Provozuje:
Juris Real Estate

Soutěž na koncertní halu v Ostravě vyhrálo studio z USA.

Americké studio architekta Stevena Holla z New Yorku spolu s českým studiem Architecture Acts z Prahy vyhrálo architektonickou soutěž na podobu nové koncertní haly v Ostravě.

Soutěž na koncertní halu v Ostravě vyhrálo studio z USA.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Americké studio architekta Stevena Holla z New Yorku spolu s českým studiem Architecture Acts z Prahy vyhrálo architektonickou soutěž na podobu nové koncertní haly v Ostravě.

Finanční náklady na stavbu, která vznikne u Domu kultury města Ostravy, jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH.

S vítězem bude na podzim uzavřena smlouva na zpracování projektové dokumentace, řekl novinářům primátor Tomáš Macura (ANO). Stavět se má začít v roce 2022, dokončena má být hala v roce 2024. Ze sedmi členů poroty vítězný návrh podpořilo šest. "Pro Ostravu je skvělou zprávou, že autorem návrhu je právě studio Steven Holl Architects plus Architecture Acts, které má na svém kontě řadu realizací špičkové světové úrovně. Právě americkému studiu se nejlépe podařilo propojit stávající kulturní dům s novou koncertní halou," sdělil Macura.

Hala představuje pouzdro hudebního nástroje. "Je to konstrukce, která je vynesena z té zadní části od parku přes původní objekt do části přední. Velmi výrazně se tam pracuje s ocelí a prosklením, a to především v přední části, která přímo velmi dobře komunikuje s ulicí 28. října," uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO). Dodala, že zvenčí bude možné pozorovat pohyb v budově. Stejný koncept je i na opačné straně objektu. Primátor připomněl, že Ostrava o halu usiluje bezmála 60 let. Zatímco v sousedním Polsku vzniklo v posledních letech 13 koncertních hal, v tuzemsku to podle primátora bylo naposledy Rudolfinum. Macura dodal, že o vybudování koncertní haly v současnosti usilují také Brno a Praha. Ostrava na stavbu šetří ve speciálním fondu, kde má zhruba čtvrt miliardy korun. "Proč jsme vybrali právě tento návrh? Byl prostě nejlepší. Je to úžasné architektonické dílo, které velmi dobře zvažuje vztah staré budovy s novou, vztah mezi mezi městem Ostravou a parkem za stávajícím objektem. Věřím, že vítězný projekt bude i emblematickým dílem pro Ostravu, které ji tak oživí," informoval předseda poroty a architekt Krzysztof Ingarden.

Podle ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava Jana Žemly těleso od svého počátku žije v provizorních podmínkách. "To, že nový koncertní sál vznikne, orchestr a kulturu ve městě posunuje naprosto do jiných měřítek. Pro orchestr jako takový to znamená, že může pracovat mnohem lépe se zvukem, vyniknou jeho silné stránky a kvalita," řekl Žemla.

Architektonickou soutěž na stavbu koncertní haly, největší v historii Ostravy, město vyhlásilo loni v srpnu. Nejprve přímo oslovilo tři světově uznávaná studia, konkrétně právě tým amerického architekta Holla, polské Konior Studio a dánský ateliér Henning Larsen Architects. Později z dalších 31 zájemců odborná porota vybrala na základě referencí a zaslaných portfolií další tři studia: Architecture Studio z Francie, německé Nieto Sobejano Arquitectos a nizozemské Van Dongen - Koschuch Architects and Planners. Holl se narodil v roce 1947 v Bremertonu v americkém státě Washington. Mezi jeho významné stavby patří např. budova Simmons Hall na Massachusettském technologickém institutu. České studio Architecture Acts, se kterým při návrhu ostravské koncertní haly spolupracoval, založili Martin Kropáč a Hana Petříková.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Poskytovatelé Airbnb budou mít povinnost s úřady sdílet informace.

Poskytovatelé služby ubytování v soukromí, jako je např. Airbnb, budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Více»

EK ČR varuje veřejnost před neustále se opakujícími podvodnými aktivitami.

Na základě neustále se opakujících a obměňujících podvodných aktivit přistupuje Exekutorská komora České republiky k vydání tohoto všeobecného varování pro širokou veřejnost. Více»

Dejte si pozor na falešné exekuční nálepky!

Bohužel i v době vyhlášeného nouzového stavu je Exekutorská komora ČR nucena veřejnost informovat o dalších podvodných aktivitách. Více»

Majitelé bytů, kteří je chtějí pronajímat v AirBnb, musí dodržet správní postup.

Celý článek si můžete přečíst na: https://advokatnidenik.cz/2020/04/04/majitele-bytu-kteri-je-chteji-kratkodobe-pronajimat-musi-dodrzet-spravni-postup/. Více»

ČSOB nově umožní odklad splátek jistiny u hypoték a úvěrů až na rok!

Klienti skupiny ČSOB mohou od 31. března požádat o odklad splátek hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Vybrat si mohou ze dvou způsobů: buď odklad splátek jistiny těchto úvěrů na dobu 6 až 12 měsíců, nebo tříměsíční odklad celé výše splátek. Více»

Všechny články a aktuality »»