Provozuje:
Juris Real Estate

Výletníci mohou poprvé zamířit do Brd na komentované výlety.

Destinační agentura Brdy připravila na léto seriál 15 jednodenních komentovaných výletů do Brd s průvodcem, absolvovat je lze na kole i pěšky. Mají zvýšit zájem turistů o nejatraktivnější střední Brdy, které tvoří více než polovinu plochy CHKO Brdy.

Výletníci mohou poprvé zamířit do Brd na komentované výlety.

autor. JURIS REAL

Destinační agentura Brdy připravila na léto seriál 15 jednodenních komentovaných výletů do Brd s průvodcem, absolvovat je lze na kole i pěšky. Mají zvýšit zájem turistů o nejatraktivnější střední Brdy, které tvoří více než polovinu plochy CHKO Brdy.

CHKO vznikla v lednu 2016 po zrušení vojenského prostoru. Návštěvnost oblasti, která byla 90 let veřejnosti uzavřená, trvale roste. Turisté se ale často obávají, že zabloudí, anebo neví, kde najdou nejatraktivnější místa, jež jsou většinou mimo cesty. ČTK to řekl Luboš Gardoň, manažer agentury. Již loni uspořádala agentura několik výletů a zájem bylo velký. Letošní výlety s devíti průvodci začnou tuto neděli, zamíří se na vzácnou květenu Brd a potrvají o víkendech až do 21. října. Tématy jsou kromě unikátních rostlin a živočichů také historie oblasti, zaniklé obce, vojenské i geologické zajímavosti, památky a výhledy do krajiny. Výlety pro až 40 účastníků začínají a končí v místech dostupných hromadnou dopravou na okraji CHKO.

"Mnoho lesních rozcestí v Brdech vypadá podobně a tak se ti, co se dobře neorientují v mapě nebo nepoužívají GPS, mohou lehce ztratit," řekla Radka Žáková, která dělá průvodkyni na kole 15. rokem. Podle ní jde o oblast bez občerstvení a bez vesnic, kde by mohli lidé turistům pomoci. "Přístup lidí se mění. Češi poznávají, že na výletě do přírody s průvodcem toho uvidí a poznají mnohem více, než když si trasu naplánují podle mapy a pojedou či projdou si ji sami," uvedla Žáková. Podle ní jsou lidé ochotni si za tuto službu zaplatit; brdské výlety přijdou na 110 Kč pro dospělého a 90 Kč pro děti. Pěší trasy budou dlouhé do 15 kilometrů, cyklistické do 35 km. Na výlety je nutná rezervace na telefonu nebo na webu. Termíny zatím nejsou vyprodány.

"Potenciál Brd stále není využitý," řekl Gardoň. Loni navštívilo střední Brdy asi 25.000 turistů, což bylo meziročně o zhruba 30 procent více. V případě zájmu nevylučuje další výlety. Školy nebo větší skupiny si mohou dohodnout individuální termíny. V CHKO Brdy je nyní proznačeno asi 150 kilometrů cyklotras a dalších 50 km se ještě připravuje. Desítky kilometrů jsou pro pěší. Agentura spolupracuje s obcemi Strašice, Rožmitál, Obecnice, Spálené Poříčí, Mirošov a Jince. Společně chtějí podpořit infrastrukturu oblasti, což je hlavní podmínkou výraznějšího zájmu o Brdy, kde podle Gardoně 90 let nefungovala žádná podpora cestovního ruchu a byla tam stavební uzávěra. "Podbrdské obce vítají aktivity, které přilákají návštěvníky do Brd hlavně k delším pobytům s přespáním na tři čtyři dny," řekl starosta Spáleného Poříčí a náměstek hejtmana Pavel Čížek.

Z Prahy mohou lidé využít cyklovlak do Brd, který jede o víkendech a ve svátcích z hlavního nádraží v 08:46 a v 19:15 se vrací. Z Plzně do Příbrami jezdí cyklobus, a to i ve všední dny. Plzeňský a Středočeský kraj už vydaly mapu Brd a dokončují průvodce.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

S justicí o úřednické čtvrti v Letňanech zatím nikdo nejednal.

Záměr premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše vybudovat v pražských Letňanech tzv. úřednickou čtvrť dostává pomalu konkrétní obrysy. Více»

Vznikne v zámku škola?

Radnice Prahy 6 hodlá do veleslavínského zámku umístit Základní uměleckou školu Jana Hanuše z Břevnova, případně tam ve spolupráci s Prahou dát i další zařízení s komunitním či kulturním účelem. Více»

Norsko postaví unikátní plovoucí tunel.

Unikátní plovoucí tunel překlene v budoucnu jeden z norských fjordů. Stavba, která vyjde v přepočtu na skoro 880 miliard korun, bude sloužit automobilové dopravě. Více»

Pozor na podvodníky!

Vážení čtenáři, protože Exekutorská komora ČR ještě nestihla zareagovat, otiskujeme dnes schválně článek Ireny Valové (Česká justice), který varuje občany před nekalými praktikami, resp. před neoprávněným vymáháním pohledávek. !!! NIC NEPLAŤTE !!! Více»

Majetkový úřad navrhl prodat hlavnímu městu 33 úředních budov.

V souvislosti s plánem postavit vládní čtvrť v Letňanech navrhl majetkový úřad prodat 33 úřednických budov v Praze. Dvě ministerstva hodlá otevřít veřejnosti. Více»

Všechny články a aktuality »»