Provozuje:
Juris Real Estate

Státní opera bude mít novou oponu.

Její výroba směřuje do finále.

Státní opera bude mít novou oponu.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Její výroba směřuje do finále.

Rekonstruovaná budova Státní opery v Praze získá novou oponu, která vzniká v dílnách Národního divadla podle návrhu původní opony Eduarda Veitha z roku 1888.

Dva roky trvající práce na nové oponě v současnosti spějí do finále, informovala Eva Sochorová z tiskového oddělení Opery Národního divadla.

Divadelní budova se po generální rekonstrukci znovu otevře v lednu příštího roku.

Na výrobě nové opony pracuje druhým rokem tým pod vedením uměleckého ředitele sekce výroby Národního divadla Martina Černého ve spolupráci se studenty katedry scénografie Divadelní fakulty Akademie múzických umění.

"Za unikátním dílem, jež v těchto dnech spěje do finále, se skrývá více než 1 000 hodin pečlivé práce," uvedla Sochorová.

Nová opona nahradí oponu akademického malíře Antonína Střížka, původně určenou pro nastudování Kouzelné flétny v roce 2002. Původní Veithova opona se z divadla záhadně ztratila v roce 1945.

Budova Státní opery byla otevřena 5. ledna 1888 jako pražská německá scéna. Na projektu se podílel autor vídeňského Burgtheatru Karl Hasenauer, na stavbě pak také pražský architekt Alfons Wertmüller. Budova má prostorné hlediště a neorokokovou výzdobou. Od jara 2017 prochází opera generální rekonstrukcí. Finanční náklady na renovaci se pohybují kolem 1,3 miliardy korun. Veřejnosti se Státní opera znovu otevře 5. ledna 2020 operním galavečerem, který posluchače provede nejslavnějšími kapitolami její pozoruhodné historie. Od roku 2012 je Státní opera součástí Národního divadla.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Masarykova univerzita vyzvala hygieniky ke zrušení zákazu prezenční výuky.

Rektor brněnské Masarykovy univerzity (MU) Martin Bareš vyzval krajskou hygienickou stanici k odvolání zákazu prezenční výuky na vysokých školách. Podle univerzity je toto opatření ilegální (nezákonné). Více»

Poslanecká sněmovna obdržela ministerský návrh na ústavní ochranu vody.

Zakotvení práva lidí na pitnou vodu za sociálně a ekonomicky přijatelných podmínek nebo prohlášení ochrany vodních zdrojů za veřejný zájem obsahuje návrh ústavního zákona, který dostala Sněmovna. Více»

Zeměměřičský úřad bude poskytovat otevřená data.

Zeměměřičský úřad bude poskytovat databázové údaje nebo státní mapy bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona. Více»

Novela zákona o pozemkových úpravách umožní také reagovat na klimatické změny.

Jednoduché pozemkové úpravy nebudou v širší míře vyžadovat výměny nebo převody vlastnictví pozemků. Vodohospodářská opatření k ochraně před suchem se nově budou moci provádět ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Více»

Slavnosti piva v Brně jsou zrušeny.

Jediný den před začátkem zrušili pořadatelé Slavnosti piva Františka Ondřeje Poupěte, jejichž druhý ročník se měl uskutečnit v pátek 25. září v centru Brna. ČTK to řekl zástupce agentury Snip&Co Ondřej Morávek. Více»

Všechny články a aktuality »»