Provozuje:
Juris Real Estate

Zemědělským suchem trpí až 80 pct České republiky, deště pomohly pouze mírně.

Skoro 80 procent území ČR je zasaženo zemědělským suchem. Situaci mírně zlepšily deště, které Českou republiku zasáhly v závěru minulého týdne, avšak pouze v povrchové vrstvě do 40 centimetrů.

Zemědělským suchem trpí až 80 pct České republiky, deště pomohly pouze mírně.

autor. JURIS REAL, ČTK

Skoro 80 procent území ČR je zasaženo zemědělským suchem. Situaci mírně zlepšily deště, které Českou republiku zasáhly v závěru minulého týdne, avšak pouze v povrchové vrstvě do 40 centimetrů.

Situace by se měla mírně zhoršovat, citelné zlepšení by mohlo nastat po 10. květnu, kdy předpovědní modely očekávají vydatné deště. Toto zjištění vyplývá z údajů, které uveřejnili vědci na portálu InterSucho.

Zemědělské sucho určuje relativní nasycení půdy na daném území, porovnává se aktuální stav s průměrem za roky 1961 až 2010.

Tvůrci portálu, kteří sucho systematicky zkoumají do minulosti, sledují současnost a modelují budoucnost, současný stav označili za nejhorší sucho na území republiky za posledních 500 let.

Zemědělcům chybí letos voda z tajícího sněhu, minimum srážek spadlo na velké části území i v březnu a v dubnu.

Dvěma nejhoršími stupni zemědělského sucha trpí pětina území, a to severovýchod republiky, velká část Karlovarského kraje, Poohří v okolí Loun a Žatce a také dlouhodobě část jižních Čech.

Poměrně dobře je na tom teď naopak většina Středočeského kraje, Vysočiny a Brno a oblast na jih od něj.

Pro mnohé zemědělce začíná být situace tak vážná, že připravují krizové plány, aby dokázali nakrmit zvířata, komerční plodiny jsou na druhém místě.

Podle zpravodajů InterSucha lze očekávat dopad na výnosy prakticky v celé republice.

Nejhorší snížení výnosů čekají zemědělci na Lounsku, Ústecku, Karlovarsku a Českobudějovicku, a to o víc než 40 procent.

O 30 až 40 procent očekávají snížení úrody ve třech okresech na Moravě a v pěti v Čechách.

Obdobně špatná situace panuje na Slovensku a v dalších zemích střední Evropy.

Loni byla situace podobně špatná v dubnu, kdy prakticky nepršelo. Úrodu však zachránil nadprůměrně vlhký a studený květen.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Poslanecká sněmovna podpořila zrušení daně z nabytí nemovitostí.

Sněmovna v úvodním kole (v 1. čtení) podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o schválení návrhu, ale o jeho propuštění do dalšího čtení. Více»

Exekutorská komora ČR opět varuje veřejnost před podvodnými telefonáty.

Upozornil na ně soudní exekutor JUDr. Jiří Bulvas. Více»

Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt vrátí 1. 6.

Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření, tedy 1. června. Jezdit po něm budou linky z Prahy do Kladna a Kralup nad Vltavou. Více»

Politika prý stále zasahuje do justičního systému.

Rodina Colloredo-Mansfeldových nesouhlasí s rozhodnutím Ústavního soudu (ÚS), podle kterého zámek Opočno patří státu. Více»

Do odpojených meandrů Dyje se vrátila voda.

Voda začala znovu protékat několika starými a dříve odstavenými meandry Dyje. Po čtyřiceti letech od umělého narovnání toku je s hlavním korytem řeky propojilo Povodí Moravy. V krajině tak zůstane více vody, která poskytne nová útočiště zvířatům. Více»

Všechny články a aktuality »»