Provozuje:
Juris Real Estate

Vila Větrný zámek nad Pelhřimovem by mohla být v budoucnu přístupná.

Stovky lidí přilákala mimořádná prohlídka vily Větrný zámek na vrchu Křemešník nad Pelhřimovem. Vilu začal stavět v roce 1930 podle projektu Kamila Hilberta, jenž se podílel na dostavbě chrámu svatého Víta na Pražském hradě, sochař Josef Šejnost.

Vila Větrný zámek nad Pelhřimovem by mohla být v budoucnu přístupná.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Stovky lidí přilákala mimořádná prohlídka vily Větrný zámek na vrchu Křemešník nad Pelhřimovem. Vilu začal stavět v roce 1930 podle projektu Kamila Hilberta, jenž se podílel na dostavbě chrámu svatého Víta na Pražském hradě, sochař Josef Šejnost.

Není ale dokončená. Naposledy byla otevřená před třemi lety. Vyžaduje opravy za miliony korun, výhledově by její část mohla být přístupná lidem. ČTK to řekli ředitel společnosti Matice Křemešnická Vít Škoda a správce vily Jiří Blažek.

Zájemci se do vily podívali při tříkrálovém pochodu na Křemešník, který byl spojený i s prohlídkou kostela Nejsvětější Trojice. Lidé se dostali na dvůr i do podzemí.

"Byl takový nával, že prohlídek muselo být více, 200 až 300 lidí. Počasí krásné, sluníčko hezky svítí," sdělil Škoda.

Podle Blažka budova zatím není připravena na velké prohlídky. Současným vlastníkem je Jiří Kovář.

"Jedna věž je opravená. Teď spadla opěrná zeď, tak se řeší projektová dokumentace. Pan Kovář by to chtěl uvést do původního stavu, který pan Šejnost historicky plánoval. Dnes je to ve stavu po stavebních úpravách z 90. let. První teď je, aby spodní část byla obyvatelná," konstatoval Blažek. Do vily je přivedena voda, částečně elektřina.

Jiří Kovář koupil nedostavěný Větrný zámek před několika lety v dražbě. Z původních více než tří milionů korun klesla vyvolávací cena na méně než milion. Kovář vlastní stavební firmu, která opravuje historické budovy, uvedla již dříve Mladá fronta Dnes.

"Je snaha, aby byla vila částečně přístupná pro veřejnost," informoval ČTK Blažek.

Větrný zámek je nedokončený. Stavět ho začal v roce 1930 sochař Josef Šejnost (1878 - 1941) pocházející z nedalekého Těšenova. Na věži zámku sedí sedm skleněných havranů, připomínají pohádku o sedmi bratrech. Šejnost chtěl ve vile vybudovat muzeum svých medailí, zůstalo ale jen u plánů. Inspirací ke stavbě měl být středověký hrad se dvěma věžemi.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V Brně se slavilo už 90 let od prvního závodu na Masarykově okruhu.

Na trati starého Masarykova okruhu vyvrcholily oslavy 90. výročí prvního závodu automobilů na legendárním závodišti v západní části moravské metropole. Více»

Projednávání stavebního zákona je podle obcí v rozporu s legislativou.

Postup projednávání nového stavebního zákona je v rozporu s legislativními pravidly vlády. Návrh zákona neprošel řádným schvalovacím procesem, poněvadž nebyl projednán s povinnými připomínkovými místy. Více»

Poslanecká sněmovna projedná zrychlení přípravy výstavby dálnic.

Sněmovna rozhodne tento týden o podobě vládní předlohy ke zrychlení přípravy výstavby dálnic a další infrastruktury, kterou poslancům vrátili senátoři. Více»

V České republice má na silnicích nižších tříd 2 862 mostů nevyhovující stav.

V ČR se od roku 2004 skoro zdvojnásobil počet mostů ve špatném až havarijním stavu na silnicích II. a III. třídy. Je jich 2.862 z celkových 12.596. Více»

Ve velkých obchodech občané zítra nenakoupí.

Prodejny nad 200 m2 musejí v pondělní svátek svatého Václava zůstat podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v hypermarketech, supermarketech nebo velkých drogeriích. V provozu nebudou ani některá nákupní centra, zjistila ČTK. Více»

Všechny články a aktuality »»