Provozuje:
Juris Real Estate

Za nájem v metropoli si lidé v příštích letech připlatí.

Výše nájemného se přiblíží západoevropským městům.

Za nájem v metropoli si lidé v příštích letech připlatí.

autor. JURIS REAL (Zdroj: Hypoindex)

Výše nájemného se přiblíží západoevropským městům.

Zatímco ceny bytů podle developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly v loňském roce o 18,6 procent oproti roku předchozímu, u tržeb z nájemného se jednalo jen o 3,9 procenta.

Ze studie poradenské firmy KPMG vyplynulo, že pro futuro (do budoucna) se nájemné v Praze přiblíží cenám západoevropských metropolí. Atraktivita hlavního města pro zahraniční investory se totiž zvyšuje. „Praha sice v tuto chvíli nedosahuje výše nájmů obvyklé na západ od českých hranic, se mzdovou konvergencí a rostoucí atraktivitou českého hlavního města v mezinárodní perspektivě můžeme ale předpokládat, že se i tyto hladiny budou sbližovat,“ informoval Pavel Dolák z KPMG. Podle Pavla Doláka se o pražský nájemní trh zvyšuje zájem jak domácích, tak zahraničních investorů. „Láká je vyšší výnosnost nájmů proti západním metropolím. Ale naráží na nedostatek vhodných projektů a na stávající právní úpravu nájemního vztahu. Ta v některých aspektech značně komplikuje situaci pronajímatelů. Je pro ně rizikovější např. kvůli lhůtám pro ukončení smlouvy v případě dlužného nájmu,“ dodává.

V posledních letech klesl počet volných nájemních bytů, a to o 30 procent v minulých dvou letech na 6 324. „Růst cen bytů i nájmů ovlivňuje především nízká nabídka. Nových bytů se staví málo a dokud se to nezmění, nedají se čekat významné změny. O nájemní bydlení přitom poroste zájem. Ceny bytů stoupají a hypotéky se stávají méně dostupnými,“ uvedl Dolák. Oproti Amsterdamu, Hamburku nebo Vídni, kde žije v nájmu více než 70 procent obyvatel, je poměr nájemního bydlení ve hlavním městě nízký. V Praze žije v nájmu 32 procent obyvatel, v Berlíně je to celých 84 procent obyvatel. Růst průměrné mzdy je pomalejší než zdražování nových bytů a průměrného nájemného. Lze tak očekávat, že stále větší počet lidí si nebude moci dovolit vlastní bydlení, ale ani nájem v Praze. „Budou to řešit např. stěhováním do středních Čech a denním dojížděním do metropole,“ uzavírá Dolák.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů soukromých vlastníků.

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů, které zavedla kvůli epidemii koronaviru 23. dubna. Více»

Babiš uvažuje o výstavbě studentských kolejích v Karlíně.

V karlínských kasárnách by mohly vzniknout studentské koleje a kanceláře státní správy, při návštěvě areálu o tom mluvili premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Jde podle nich zatím pouze o úvahy. Více»

Dnes je poslední den, kdy lze zaplatit daň z nemovitých věcí.

Finanční správa upozorňuje, že ti, kteří se kvůli epidemii koronaviru dostali do tíživé situace a nemají na zaplacení daně v řádném termínu finanční prostředky, mohou požádat o posečkání daně nebo o možnost zaplatit ji formou splátek. Více»

Čína chystá první občanský zákoník.

Má zakotvit mj. i ochranu osobních údajů. Více»

Liščí bouda v Jizerských horách zahajuje sezonu.

V sobotu 30. května 2020 začala sezona v Liščí boudě, jediné dochované sklářské chalupě ze zaniklé osady Kristiánov u Bedřichova. Jablonecké muzeum tam má interaktivní expozice o historii osady, součástí jsou doprovodné programy pro děti. Více»

Všechny články a aktuality »»