Provozuje:
Juris Real Estate

Za nájem v metropoli si lidé v příštích letech připlatí.

Výše nájemného se přiblíží západoevropským městům.

Za nájem v metropoli si lidé v příštích letech připlatí.

autor. JURIS REAL (Zdroj: Hypoindex)

Výše nájemného se přiblíží západoevropským městům.

Zatímco ceny bytů podle developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly v loňském roce o 18,6 procent oproti roku předchozímu, u tržeb z nájemného se jednalo jen o 3,9 procenta.

Ze studie poradenské firmy KPMG vyplynulo, že pro futuro (do budoucna) se nájemné v Praze přiblíží cenám západoevropských metropolí. Atraktivita hlavního města pro zahraniční investory se totiž zvyšuje. „Praha sice v tuto chvíli nedosahuje výše nájmů obvyklé na západ od českých hranic, se mzdovou konvergencí a rostoucí atraktivitou českého hlavního města v mezinárodní perspektivě můžeme ale předpokládat, že se i tyto hladiny budou sbližovat,“ informoval Pavel Dolák z KPMG. Podle Pavla Doláka se o pražský nájemní trh zvyšuje zájem jak domácích, tak zahraničních investorů. „Láká je vyšší výnosnost nájmů proti západním metropolím. Ale naráží na nedostatek vhodných projektů a na stávající právní úpravu nájemního vztahu. Ta v některých aspektech značně komplikuje situaci pronajímatelů. Je pro ně rizikovější např. kvůli lhůtám pro ukončení smlouvy v případě dlužného nájmu,“ dodává.

V posledních letech klesl počet volných nájemních bytů, a to o 30 procent v minulých dvou letech na 6 324. „Růst cen bytů i nájmů ovlivňuje především nízká nabídka. Nových bytů se staví málo a dokud se to nezmění, nedají se čekat významné změny. O nájemní bydlení přitom poroste zájem. Ceny bytů stoupají a hypotéky se stávají méně dostupnými,“ uvedl Dolák. Oproti Amsterdamu, Hamburku nebo Vídni, kde žije v nájmu více než 70 procent obyvatel, je poměr nájemního bydlení ve hlavním městě nízký. V Praze žije v nájmu 32 procent obyvatel, v Berlíně je to celých 84 procent obyvatel. Růst průměrné mzdy je pomalejší než zdražování nových bytů a průměrného nájemného. Lze tak očekávat, že stále větší počet lidí si nebude moci dovolit vlastní bydlení, ale ani nájem v Praze. „Budou to řešit např. stěhováním do středních Čech a denním dojížděním do metropole,“ uzavírá Dolák.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Nový zákon o dostupném bydlení v ČR v tomto volebním období platit asi nezačne.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) plánuje návrh paragrafů vládě předložit v prosinci příštího roku. Více»

Elektronický systém tvorby zákonů bude spuštěn zřejmě za dva roky.

Elektronický systém tvorby zákonů asi bude plně zaveden až od roku 2022, tedy s dvouletým odkladem proti původním plánům. Více»

Obilí se letos v České republice sklidilo o 9,8 procenta více než loni.

Zemědělci ho svezli z polí 7,638 milionu tun. Více»

Podnikatelské subjekty dostanou paušál na jednání s exekutory.

Ulehčit situaci firmám, jejichž zaměstnanci jsou v exekuci, je cílem novely exekučního řádu z dílny ministerstva spravedlnosti. Více»

Skupina Passerinvest Group se rozhodla neprodávat centrum Nová Karolina.

Důvodem je skutečnost, že se nenašel kupec, který by za zmíněnou komerční nemovitost zaplatil 80 milionů eur, což je v přepočtu 2,06 miliardy korun. Více»

Všechny články a aktuality »»