Provozuje:
Juris Real Estate

Zájem o Novou zelenou úsporám je velký.

Zájem o peníze z programu Nová zelená úsporám je v posledních měsících navzdory opatřením proti šíření koronaviru vyšší než v loňském roce. Na on-line konferenci to sdělil náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. Konkrétní čísla však neuvedl.

Zájem o Novou zelenou úsporám je velký.

autor. JURIS REAL, ČTK

Zájem o peníze z programu Nová zelená úsporám je v posledních měsících navzdory opatřením proti šíření koronaviru vyšší než v loňském roce. Na on-line konferenci to sdělil náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. Konkrétní čísla však neuvedl.

Ministerstvo je podle něj připraveno na to, že od příštího programového období pro čerpání evropských dotací převezme agendu od ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

"Aktivita žadatelů byla v období zhruba od března do konce dubna možná překvapivě vyšší než v předchozích měsících. Jak o zateplování a renovaci, tak o nové stavby v pasivním standardu nebo výměnu zdrojů, jako např. tepelných čerpadel, fotovoltaických nebo rekuperačních systémů," konstatoval Kříž. Ministerstvo životního prostředí už v polovině května uvedlo, že v České republice navzdory dopadům šíření koronaviru roste zájem o fotovoltaické instalace na střechy domů. Letos do konce dubna jejich počet proti stejnému období loňského roku vzrostl z 954 na 1 792, celková požadovaná částka z 100,3 na 223,8 milionu korun. Mezi lídry trhu patří společnost S-Power Energies. Jednatel firmy Jaroslav Šuvarský tehdy řekl, že situace kolem koronaviru zájmu překvapivě i pomohla, poněvadž řada lidí díky karanténě získala čas na to, aby dořešila dlouho odkládané projekty.

Do konce loňského roku ministerstvo životního prostředí (MŽP) z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) proplatilo 33.654 žádostí částkou 6,81 miliardy korun. Aktivních žádostí, tedy schválených žádostí v různém stupni administrace, bylo 42.437 za 11,25 miliardy korun.

Celkové zdroje programu pro období 2014 až 2021 MŽP odhaduje na 17,2 miliardy korun, skoro o deset miliard korun méně proti původním předpokladům.

Z programu mohou lidé čerpat peníze na projekty snižování energetické náročnosti rodinných a bytových domů, výstavbu nových rodinných a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností a pořízení obnovitelných zdrojů energie do budov.

NZÚ využívá peníze z výnosů z aukcí emisních povolenek, k dalším zdrojům mohou patřit veřejné a jiné prostředky.

Loni do programu dorazilo 12.898 žádostí za 3,26 miliardy korun. Aktivních bylo 10.745 s požadovanou výší podpory za téměř 2,7 miliardy korun.

Úřad proplatil 9 088 žádostí částkou 2,05 miliardy korun. V roce 2018 přišlo 9 909 žádostí za více než 3,5 miliardy korun, proplacení se týkalo 7 532 žádostí, a to obnosem 1,76 miliardy korun.

Program Nová zelená úsporám je dosud určen pouze pro žadatele z Prahy.

Pro ostatní regiony ho v programovém období 2014 až 2020 pro čerpání evropských dotací spravuje MMR z Integrovaného regionálního operačního programu.

Od příštího programového období bude MŽP spravovat Novou zelenou úsporám pro celou zemi.

"Mělo by to být zhruba od poloviny příštího roku. Ve všech programech bychom chtěli být kontinuální a předvídatelní. Jsme připraveni agendu převzít tak, aby tam nevznikla nějaká časová mezera. Program je podle nás nastavený dobře, nehodláme na něm nic zásadního měnit," dodal a uzavřel Kříž.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Muzeum Kampa bylo v sobotu částečně otevřeno.

Muzeum Kampa, které se v Praze po červencovém požáru znovu otevřelo veřejnosti, v sobotu přivítalo 235 návštěvníků. Lidé si mohou prohlédnout výstavu Alfonse Muchy a Pasty Onera a stálou expozici Františka Kupky a Otto Gutfreunda. Více»

O letošní Českou cenu za architekturu se utká 27 staveb.

Mezi kandidáty se nachází např. vesnická zastávka, rodinné a bytové domy, vinařství, radnice, útulny i rozhledny. Více»

Kůrovcem je silně zasaženo či ohroženo až 47 procent katastrů.

Kůrovcem je mimořádně silně zasaženo či bezprostředně ohroženo 47 procent katastrálních území v České republice. Více»

Fio banka opětovně snižuje úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Letos už počtvrté. Více»

Trumpová plánuje rekonstrukci Růžové zahrady Bílého domu.

První dáma Spojených států Melania Trumpová se chystá na rozsáhlou úpravu Růžové zahrady Bílého domu, chce ji více přiblížit podobě z 60. let minulého století, kdy byl prezidentem John Kennedy. Trumpová to oznámila v prohlášení. Více»

Všechny články a aktuality »»