Provozuje:
Juris Real Estate

Vila na Petřinách již nepožívá statut kulturní památky.

Vlastník ji proto může zbourat.

Vila na Petřinách již nepožívá statut kulturní památky.

autor. JURIS REAL

Vlastník ji proto může zbourat.

Ministerstvo kultury sejmulo památkovou ochranu činžovní vily z roku 1939 v pražské ulici Na Petřinách. V pondělí to sdělil vlastník objektu Jiří Šalda, který plánuje vilu zbourat a nahradit ji novým rodinným domem.

Vila se stala známou tím, že ji vlastník před časem zakryl černou plachtou, čímž protestoval proti dřívějším rozhodnutím památkářů.

MČ Praha 6 povolila Šaldovi vilu zbourat loni, demolici zabránilo právě prohlášení budovy kulturní památkou letos v únoru.

„Vážím si toho, že Ministerstvo kultury ČR nepodlehlo ani tlaku části veřejnosti, ani některých médií včetně veřejnoprávních. V rozkladovém řízení dostala přednost odbornost před emocemi,“ uvedl Šalda. O sejmutí památkové ochrany vily podle něj ministerstvo rozhodlo 1. června. Mluvčí ministerstva Simona Cigánková uvedla, že vlastník (a tím i účastník správního řízení) se vzdal práva na odvolání proti správnímu rozhodnutí úřadu a rozhodnutí tak nabylo právní moci. Demolici povolují úřady městské části. Ministerstvo kultury vilu prohlásilo za kulturní památku na návrh člena zastupitelstva MČ Prahy 6 za Stranu zelených Antonína Nechvátala. Předtím rodinný dům památkově chráněný nebyl. K záchraně vily před zbouráním vyzvali politiky místní obyvatelé, kteří s demolicí nesouhlasili. Věc pak projednala rozkladová komise ministerstva, která navrhla památkovou ochranu vily zrušit. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) představovalo prohlášení stavby památkou „nahodilý svévolný přístup orgánů památkové péče“, citoval ho mediální zástupce vlastníka Michal Donath.

Činžovní vila v ulici Na Petřinách je podle některých pramenů připisována architektovi Pavlu Simonovovi.

„Avšak ve stavebním povolení je jako autor a pověřený stavitel uveden architekt Václav Všetička,“ uvedl již dříve Donath.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Experti z ČVUT zkoumají stav pražského Hlávkova mostu.

Odborníci z Kloknerova ústavu ČVUT osadili na pražský Hlávkův most čidla zaznamenávající jeho pohyb, odebírají vzorky betonu a provádějí akustická měření. Více»

ČNB by do konce letošního roku mohla ještě dvakrát zvýšit své úrokové sazby.

V rozhovoru pro agenturu Reuters to sdělil guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. Bankovní rada ČNB počátkem srpna zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Více»

Zemědělcům chybí kvůli letošnímu suchu krmivo pro dobytek.

Sena je nedostatek, první seč byla o pětinu nižší a pak tráva skoro přestala růst. Zemědělci výpadek sena nahrazují slámou, ale i té je málo. Cena sena se letos zvýšila až čtyřnásobně. Více»

Z domova důchodců se stanou byty pro hipstery.

Desítky milionů korun investuje miliardář Václav Skala do oprav někdejšího domu pro seniory na Praze 5. Více»

Dopravní podnik postaví vozovnu a zavede wifinu v metru.

Dokončit přípravu první fáze stavby metra D, rozšířit síť tramvajových tratí o tři či opravit pět stanic metra. I takové priority si do roku 2020 vytkl pražský dopravní podnik, největší městská firma. Více»

Všechny články a aktuality »»