Provozuje:
Juris Real Estate

V metropoli se povolují jen malé bytové (developerské) projekty.

Ty velké stojí.

V metropoli se povolují jen malé bytové (developerské) projekty.

autor. JURIS REAL

Ty velké stojí.

Nasvědčují tomu totiž aktuální čísla (rozuměj data) Českého statistického úřadu (ČSÚ) o stavebnictví a bytové výstavbě. V dubnu totiž stavební úřady vydaly 51 povolení celkem na 279 bytových novostaveb.

Za první čtyři měsíce roku se tedy dá usuzovat, že v průměru necelých 5,5 bytu připadá na jeden rezidenční projekt ať již bytových nebo rodinných domů. Je to jedno z nejnižších čísel za posledních deset let. Ještě před dvěma lety to bylo skoro 19,5 bytu na projekt, tedy 3,5krát více.

Management Prahy tedy sice volá po výstavbě velkých rozvojových projektů na brownfieldech, nicméně realita se ale bohužel nachází jinde.

Přestože se rezidenční developeři snaží, jak mohou, stále jsme v počtu povolených nových bytů hluboko za aktuální poptávkou. Za celý loňský rok bylo v Praze zahájeno jen 1 707 bytů v bytových domech, prodáno však bylo 6 650.

V meziročně komparaci se jednalo o pokles vydaných povolení o 56 procent. Čísla za první tři měsíce tohoto roku přitom ukazují, že se tempo nelepší ani letos.

Za první čtvrtletí tohoto roku totiž bylo v hlavním městě zahájeno jen 411 bytů, což je třikrát méně, než se za stejnou dobu prodalo, a dokonce pětkrát méně, než bylo povoleno za stejné období roku 2008.

Podle nejnovějších dat ČSÚ bylo za duben zahájeno 226 bytů v bytových domech. Aktuální duben tak byl poměrně výjimečným měsícem. Běžně se v poslední době počty zahájených bytů v Praze pohybují v desítkách někdy dokonce i v jednotkách bytů na celé hlavní město. Je zřejmé, že tak omezené povolování je zcela nedostatečné a je jednou z hlavních příčin zdražení nových bytů.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Návrh MMR na nemožnost výpovědi nájmu je podle vlastníků domů nepřijatelný.

Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR), podle kterého nesmí nájemce dostat výpověď z bytu, jestliže v důsledku koronavirové krize není schopen platit své závazky, je nepřijatelný. Více»

Situace se suchem je obdobná jako loni.

Podle vědců se má i zhoršovat. Více»

V České republice se nachází 21.600 restaurací.

Je to nejvíce za deset let. Více»

KU zamítl žádost ŘSD o vyvlastnění pozemků kvůli D3.

Krajský úřad Jihočeského kraje zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3 u Tábora. Informaci ČT dnes ČTK potvrdili zástupci ŘSD i jeden z vlastníků pozemků. ŘSD se proti rozhodnutí odvolá. Více»

Hyundai v Nošovicích pojede po obnovení produkce na dvě směny.

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku bude po opětovném spuštění výroby fungovat zpočátku na dvě směny místo obvyklých tří. Více»

Všechny články a aktuality »»