Provozuje:
Juris Real Estate

Úroveň finanční gramotnosti obyvatel České republiky je velmi nízká.

Hůř dopadli jen Mexičané a naši východní sousedé.

Úroveň finanční gramotnosti obyvatel České republiky je velmi nízká.

autor. JURIS REAL

Hůř dopadli jen Mexičané a naši východní sousedé.

Naopak nejlépe se ve financích orientují Japonci. Vyšší finanční vzdělanost vykazuje podle mezinárodní studie ING Pojišťovny 44 procent z nich, následují Indové se 40 procenty a Korejci se 37 procenty.

Češi, Moravané a Slezané disponují poměrně vysokým "finančním sebevědomím" a většina z nich je navíc přesvědčená, že je finančně zodpovědná a s penězi umí velmi dobře hospodařit, avšak mezinárodní průzkum ukázal pravý opak. Češi s téměř 80 procenty občanů, kteří mají jen základní, případně špatné finanční znalosti skončili na světovém žebříčku finanční gramotnosti třetí od konce. Za nimi pak následují Mexičané s 81 procenty občanů s malou finanční gramotností a Slováci s 88 procenty. Vyšší finanční vzdělanost tak podle průzkumu "vykazuje" jen pětina Čechů, 19 procent Mexičanů a jen 12 procent slovenských občanů. „Správně si spočítat úroky dokázalo ve finančním testu jen 43 procent Čechů, přitom jde o základní produkt,“ uvádí průzkum ING Pojišťovny. Proto není divu, že lidé podepisují půjčky a úvěry, kde výše splátek a úroků jim často přeroste přes hlavu.

Nepřekvapí proto, že pravidelně si nevede domácí rozpočet až čtvrtina českých domácností, které tak nevědí, jak si ten který měsíc stojí jejich příjmy a výdaje. Přesto podle průzkumu společnosti Partners si 94 procent Čechů o sobě myslí, že jsou finančně zodpovědní. Jejich skutečné vědomosti a pak hlavně následné zacházení s penězi, měřeno počty exekucí a skutečností, že více než třetina domácností se svými příjmy spíše zápasí, než vychází, pak vypovídají o něčem jiném. Dodržet důsledně naplánovaný domácí rozpočet je z rodin, které si rozpočet sestavují, schopno jen 67 procent domácností. To, že poslední dva roky prakticky jen rostou výdaje, ale nerostou příjmy, přesto nutí stále více domácností si vést rodinné rozpočty. Jestliže v roce 2009 si rozpočet podle průzkumů nevedla polovina domácností, v dalších letech se počet domácností, které mají přehled o svých příjmech, zvýšil.

V současné době se odhaduje, že nějakou formu rozpočtu si vedou tři čtvrtiny domácností. Problém ovšem je, že rozpočet v praxi dodrží kolem 60 procent rodin.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Zájem o Novou zelenou úsporám je velký.

Zájem o peníze z programu Nová zelená úsporám je v posledních měsících navzdory opatřením proti šíření koronaviru vyšší než v loňském roce. Na on-line konferenci to sdělil náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. Konkrétní čísla však neuvedl. Více»

Započala stavba dřevěných konstrukcí repliky kostela v Gutech.

Obvodové stěny by měly být z připravených kmenů hotovy za několik týdnů, posléze se tesaři pustí do šindelové střechy. ČTK to sdělil vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václav Kotásek. Více»

Novým vlastníkem innogy se stane maďarská MVM Group.

Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v České republice bude maďarská společnost MVM Group. Firmu odkoupí od německé E.ON. SE. Cenu transakce firmy neuveřejnily. Více»

Na Leopoldovu kašnu na Hradě se vrátil orel Sv. říše římské.

Na vrchol Leopoldovy kašny na druhém nádvoří Pražského hradu se vrátil orel Svaté říše římské doplněný znakem Českého království. Má připomínat, že Pražský hrad býval centrem Svaté říše římské. Kopie vznikala v letech 2019 a 2020. Více»

Hlavní město poskytne byty postiženým lidem.

Jedenáct městských bytů v metropoli poskytne hlavní město klientům se zdravotním postižením z Domova Svojšice. Více»

Všechny články a aktuality »»