Provozuje:
Juris Real Estate

Wienerberger zastavil objednávky, má vyprodáno.

Společnost Wienerberger, největší výrobce pálených cihel v tuzemsku, pozastavila objednávky, zboží je vyprodané. Na trh dodala od počátku roku o 20 pct výrobků víc než loni za stejné období, tržby letos vzrostly v meziroční komparaci o 30 procent.

Wienerberger zastavil objednávky, má vyprodáno.

autor. JURIS REAL

Společnost Wienerberger, největší výrobce pálených cihel v tuzemsku, pozastavila objednávky, zboží je vyprodané. Na trh dodala od počátku roku o 20 pct výrobků víc než loni za stejné období, tržby letos vzrostly v meziroční komparaci o 30 procent.

Závody společnosti vyrábějí na maximum, 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Uvedl to jednatel firmy Wienerberger Luděk Bárta. Firma fúzující se společností Tondach zaměstnává asi 950 lidí. Čistý obrat měla loni 1,78 miliardy Kč.

Wienerberger, jehož roční výrobní kapacita je 10.000 domů, zkusil před týdnem otevřít objednávky.

"Během dvou, tří dnů jsme byli vyprodaní na další měsíc. To není normální situace. Běžné roky máme objednávky v zimě na dva dny, v létě na šest až osm dní, máme (zboží) skladem a dodáváme okamžitě," řekl Bárta.

Dodací termíny má aktuálně firma měsíc a déle, proto zastavila objednávky a přednostně dodává pro garantované stavby, které má sjednané s developery a s velkými stavebními firmami.

Všechny firemní závody vyrábějí poslední dva roky bez odstávek, Wienerberger dováží také výrobky z Německa.

Situace podle Bárty trvá od loňského podzimu a souvisí s tím, že se urychluje sjednávání hypotečních úvěrů.

"Lidé mají obavy z toho, jak se vyvíjí ceny bytů. Normální sezona byla vždycky do října, pak byla zima, v dubnu to zas pomaličku startovalo. Letos nebyla žádná zima, z hlediska počasí i z hlediska stavění, stavělo se skrz, přes zimu jsme prodávali dvakrát tolik co minulá léta a do sezony jsme šli bez zásob. Je to nenormální situace tažená očekáváním lidí: rychle koupit, byty jsou drahé," řekl Bárta. Upozornil, že po krizi roku 2008 odešlo ze stavebnictví asi 65.000 lidí, což má negativní dopad i v současnosti. Výrobci stavebních hmot, jak uvedl, snížili kapacity o polovinu, stavební firmy až o třetinu.

"Ekonomika potřebuje stabilitu, předvídatelnost a organický vývoj. Pokud dojde k nepředvídatelným jevům jako v minulosti k povodním, zvýšení sazby DPH, vlně euforie po vstupu do EU nebo jako nyní k omezení dostupnosti hypoték při současném dramatickému nárůstu prodejních cen bytů, jedná se o výjimečný stav," uvedl Bárta. Dodal, že jde o časově omezené prudké navýšení poptávky, na což se žádný výrobce nemůže dostatečně připravit. "Naposledy jsme obdobné situaci čelili v roce 2008," řekl Bárta.

Na trhu chybí cihly i izolační vata. Klesá dostupnost bydlení. Wienerberger a Svaz podnikatelů ve stavebnictví jedná s vládou o programu podpory bytové výstavby, který zvýší dostupnost bydlení pro střední třídu, mladé rodiny i sociálně slabší. "Inspirujeme se v Rakousku, které takový program má. Ročně se se státní podporou staví osmnáct tisíc bytů, to jsou dvě pětiny všech postavených bytů," řekl Bárta.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

KU zamítl žádost ŘSD o vyvlastnění pozemků kvůli D3.

Krajský úřad Jihočeského kraje zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3 u Tábora. Informaci ČT dnes ČTK potvrdili zástupci ŘSD i jeden z vlastníků pozemků. ŘSD se proti rozhodnutí odvolá. Více»

Hyundai v Nošovicích pojede po obnovení produkce na dvě směny.

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku bude po opětovném spuštění výroby fungovat zpočátku na dvě směny místo obvyklých tří. Více»

Právní norma by měla omezit výpovědi z bytů kvůli nezaplacenému nájemnému.

Vláda schválila návrh zákona, podle kterého nesmí nájemce dostat výpověď z bytu, pokud není kvůli epidemii koronaviru schopen platit nájemné. Více»

Společnosti s uzavřenými provozy budou mít nárok na odklad nájmu.

Firmy, které jsou v nájmu a kvůli vládním opatřením musely zavřít své provozy, budou moci požádat o odklad nájmu do 30. června. Využít ho budou moci od 12. března. Více»

Metropole hodlá v dubnu začít s rekonstrukcí Václavského náměstí.

I přes komplikace způsobené šířením koronaviru plánuje pražský magistrát v dubnu zahájit rekonstrukci spodní části Václavského náměstí. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman Více»

Všechny články a aktuality »»