Provozuje:
Juris Real Estate

Z bývalý ruských kasáren se staly ruiny, ale i škola či muzeum.

Někdejší pobyt sovětské armády v České republice připomíná i po 30 letech řada opuštěných budov. Část objektů po úpravách našla nové uplatnění jako byty, sklady či sociální ústavy.

Z bývalý ruských kasáren se staly ruiny, ale i škola či muzeum.

autor. JURIS REAL, ČTK

Někdejší pobyt sovětské armády v České republice připomíná i po 30 letech řada opuštěných budov. Část objektů po úpravách našla nové uplatnění jako byty, sklady či sociální ústavy.

Z bývalého tajného skladu sovětské jaderné munice v Brdech je už sedm let atraktivní Atom muzeum. Jinde se ale využití často zchátralých vojenských areálů teprve hledá.

K lokalitám, které byly pobytem sovětských vojsk nejvíce zatížené, patří Ralsko na Českolipsku. Některé budovy stále stojí, jiné se nacházejí v havarijním stavu a některé už se zřítily.

Liberecký kraj, který v roce 2007 převzal část bývalého vojenského prostoru od státu, chystá demolici 17 objektů. Na projekt za 42 milionů korun chce získat dotaci.

O řešení situace usiluje i samotné město Ralsko. "Snažíme se investovat do revitalizace, situace se zlepšuje, ale na můj vkus pomalu," sdělil ČTK starosta Miloslav Tůma (ANO). Největší překážkou pro další rozvoj je podle jeho názoru dopravní infrastruktura.

"Když se sem snažíme dostat nějakého investora, tak první co ho zajímá, je dopravní napojení," posteskl si Tůma.

Velká základna ruských vojsk existovala rovněž v Milovicích na Nymbursku. V části bývalého vojenského prostoru je nyní rezervace velkých kopytníků. Se dvěma stády divokých koní ji obývají i zubři a pratuři. Využití dalších pozemků v okolí Milovic je předmětem urbanistické a architektonické studie, kterou Středočeský kraj představí počátkem března na veletrhu investičních příležitostí ve francouzském Cannes. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) na konci minulého roku uvedla, že z pěti variant se jako nejlepší jeví postavit u Milovic město a zábavní park.

Problémem při revitalizaci někdejších vojenských objektů bývá často nedostatek finančních prostředků. Příkladem je zchátralý objekt bývalé vojenské nemocnice v Jaroměři-Josefově na Náchodsku. Město by chtělo areál změnit v sociálně-zdravotnické zařízení, ve kterém by mohli najít pomoc lidé s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou. "Je to ale zcela mimo naše finanční možnosti. Náklady odhadujeme na jednu miliardu až 1,5 miliardy korun," řekl ČTK starosta třináctitisícové Jaroměře.

Následky působení sovětské armády v jednom z nejstarších gymnázií v ČR se v Krupce na Teplicku po třiceti letech podařilo skoro odstranit. Do renovace investovalo litoměřické biskupství desítky milionů korun. Zpustošený zůstává v areálu bývalé jezuitské koleje objekt špitálu. V sousedství stojí chátrající jídelna vojáků. Historie gymnázia v sousedství baziliky Panny Marie Bolestné, která je národní kulturní památkou, sahá do roku 1679. Poslední voják opustil Krupku v roce 1991 krátce po výbuchu tanku, při kterém zemřelo 18 příslušníků armády. Výuka gymnazistů začala v září 1993, o dva roky později se uvolnilo místo pro základní školu a následně i pro mateřskou školu. "Dnes tu máme i školní klub, středisko mládeže, pořádáme kroužky pro děti i kurzy pro dospělé," řekla ČTK ředitelka organizace Jana Pucharová. Dohromady se v barokních prostorách rozsáhlého objektu pohybuje okolo 540 dětí. Sovětská armáda po sobě zanechala trosky, hromady suti, rozbitá okna, chyběly radiátory, vytrhaná byla elektřina. "Naštěstí páter Josef Cukr se dokázal s vojáky domluvit a devastaci se vyhnula bazilika. Přežila i školní kaple, ve které se nacházel muniční sklad," uvedla Pucharová. Opravit zbývá školní výdejnu a prostory pro školní knihovnu ve čtvrtém patře. "Mám velikou radost, že se nám podařilo školu nejen opravit, ale i dobře zabydlet a přizpůsobit věku dětí," uvedla ředitelka. Malůvky mladých vojáků nahradily kresby studentů. Z hromad nepořádku po armádě školník zachránil pár kousků jako jsou holinky, plakát v ruštině, části technického vybavení.

Ve Vysokém Mýtě na Ústeckoorlicku se kasárna pocházející ještě z dob Rakouska-Uherska i novější budovy povedlo rozprodat. Část z nich si město ponechalo. Z kasáren tak vznikly byty, provozovny soukromých firem, fitcentrum, kanceláře či spolkový objekt. V jedné budově je základní škola.

Nové využití našla také třeba kasárna v Milířích na Tachovsku. Už první polovině 90. let je okresní úřad přestavěl na ústav sociální péče pro mládež s kapacitou 65 dětí a dospělých do 40 let. Spravuje ho kraj a většinou je obsazený.

Specifické využití má bývalý sklad sovětské jaderné munice u Míšova na Plzeňsku. Už sedm let v něm Nadace Železná opona provozuje Atom muzeum, které návštěvníkům představuje historii jaderného zbrojení. Obec aktivitu vítá, poněvadž velmi zajímavá expozice vábí do oblasti návštěvníky.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Prodejny domácích potřeb s ochrannými prostředky nebudou už uzavřeny.

Prodejny domácích potřeb, které budou nabízet ochranné prostředky, budou moci být od čtvrtka 06:00 hod. otevřené. Schválila to dnes vláda, řekl na tiskové konferenci po jejím dnešním jednání ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Více»

Mrazy poničily ovocnářům meruňky.

Silné mrazy, které ČR zasáhly tento a minulý týden, zcela zničily letošní úrodu meruněk. Škody se dle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka budou pohybovat na úrovni 50 mil. až 80 mil. korun, což je hodnota sklizně meruněk v normálním roce. Více»

Generali odkoupila od PSN obchodní dům Kotva v centru metropole.

Společnost Generali Real Estate koupila od PSN obchodní dům Kotva v centru Prahy. Generali to dnes sdělila ČTK. Cenu ani jedna strana neuvedla. Podle informací ČTK se pohybuje kolem čtyř miliard korun Více»

Vláda schválila novelu realitního zákona.

Prodloužila dobu k prokázání odbornosti. Více»

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby.

A to zatím do 20. dubna. Více»

Všechny články a aktuality »»