Provozuje:
Juris Real Estate

Stavba nádrží na Rakovnicku má začít nejpozději v roce 2022.

Stavba vodních nádrží pro zmírnění následků sucha u Senomat a Šanova na Rakovnicku má začít nejpozději v roce 2022. Domluven je výkup většiny pozemků, s několika vlastníky se ještě jedná.

Stavba nádrží na Rakovnicku má začít nejpozději v roce 2022.

autor. JURIS REAL

Stavba vodních nádrží pro zmírnění následků sucha u Senomat a Šanova na Rakovnicku má začít nejpozději v roce 2022. Domluven je výkup většiny pozemků, s několika vlastníky se ještě jedná.

Vláda by se měla zabývat dodatečným uvolněním finančních prostředků na výkup pozemků, šlo by o 200 milionů korun, konstatovali při návštěvě Senomat premiér Babiš a ministr Toman.

Rakovnicko přitom patří k regionům, kde existuje nedostatek srážek, sucho má dopady na zemědělce i lidi, kteří berou vodu ze studní.

Premiér Andrej Babiš si prohlíží zařízení zavlažovacího systému 17. července 2019 na chmelnici v Lišanech na Rakovnicku, kam zavítal v rámci návštěvy Středočeského kraje kvůli suchu a dopravní problematice. Nádrže by měly být hotové v roce 2025.

Náklady dosáhnout několik set milionů korun. Každá z nádrží má mít maximální objem 600.000 metrů krychlových. "Jsou připravené i studie tzv. přírodě blízkých opatření," uvedl ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Jednat se bude např. o opatření bránící erozi, aby se vodní nádrže nezanášely.

Starosta Senomat Tomáš Valer doplnil, že pod plánovanou nádrží jsou více než tři hektary obecních pozemků, obec je ochotna je poskytnout.

"Nechali jsme si ten záměr posoudit a vznesli jsme spoustu požadavků na kvalitu vody, na kolísání její hladiny, na rizika splachu z polí a musím říci, že zpracovatel i investor nám vycházejí vstříc a na naše požadavky reagují, takže nádrž naši podporu má. Uvědomujeme si, že to má vazbu nejen na vazbu vody v krajině, ale také vazbu na zásobování pitnou vodou," sdělil Valer.

Podle starosty Šanova Zdeňka Netrha uvažovala obec už dříve o vybudování nádrže na stejném místě, na němž se nyní chystá. Záměr tedy přivítala.

Jediným problémem je blízkost plánované hráze nádrže u vodního zdroje, obec proto bude žádat o dotaci na nový zdroj pitné vody. Podle starosty to otevře jednání pro prodej pozemků majitelů, kteří tam mají pozemky.

Podle Tomana je sucho na Rakovnicku nutné řešit komplexně, protože se s ním potýká dlouhodobě. Ke zmírnění následků sucha má pomoci i plánovaný převod vody z povodí Ohře do povodí Blšanky a dále do povodí Rakovnického a Kolešovického potoka.

Umožní vodu z nádrží i z obou toků využívat např. pro závlahy chmelnic. Převod vody má být zajištěn z Ohře pod vodní nádrží Nechranice, která k tomu má dostatečnou kapacitu. U Kryr na Lounsku má proto vzniknout další vodní nádrž.

Převod vody do povodí Rakovnického a Kolešovického potoka by měl následovat po vybudování nádrží u Senomat a Šanov. Povodí Vltavy bude spolupracovat s Povodím Ohře. Celkové náklady na soubor opatření mají podle Babiše dosáhnout zhruba 3,5 miliardy korun.

V Chrášťanech na Rakovnicku dnes členové vlády navštívili společnost Lupofyt, která se věnuje pěstování chmele odrůdy Žatecký poloraný červeňák, ale i pěstování obilovin a olejnin.

Společnosti předvedla chmelnice se závlahou. Jednatel Lupofytu Jaroslav Mikoláš uvedl, že podnik má dlouhodobé výnosy 20 až 30 procent nad průměrem okresu, přispívá k tomu i systém hospodaření včetně zachování travních pásů, které zadržují vodu.

Na závlahy i jejich modernizaci mohou zemědělci získat dotace z ministerstva zemědělství z programu Podpora konkurenceschopnosti agropotravinářského komplexu. Na období 2017 až 2022 je pro program vyčleněno 1,1 miliardy korun.

Kapkovou závlahu do chmelnic podporuje dotační program Podpora vybudování kapkové závlahy v ovocných sadech, chmelnicích, vinicích a ve školkách.

Na rok 2019 je v něm vyčleněno 35 milionů korun. V roce 2018 bylo vyplaceno 26,6 milionu korun. Podle Babiše ministerstvo zemědělství od roku 2015 vydalo 29 miliard korun na dodatečné zabezpečení vodních zdrojů a zadržování vody v krajině.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Vodní elektrárna Lipno slaví 60 let.

Vyrobí přes 150.000 MWh. Více»

Další krize realitního trhu by měla přijít v roce 2026.

Máme se obávat tzv. "Nafouknutí realitní bubliny"? Více»

Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment.

Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Současně je ale pořád zájem i o smrky, správci lesů je sází na holinách. Více»

Libeňský most není potřeba zbourat, uvádí švýcarský profesor.

Pražský Libeňský most není nutné zbourat a má být opraven a zachován. Most má vysokou architektonickou i historickou hodnotu. Ve svém oponentním posudku to píše švýcarský profesor Eugen Brühwiler z univerzity v Lausanne. Více»

Úspěchem po převratu bylo samostatné MŽP a zákon o ochraně přírody.

Vytvoření samostatného ministerstva životního prostředí (MŽP) a zákon o ochraně přírody a krajiny z roku 1992 patří k nejdůležitějším změnám v ochraně životního prostředí po roce 1989 v ČR. Více»

Všechny články a aktuality »»