Provozuje:
Juris Real Estate

Vila na Petřinách již nepožívá statut kulturní památky.

Vlastník ji proto může zbourat.

Vila na Petřinách již nepožívá statut kulturní památky.

autor. JURIS REAL

Vlastník ji proto může zbourat.

Ministerstvo kultury sejmulo památkovou ochranu činžovní vily z roku 1939 v pražské ulici Na Petřinách. V pondělí to sdělil vlastník objektu Jiří Šalda, který plánuje vilu zbourat a nahradit ji novým rodinným domem.

Vila se stala známou tím, že ji vlastník před časem zakryl černou plachtou, čímž protestoval proti dřívějším rozhodnutím památkářů.

MČ Praha 6 povolila Šaldovi vilu zbourat loni, demolici zabránilo právě prohlášení budovy kulturní památkou letos v únoru.

„Vážím si toho, že Ministerstvo kultury ČR nepodlehlo ani tlaku části veřejnosti, ani některých médií včetně veřejnoprávních. V rozkladovém řízení dostala přednost odbornost před emocemi,“ uvedl Šalda. O sejmutí památkové ochrany vily podle něj ministerstvo rozhodlo 1. června. Mluvčí ministerstva Simona Cigánková uvedla, že vlastník (a tím i účastník správního řízení) se vzdal práva na odvolání proti správnímu rozhodnutí úřadu a rozhodnutí tak nabylo právní moci. Demolici povolují úřady městské části. Ministerstvo kultury vilu prohlásilo za kulturní památku na návrh člena zastupitelstva MČ Prahy 6 za Stranu zelených Antonína Nechvátala. Předtím rodinný dům památkově chráněný nebyl. K záchraně vily před zbouráním vyzvali politiky místní obyvatelé, kteří s demolicí nesouhlasili. Věc pak projednala rozkladová komise ministerstva, která navrhla památkovou ochranu vily zrušit. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) představovalo prohlášení stavby památkou „nahodilý svévolný přístup orgánů památkové péče“, citoval ho mediální zástupce vlastníka Michal Donath.

Činžovní vila v ulici Na Petřinách je podle některých pramenů připisována architektovi Pavlu Simonovovi.

„Avšak ve stavebním povolení je jako autor a pověřený stavitel uveden architekt Václav Všetička,“ uvedl již dříve Donath.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Lidovci hodlají zakázat prodej o všech svátcích.

Zákaz prodeje, který pro obchody nad 200 metrů čtverečních platí v ČR zatím jen pro vybrané svátky, chtějí lidovci rozšířit na všechny sváteční dny v roce. Příslušnou novelu zákona již vypracoval místopředseda jejich poslaneckého klubu Jiří Mihola. Více»

Staroměstskou tržnici zrekonstruují.

Metropole za 336 milionů korun opraví památkově chráněnou Staroměstskou tržnici. Radní schválili vypsání veřejné zakázky, kterou musí ještě posvětit zastupitelstvo. Více»

Uhlobaroni jdou prý po bytech.

Válka miliardářů Marka Čmejly, Jiřího Diviše a Radovana Vítka vstoupila do další fáze (pozn. jak sdělila dne 16. 3. 2018 E15). Ve hře se nyní nachází 12, 5 tisíce bytů v severních Čechách či v Moravskoslezském kraji a v Praze. Více»

Již popáté v řadě je Singapur nejdražším městem pro život.

Na druhé příčce je Curych a Paříž. Uvedla to britská analytická společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), která hodnotila 160 míst ve 133 zemích. Více»

Naše metropole patří k nejrychleji zdražujícím místům na světě.

Nejdražším městem na světě je podle čerstvě sestaveného žebříčku týdeníku The Economist Singapur, následovaný Paříží a Curychem. Více»

Všechny články a aktuality »»