Provozuje:
Juris Real Estate

Výnos žní obilovin je nejvyšší za 4 roky.

Stoupla i produkce řepky.

Výnos žní obilovin je nejvyšší za 4 roky.

autor. JURIS REAL, ČTK

Stoupla i produkce řepky.

Výnos sklizně obilovin je letos nejvyšší za poslední čtyři roky a v meziroční komparaci stoupl i výnos řepky. Toto zjištění vyplývá z údajů, které ČTK zaslalo ministerstvo zemědělství.

Výnosy obilovin stouply oproti loňské sklizni celkově o osm procent na 6,06 tuny na hektar a výnos řepky zhruba o desetinu na 3,42 tuny na hektar.

Stouply rovněž objemy sklizených plodin, a to u obilovin o pět pct na 7,52 milionu tun a u řepky o osm procent na 1,26 milionu t.

Řepka je podle ministerstva už sklizena úplně a u obilovin bylo do dneška sklizeno přes 99 procent všech ploch. Objem sklizně i výnosy na hektar meziročně vzrostly u všech druhů obilovin i u řepky.

Největší podíl na sklizni obilovin a taktéž nejvýraznější výnos měla ozimá pšenice. Letos zemědělci sklidili přes 4,9 milionu tun ozimé pšenice s výnosem 6,37 tuny na každý hektar.

Díky meziročně silnějšímu výnosu stoupl oproti loňsku objem sklizené pšenice i navzdory tomu, že ploch osazených pšenicí letos proti roku 2019 ubylo skoro o 40.000 hektarů zhruba na 775.000 hektarů.

Rozsah ploch se meziročně zmenšil ještě u jarní pšenice, která ale zabírá jen kolem 24.000 hektarů polí.

U ostatních obilovin se letos ve srovnání s minulým rokem osazené plochy rozšířily. U řepky obdobně jako u pšenice osazených ploch ubylo, a to o více než 11.000 hektarů na přibližně 368.000 ha.

Také se již zhodnotila kvalita některých obilovin z letošní sklizně. U pšenice bylo podle ministerstva otestováno zatím 142 z celkem plánovaných 500 vzorků. Podle testů je zatím kvalita pšenice převážně dobrá.

U sladovnického ječmene bylo otestováno 67 vzorků. "Z dosud analyzovaných vzorků vyplývá zhoršená kvalita zrna sladovnického ječmene a velký rozsah hodnot hodnocených parametrů," konstatovalo ministerstvo.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V Brně se slavilo už 90 let od prvního závodu na Masarykově okruhu.

Na trati starého Masarykova okruhu vyvrcholily oslavy 90. výročí prvního závodu automobilů na legendárním závodišti v západní části moravské metropole. Více»

Projednávání stavebního zákona je podle obcí v rozporu s legislativou.

Postup projednávání nového stavebního zákona je v rozporu s legislativními pravidly vlády. Návrh zákona neprošel řádným schvalovacím procesem, poněvadž nebyl projednán s povinnými připomínkovými místy. Více»

Poslanecká sněmovna projedná zrychlení přípravy výstavby dálnic.

Sněmovna rozhodne tento týden o podobě vládní předlohy ke zrychlení přípravy výstavby dálnic a další infrastruktury, kterou poslancům vrátili senátoři. Více»

V České republice má na silnicích nižších tříd 2 862 mostů nevyhovující stav.

V ČR se od roku 2004 skoro zdvojnásobil počet mostů ve špatném až havarijním stavu na silnicích II. a III. třídy. Je jich 2.862 z celkových 12.596. Více»

Ve velkých obchodech občané zítra nenakoupí.

Prodejny nad 200 m2 musejí v pondělní svátek svatého Václava zůstat podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v hypermarketech, supermarketech nebo velkých drogeriích. V provozu nebudou ani některá nákupní centra, zjistila ČTK. Více»

Všechny články a aktuality »»