Provozuje:
Juris Real Estate

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza.

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

autor. JURIS REAL, ČTK

Zjistila podrobná analýza.

Ztráta bydlení u tisícovky lidí s dluhy z dětství či samoživitelských rodin připraví rozpočty státu, krajů a obcí ročně zhruba o čtvrt miliardy korun.

Bezdomovectví a nejisté bydlení mají dopad na zaměstnanost a školní docházku. Klesá příjem z odvodů, naopak rostou výdaje na dávky, sociální služby, zdravotní péči či řešení kriminality.

Toto zjištění vyplývá z analýzy Agentury pro sociální začleňování. Podle ní by k úsporám těchto nákladů přispělo sociální bydlení. "Dopady bezdomovectví a nevyhovujícího bydlení se dotýkají veřejných rozpočtů zásadním způsobem, a to jak samospráv, tak veřejné správy. Implementace zákona či podzákonných norem o sociálním bydlení by přinesla zásadní úspory jak obcím, tak státu," konstatovali autoři.

Jako modelový příklad vzali tisícovku mladých s dluhy z dětství a samoživitelských rodin s dětmi, jimž druhý rodič neposílá výživné. Do tísnivé situace se tato skupina dostala bez vlastního zavinění poprvé a je v ní rok.

Autorský tým vycházel ze statistických údajů a z dosavadních výdajů. V potaz bral třeba výši výdělků a odvodů, dávky, zdravotní péči či řešení přestupků a kriminality.

"V modelovém příkladu tisíce osob v bytové nouzi představují možné ztráty při velmi konzervativním odhadu 250 milionů korun," uvádí autoři. Podle nich se částka pohybuje od 249 do 273 milionů korun.

Analýza Platformy pro sociální bydlení a organizace Lumos ukázala, že v roce 2018 v bytové nouzi bylo v tuzemsku 54.000 domácností. Žily v provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či byly bez domova.

Týkalo se to 83.000 lidí, z nich bylo 20.500 dětí. Polovina rodin a jednotlivců ve vážné bytové tísni se nacházela ve 14 městech. Problém s bytovou nouzí naopak skoro neměla víc než polovina území republiky.

Podle agentury výzkumy už prokázaly, že ztráta bytu či nejisté a nevhodné bydlení dopadá na školní docházku a prospěch dětí.

"Zvyšuje se rapidně riziko, že předčasně opustí vzdělávací systém a nezískají kvalifikaci potřebnou na pracovním trhu. Jejich nižší příjmy a častější nezaměstnanost bude dopadat na státní rozpočet další desítky let," uvedla spoluautorka analýzy Magdalena Opletalová.

Pro dospělé je obtížné udržet si zaměstnání, při dlouhé nezaměstnanosti ztrácejí dovednosti a pracovní návyky. Hrozí zadlužování. Řešení si pak vyžádá "vysoké veřejné náklady", uvádí analýza.

Agentura pro sociální začleňování patřila do konce loňska k odborům úřadu vlády. Od ledna spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj. To mělo původně připravit zákon o sociálním bydlení ve spolupráci resortem práce.

Babišova vláda ale krátce po svém nástupu od vytvoření právní normy, kterou slíbila ve svém programovém prohlášení, upustila.

Nahradila ji programem Výstavba s dotacemi a úvěry na pořízení bytů pro obce. Kvůli jejich malému zájmu v pondělí kabinet schválil změnu pravidel pro přidělování peněz.

Ministerstvo pro místní rozvoj by teď mělo aktuálně podle vládního legislativního plánu připravit zákon o dostupném bydlení. Hotov má být na konci roku.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) již dřív ČTK řekla, že se ale do sněmovních voleb do podzimu příštího roku předloha nejspíš nestihne projednat.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Prodejny domácích potřeb s ochrannými prostředky nebudou už uzavřeny.

Prodejny domácích potřeb, které budou nabízet ochranné prostředky, budou moci být od čtvrtka 06:00 hod. otevřené. Schválila to dnes vláda, řekl na tiskové konferenci po jejím dnešním jednání ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Více»

Mrazy poničily ovocnářům meruňky.

Silné mrazy, které ČR zasáhly tento a minulý týden, zcela zničily letošní úrodu meruněk. Škody se dle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka budou pohybovat na úrovni 50 mil. až 80 mil. korun, což je hodnota sklizně meruněk v normálním roce. Více»

Generali odkoupila od PSN obchodní dům Kotva v centru metropole.

Společnost Generali Real Estate koupila od PSN obchodní dům Kotva v centru Prahy. Generali to dnes sdělila ČTK. Cenu ani jedna strana neuvedla. Podle informací ČTK se pohybuje kolem čtyř miliard korun Více»

Vláda schválila novelu realitního zákona.

Prodloužila dobu k prokázání odbornosti. Více»

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby.

A to zatím do 20. dubna. Více»

Všechny články a aktuality »»