu o 0,5 procenta v závěru loňského roku v prvním letošním čtvrtletí zvýšil mezičtvrtletně o 0,2 procenta. Dnes to na základě sezonně, cenově a kalendářně očištěných dat v předběžné zprávě oznámil Spolkový statistický úřad. Více»

HDP v 1. kvartálu meziročně rostl o 0,4 pct.

Analytici vnímají oživení. Více»

Central Group začal prodávat inves. nájemní byty s gar. zhodnocením 5 pct p.a.

Největší rezidenční stavitel Central Group přichází s velmi zajímavým nemovitostním a investičním produktem, který v České republice zatím není. Více»

Všechny články a aktuality »»