Provozuje:
Juris Real Estate

Ústavní soud odmítl zrušit část insolvenčního zákona, nebyl však jednotný.

Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh na zrušení části insolvenčního zákona, která předsedům soudů umožňuje svěřit při hrozbě průtahů takzvané incidenční spory jinému soudci.

Ústavní soud odmítl zrušit část insolvenčního zákona, nebyl však jednotný.

autor. JURIS REAL

Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh na zrušení části insolvenčního zákona, která předsedům soudů umožňuje svěřit při hrozbě průtahů takzvané incidenční spory jinému soudci.

Podle návrhu podaného ostravskou soudkyní Simonou Pittermannovou porušuje norma právo na zákonného soudce.

Otevírá totiž cestu k neprůhlednému přidělováním sporů mimo rozvrh práce. ÚS návrh odmítl bez věcného projednání, pět jeho členů ale sepsalo odlišná stanoviska. Normu pokládají za protiústavní.

V incidenčních sporech jde zpravidla o vyloučení věci z majetkové podstaty, případně o pravost, výši, pořadí nebo trvání pohledávek. Spory řeší stejný soud, který vede celé insolvenční řízení.

Právní předpis ale říká, že pokud by projednání a rozhodnutí incidenčního sporu mohlo vést k průtahům v insolvenčním řízení, přikáže předseda spor jinému soudci.

Důvodem odmítnutí podnětu se podle většiny pléna ÚS stala neoprávněnost navrhovatelky. Soudci totiž mohou navrhovat pouze zrušení těch právních předpisů, které musejí bezprostředně aplikovat, a přitom je považují za protiústavní.

Pittermanová ovšem sporné ustanovení už v incidenčním sporu žádným způsobem aplikovat nebude - pouze na jeho základě dostala na stůl konkrétní spis.

"Tím se veškerá relevance napadeného ustanovení ve vztahu k řešení sporu vyčerpala ještě před zahájením samotného incidenčního řízení," stojí v usnesení soudce zpravodaje Jiřího Zemánka. Podle pěti přehlasovaných soudců se však plénum normou zabývat mělo, protože ve skutečnosti celé řízení silně ovlivňuje.

"Zvolený způsob, jakým ÚS v daném případě rozhodl, proto bohužel musím označit za selhání ve velmi zásadní věci," uvedl například soudce Vojtěch Šimíček. Také podle Jaromíra Jirsy a Tomáše Lichovníka měl být zákon přezkoumán a sporné ustanovení zrušeno.

"Zákonodárci mohla být poskytnuta odpovídající lhůta, aby přijal ustanovení v novém znění, podle něhož by sice bylo možné rozdělit větší množství napadlých incidenčních sporů mezi více soudců, ale výlučně rozvrhem práce," napsal Jirsa ve stanovisku, ke kterému se připojil i Lichovník.

Podle místopředsedkyně ÚS Milady Tomkové si většina pléna nedostatečně uvědomuje význam přidělování spisů pro fungování obecných soudů ani široké pole pro zneužití tohoto mechanismu ze strany soudních funkcionářů.

Poukázala zároveň na skutečnost, že současní ústavní soudci, kteří působili v obecné justici, s názorem většiny nesouhlasí.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Na zateplování bytových domů je připravena další miliarda.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navýšilo evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na zateplování bytových domů o jednu miliardu korun na 5,5 miliardy. Žádosti mohou zájemci podávat do 29. listopadu. Více»

Mozaiky v istanbulském chrámu Hagia Sofia budou během modliteb zakryty.

Mozaiky a fresky v istanbulském chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia) budou během muslimských modliteb zakryty závěsy či laserem, řekl novinářům v pondělí mluvčí turecké vládní strany Ömer Çelik. Více»

Žně jsou letos pomalejší.

Počátek žní je letos pomalejší než loni, uvedlo ministerstvo zemědělství. Sklizeno je 1,46 procenta ploch základních obilovin, loni to touto dobou bylo zhruba 13 procent. Více»

Zakladatel Zary investuje miliardy do realit.

Španělský miliardář Amancio Ortega, zakladatel řetězce s oděvní módou Zara s pobočkami i v České republice, soustředí své investice v nemovitostech na obou březích Atlantiku. Více»

Díky kotlíkovým dotacím se vyměnilo 63 533 kotlů po celé České republice.

Nejvíce peněz z kotlíkových dotací, tedy 2,4 miliardy, resort poslal na zlepšení ovzduší do Moravskoslezského kraje (nejméně pak do Prahy). Občané si tam zatím pořídili zhruba 14 000 nových topných zařízení. Více»

Všechny články a aktuality »»