Provozuje:
Juris Real Estate

Švédské domácnosti jsou na pokraji osobního bankrotu.

Stojí za touto skutečností švédský model sociálního státu?

Švédské domácnosti jsou na pokraji osobního bankrotu.

autor. JURIS REAL

Stojí za touto skutečností švédský model sociálního státu?

Zadlužení švédských domácností se neustále zvyšuje a v případě dalšího růstu by mohlo dokonce ohrozit akceschopnost hospodářské politiky. V rozhovoru s místními médii to řekl guvernér švédské centrální banky Stefan Ingves.

Dluh švédských domácností v současnosti dosahuje 170 procent ročního disponibilního příjmu.

Vzhůru ho tlačí především vysoké ceny nemovitostí a hypotéky.

Centrální banka odhaduje, že v roce 2016 bude zadlužení dosahovat 178 procent disponibilních příjmů. "Přes 180 procent se dostat nesmí, v průběhu několika let musíme pozorovat jeho pomalý pokles," řekl Ingves v rozhovoru s deníkem Dagens Nyheter.

"Pokud se tomu tak nestane, budeme zde mít situaci, kterou nazývám převaha dluhu, což bude znamenat, že hospodářská politika se musí plně zaměřit na otázku dluhu a nebude schopna řešit jiné důležité problémy," prohlásil.

Ceny domů ve Švédsku podle agentury Reuters za posledních 15 let vzrostly skoro trojnásobně a domácnosti se dál zadlužují, aby dosáhly na vlastní bydlení. Využívají přitom poklesu úrokových sazeb, které jsou na rekordně nízké úrovni. Vysoké zadlužení domácností by v případě propadu cen domů mohlo ohrozit celou ekonomiku. Ingves poznamenal, že švédský hypoteční trh se stal systémově důležitým, protože švédské banky se při svém financování opírají o mezinárodní trhy. Agentura AFP uvedla, že při současném tempu hospodářského růstu překročí dluh domácností u finančních institucí pomyslný mezník tři biliony švédských korun (zhruba 9,3 bilionu Kč) do poloviny letošního roku.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Na zateplování bytových domů je připravena další miliarda.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navýšilo evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na zateplování bytových domů o jednu miliardu korun na 5,5 miliardy. Žádosti mohou zájemci podávat do 29. listopadu. Více»

Mozaiky v istanbulském chrámu Hagia Sofia budou během modliteb zakryty.

Mozaiky a fresky v istanbulském chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia) budou během muslimských modliteb zakryty závěsy či laserem, řekl novinářům v pondělí mluvčí turecké vládní strany Ömer Çelik. Více»

Žně jsou letos pomalejší.

Počátek žní je letos pomalejší než loni, uvedlo ministerstvo zemědělství. Sklizeno je 1,46 procenta ploch základních obilovin, loni to touto dobou bylo zhruba 13 procent. Více»

Zakladatel Zary investuje miliardy do realit.

Španělský miliardář Amancio Ortega, zakladatel řetězce s oděvní módou Zara s pobočkami i v České republice, soustředí své investice v nemovitostech na obou březích Atlantiku. Více»

Díky kotlíkovým dotacím se vyměnilo 63 533 kotlů po celé České republice.

Nejvíce peněz z kotlíkových dotací, tedy 2,4 miliardy, resort poslal na zlepšení ovzduší do Moravskoslezského kraje (nejméně pak do Prahy). Občané si tam zatím pořídili zhruba 14 000 nových topných zařízení. Více»

Všechny články a aktuality »»