Provozuje:
Juris Real Estate

V problémech se nacházejí všechny hotely a restaurace v ČR.

V problémech kvůli koronavirovým opatřením jsou v současné době všechny hotely a restaurace v České republice. V diskuzním pořadu Partie na stanici CNN Prima News to řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek.

V problémech se nacházejí všechny hotely a restaurace v ČR.

autor. JURIS REAL, ČTK

V problémech kvůli koronavirovým opatřením jsou v současné době všechny hotely a restaurace v České republice. V diskuzním pořadu Partie na stanici CNN Prima News to řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek.

Tuzemský cestovní ruch podle něj čeká letos propad ve spotřebě 160 miliard korun. Nynější situace podle něj přepíše mapy cestovního ruchu, připodobnil jí stavu po teroristických útocích v USA 11. září 2001.

"Potřebujeme nějaké trvalé opatření, které tady bude delší dobu, bude preventivní, ale současně nebude tak dramaticky zasahovat do ekonomiky," uvedl Stárek. Připomněl projekt Stay Safe, který AHR spustila. Členové asociace se touto značkou mohou prezentovat a upozornit tak na svůj zvýšený zájem o problematiku hygieny. Zároveň se tak vůči hostům zavazují dodržovat zásady, které použitím značky deklarují. "Všechno činíme pro to, abychom tu situaci trvale udrželi tak, aby se tato (koronavirová) vlna neopakovala. Protože třetí vlnu pandemie bychom už tak snadno neustáli," poznamenal Stárek. "Cestovní ruch předpokládá propad ve spotřebě o 160 miliard korun v tomto roce, každým rokem přinášíme zhruba 300 miliard korun. A já bych chtěl jenom říct, že do veřejných rozpočtů odvádíme dohromady 125 miliard korun (ročně) včetně všech odvodů, což je, myslím, docela legitimní k tomu, aby skutečně došlo k nějaké podpoře podnikatelů", dodal.

Rámcové odhady podle něj hovoří o tom, že zkrachovat by mohla až třetina restaurací a ubytovacích zařízení, číslo ale označil zatím za předčasné. "Teď je důležité, aby ti, kteří mohou přežít, alespoň přes toto období přežili. Podle našich výhledů se zahraniční cestovní ruch, pokud nepřijde něco zásadního, začne postupně oživovat pravděpodobně ve druhém čtvrtletí příštího roku, ten domácí postupně již v lednu," sdělil Stárek. Na úroveň roku 2019 se podle něj pak podle evropských odhadů dostane cestovní ruch v letech 2023 nebo 2024.

Uvedl, že současná vládní nařízení asociace nenapadá, naopak na nich spolupracuje např. s Hospodářskou komorou ČR. Zmínil třeba program COVID ubytování. Ministerstvo pro místní rozvoj informovalo, že v programu zatím proplatilo 679 příjemcům 550,5 milionu korun. Příjem žádostí skončil 3. listopadu. Státní fond podpory investic (SFPI), který dostal administraci programu na starost, přijal 5 502 žádostí za zhruba 2,5 miliardy korun. Vláda na program schválila 3,3 miliardy korun. Program má provozovatelům ubytovacích zařízení kompenzovat ztrátu za 72 dní nuceného uzavření na jaře. Příspěvek podle kategorie a třídy ubytování činí 100 až 330 korun za pokoj a noc. Podpora se nevztahuje na krátkodobé pronájmy typu Airbnb.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Komunálního odpadu v České republice loni mírně přibylo na 5,9 mil. t.

Lidé v ČR loni vyprodukovali 5,9 milionu tun komunálního odpadu, což je o 1,6 procenta víc než v roce 2018. Celková produkce odpadu mírně klesla na 37,4 milionu tun, předloni to bylo 37,8 milionu tun. Více»

Škoda Auto v Mladé Boleslavi začala sériově vyrábět Enyaq.

Automobilka Škoda Auto začala ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi sériově vyrábět elektrické SUV Enyaq iV. Více»

Podíl Čechů nakupujících na internetu se letos zvýšil z 39 procent na 54 pct.

Internet mělo letos 82 procent domácností a PC nebo tablet pak 79 procent, před pěti lety to bylo shodně 73 procent. Více»

Slevová akce Black Friday připadá právě na dnešek.

Slevy potrvají déle. Více»

Za odvážnou dostavbu roubenek domem ze skla obdrželi architekti cenu.

Hlavní cenu České ceny za architekturu získali Jiří Opočenský a Štěpán Valouch z ateliéru ov architekti za rekonstrukci a dostavbu sídla firmy Lasvit v Novém Boru. Více»

Všechny články a aktuality »»