ČR je dvacátá v žebříčku 140 zemí porovnávajícím stav právního státu.
Česká republika se v rámci hodnocení stavu právního státu ve 140 zemích světa umístila na dvacátém místě. Toto zjištění vyplývá z výzkumu, jehož výsledky publikovala nezávislá organizace World Justice Project (dále i jako "WJP").
ČR je dvacátá v žebříčku 140 zemí porovnávajícím stav právního státu.
autor. JURIS REAL, World Justice Project, ČTK a Advokátní deník
Česká republika se v rámci hodnocení stavu právního státu ve 140 zemích světa umístila na dvacátém místě. Toto zjištění vyplývá z výzkumu, jehož výsledky publikovala nezávislá organizace World Justice Project (dále i jako "WJP").
WJP je nezávislá organizace snažící se přispět ke zlepšení úrovně právního státu v celém světě. Index právního státu vychází ze statistických údajů a porovnání řady průzkumů, názorů místních obyvatel a právních expertů.
Žebříček, který vedou skandinávské země, zohledňuje řadu kritérií jako otevřenost vlády, dodržování základních práv, úroveň justice či přítomnost korupce.
Na chvostu letos skončily Afghánistán, Kambodža a jako poslední Venezuela.
ČR si proti loňskému žebříčku polepšila o dvě místa a je příčku před Francií, hůře jsou na tom např. i Spojené státy, Španělsko, Itálie či Slovensko.
Nejlepší ohodnocení Česká republika získala v kategoriích, které hodnotí stav bezpečnosti a základních práv, kde se umístila 18. na světě.
Autoři zprávy vidí největší slabiny v kategoriích otevřenost vlády a absence korupce. V rámci hodnocení evropského a severoamerického regionu figuruje ČR na 15 místě z 31 zemí.
Premiantem se opět stalo Dánsko následované Norskem, Finskem, Švédskem a Nizozemskem, které se pravidelně umisťují v první pětici. Těmto zemím se vyjma již zmíněných témat daří i v kategoriích jako je omezování vládní moci, stav trestního či občanského práva a vymáhání regulací. Nejlepším postkomunistickým státem Evropy je deváté Estonsko, dvě příčky před ČR se umístila rovněž Litva.
Nejvýraznější oslabení právního státu zaznamenala WJP v Súdánu, Barmě, na Haiti, v Afghánistánu a v Nikaragui.
Na celosvětové úrovni se stav právního státu podle autorů zprávy zhoršuje již pátým rokem. Z údajů WJP vyplývá, že sledovaná kritéria se letos zhoršila v 61 procentech ze 140 zemí. V těchto státech podle dokumentu dohromady žijí bezmála 4,4 miliardy lidí.
"Dostáváme se z pandemie, ale celosvětová recese právního státu pokračuje," uvedla výkonná ředitelka WJP Elizabeth Andersenová. "V jádru právního státu jde o spravedlnost - tedy o odpovědnost, rovná práva a spravedlnost pro všechny. A méně spravedlivý svět bude jistě nestabilnější," uzavřela.
Fórum
Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.
Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.
Volejte 777 603 019
Kalkulátor nemovitostí
Spočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru
Poslední Aktuality a články
Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek.
Trávníček zůstane členem. Více»
Stanice metra Českomoravská se na rok uzavře 6. ledna.
Stejně tak Pankrác. Více»
Zámek Štiřín se nepodařilo prodat ani napotřetí.
Do dražby se nikdo nepřihlásil. Více»
Centrální banka letos naposled rozhodne o úrokových sazbách.
Podle fin. analytiků je nezmění. Více»
Metropole odkoupí budovu Nákladového nádraží Žižkov.
Umožní i přeměnu kasáren v Karlíně. Více»