Provozuje:
Juris Real Estate

V Ústí nad Labem odhalili pamětní desku nejšikmější věži ve střední Evropě.

V Ústí nad Labem 11. března 2019 odhalili pamětní desku, která obyvatelům i návštěvníkům města připomíná odklon věže Kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jednu z nejvýznamnějších památek města zasáhla při náletu v dubnu 1945 bomba.

V Ústí nad Labem odhalili pamětní desku nejšikmější věži ve střední Evropě.

autor. JURIS REAL

V Ústí nad Labem 11. března 2019 odhalili pamětní desku, která obyvatelům i návštěvníkům města připomíná odklon věže Kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jednu z nejvýznamnějších památek města zasáhla při náletu v dubnu 1945 bomba.

Od té doby je odklon věže 200,9 centimetru, což z ní činí nejšikmější věž ve střední Evropě. Mosazná šipka na to upozorňuje chodce před vstupem do chrámu na Kostelním náměstí. Myšlenka na pamětní desku vznikla v roce 2012. U jejího zrodu stál ústecký patriot a zastupitel Karel Punčochář (PRO! Ústí).

"Vystoupal jsem na kostelní věž, kam mi vstup povolil arciděkan Šimáček (Miroslav, pozn. red.), rozhlížel se po okolí a napadlo mě, že by bylo možná dobré, aby si lidé uvědomili, jak je věž nakloněná," vyprávěl ČTK Punčochář.

Dodal, že vlastník kostela, Římskokatolická farnost arciděkanství v Ústí nad Labem proti projektu nic nenamítala. "Několik dalších jednání proběhlo v Komisi urbánního rozvoje, na kterou bylo pozváno i několik známých ústeckých architektů, kteří vyjádřili názor, že tento v uvozovkách drobný záměr má značný kulturní potenciál," popsal Punčochář. Nakonec návrhy architektů na vyhlášení veřejné soutěže s odůvodněním, "že by tak mohl vzniknout významný artefakt s výrazným dopadem na image města z časových důvodů neprošly." Projekt propagace nakloněné věže tak zůstal v dnešní podobě.

Slavnostního odhalení se zúčastnil i 90letý Hanuš Adamec, který ČTK popsal příhodu, jež se k osudnému bombardování Ústí nad Labem váže. "Je to příběh, který nikdo nezná. Mně ho napsala dcera kostelníka, která po válce žila v Rostocku v NDR, když jí bylo asi 100 let," vyprávěl. V den náletu, 17. dubna 1945, když sirénu už blížící se nálet oznamovaly, poslal farář kostelníka, aby se před náletem schoval do kostela, aby se mu nic nestalo. "Kostelník Josef Schandu stál v rohu, kam dopadla bomba," popsal ovšem pamětník. Při náletu byl vážně zraněn na krku. "Nemohl polykat a nakonec zemřel hladem, protože tenkrát nebyly žádné infuze," shrnul Adamec. Poškozenou věž, která se po náletu naklonila o dva metry, podle něj pak podpíraly dřevěné trámy, než se ji podařilo stabilizovat a opravit.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Masarykova univerzita vyzvala hygieniky ke zrušení zákazu prezenční výuky.

Rektor brněnské Masarykovy univerzity (MU) Martin Bareš vyzval krajskou hygienickou stanici k odvolání zákazu prezenční výuky na vysokých školách. Podle univerzity je toto opatření ilegální (nezákonné). Více»

Poslanecká sněmovna obdržela ministerský návrh na ústavní ochranu vody.

Zakotvení práva lidí na pitnou vodu za sociálně a ekonomicky přijatelných podmínek nebo prohlášení ochrany vodních zdrojů za veřejný zájem obsahuje návrh ústavního zákona, který dostala Sněmovna. Více»

Zeměměřičský úřad bude poskytovat otevřená data.

Zeměměřičský úřad bude poskytovat databázové údaje nebo státní mapy bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona. Více»

Novela zákona o pozemkových úpravách umožní také reagovat na klimatické změny.

Jednoduché pozemkové úpravy nebudou v širší míře vyžadovat výměny nebo převody vlastnictví pozemků. Vodohospodářská opatření k ochraně před suchem se nově budou moci provádět ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Více»

Slavnosti piva v Brně jsou zrušeny.

Jediný den před začátkem zrušili pořadatelé Slavnosti piva Františka Ondřeje Poupěte, jejichž druhý ročník se měl uskutečnit v pátek 25. září v centru Brna. ČTK to řekl zástupce agentury Snip&Co Ondřej Morávek. Více»

Všechny články a aktuality »»