Provozuje:
Juris Real Estate

Stát se asi více zapojí do péče o problémové budovy.

MMR by mohlo v budoucnu formou dotací dočasně financovat demolice a opravy objektů v havarijním stavu ohrožujících veřejnost. Jde o nemovitosti, u nichž stavební úřady sice nařídily jejich vlastníkům, aby se o ně postarali, ti tak ale nečiní.

Stát se asi více zapojí do péče o problémové budovy.

autor. JURIS REAL

Ministerstvo pro místní rozvoj by mohlo v budoucnu formou dotací dočasně financovat demolice a opravy objektů v havarijním stavu ohrožujících veřejnost. Jde o nemovitosti, u nichž stavební úřady sice nařídily jejich vlastníkům, aby se o ně postarali, ti tak ale nečiní.

Z dotací bude u nejkritičtějších případů zajištěna péče o objekt ze státního rozpočtu, pak ale bude stát vymáhat proplacení těchto výdajů po majiteli, řekla ČTK ombudsmanka Anna Šabatová.

Tímto způsobem by měly úřady postupovat už nyní. Problém je ale v tom, že když stavební úřady neukázněným majitelům budov nařídí, aby se o ně postarali a ti tak neučiní, nejsou zejména v rozpočtech malých měst a obcí peníze na výkon tohoto rozhodnutí. Jinými slovy, je sice vydán pokyn úřadu, ten ale nikdo nerespektuje a objekt chátrá bez jakékoli péče dál. Šabatová a její předchůdci na tento problém poukazovali od roku 2004. "Stát nemůže rezignovat na naplnění rozhodnutí, která vydal," uvedla ombudsmanka. Z její iniciativy vznikla pracovní skupina složená ze zástupců kanceláře ombudsmanky, Asociace krajů ČR, ministerstev financí, pro místní rozvoj i vnitra. Jejím úkolem je najít způsob dočasného financování složitých projektů.

Tým navrhuje financovat nejzávažnější zásahy takzvanou průtokovou formou dotací. Obec by dostala od ministerstva pro místní rozvoj peníze na demolici nebo základní zajištění objektu, o což by se pak postarala.

Následně by stát vymáhal úhradu nákladů po majiteli objektu. Jana Gregorová z kanceláře dnes ČTK řekla, že by se takto financovalo pět až osm procent z celkových rozhodnutí stavebních úřadů vydaných v souvislosti s problémovými stavbami ve veřejném zájmu.

Ročně je jich vydáno několik set.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Prodejny domácích potřeb s ochrannými prostředky nebudou už uzavřeny.

Prodejny domácích potřeb, které budou nabízet ochranné prostředky, budou moci být od čtvrtka 06:00 hod. otevřené. Schválila to dnes vláda, řekl na tiskové konferenci po jejím dnešním jednání ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Více»

Mrazy poničily ovocnářům meruňky.

Silné mrazy, které ČR zasáhly tento a minulý týden, zcela zničily letošní úrodu meruněk. Škody se dle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka budou pohybovat na úrovni 50 mil. až 80 mil. korun, což je hodnota sklizně meruněk v normálním roce. Více»

Generali odkoupila od PSN obchodní dům Kotva v centru metropole.

Společnost Generali Real Estate koupila od PSN obchodní dům Kotva v centru Prahy. Generali to dnes sdělila ČTK. Cenu ani jedna strana neuvedla. Podle informací ČTK se pohybuje kolem čtyř miliard korun Více»

Vláda schválila novelu realitního zákona.

Prodloužila dobu k prokázání odbornosti. Více»

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby.

A to zatím do 20. dubna. Více»

Všechny články a aktuality »»