Provozuje:
Juris Real Estate

Šikanózní insolvence lze podle názoru NS trestat jako vydírání a pomluvu.

Strůjce šikanózních insolvencí, jejichž cílem je například poškození konkurence, lze trestat také za vydírání a pomluvu. Trestní kolegium Nejvyššího soudu (NS) schválilo na základě starší kauzy právní věty, které nově vyjdou ve sbírce rozhodnutí.

Šikanózní insolvence lze podle názoru NS trestat jako vydírání a pomluvu.

autor. JURIS REAL

Strůjce šikanózních insolvencí, jejichž cílem je například poškození konkurence, lze trestat také za vydírání a pomluvu. Trestní kolegium Nejvyššího soudu (NS) schválilo na základě starší kauzy právní věty, které nově vyjdou ve sbírce rozhodnutí.

Pro justici poslouží jako vodítko v obdobných případech. Rozhodnutí má celospolečenský význam, nejde totiž o ojedinělý problém, oznámili dnes zástupci NS na tiskové konferenci.

Šikanózních návrhů jsou podle odhadů stovky ročně.

V úvahu při posuzování nepoctivých návrhů připadají také další trestné činy, například podvod, poškozování věřitele, podplácení a pletichy v insolvenčním řízení, uvedl předseda trestního kolegia NS František Púry.

Důsledná trestněprávní represe je podle NS účinnou metodou boje proti šikanózním insolvencím.

Zavádění nových a nových pravidel podle soudců nemůže vyřešit všechny problémy.

"Zákazů může být spousta, ale podstatné je to, co se stane v případě, když někdo takový zákaz poruší," řekl novinářům insolvenční specialista Zdeněk Krčmář z občanskoprávního a obchodního kolegia.

Pokud někdo chce pomocí návrhu na zahájení insolvenčního řízení nepoctivě vymoci peníze, na které nemá faktický nárok, lze to podle právní věty NS kvalifikovat jako pohrůžku jiné těžké újmy. Pohrůžka patří ke znakům trestného činu vydírání.

Pokud je cílem insolvenčního návrhu poškodit něčí pověst, mohou soudy po prokázání viny potrestat pachatele za pomluvu.

Jako podklad pro právní věty posloužil konkrétní případ advokáta, jenž se stal terčem nepodloženého insolvenčního návrhu. NS v únoru potvrdil verdikt nad mužem, který si údajné pohledávky vymyslel.

Rozhodnutí po připomínkovém řízení projednalo minulý týden trestní kolegium a schválilo publikaci právních vět ve sbírce důležitých verdiktů.

Insolvenční řízení v ČR je dlouhodobě terčem kritiky některých podnikatelů. Obávají se šikanózních návrhů a zároveň mají pochybnosti, zda o nich soudy rozhodnou spravedlivě.

Na údajné působení takzvané insolvenční mafie v minulosti upozornil Svaz průmyslu a dopravy.

Insolvencím věnovala podle dostupných údajů pozornost také Bezpečnostní informační služba.

Ministerstvo spravedlnosti letos v květnu rozeslalo k připomínkám novelu insolvenčního zákona. Chce posílit dohled nad insolvenčními správci, zvýšit transparentnost a omezit byrokracii.

Návrh ministerstva také zpřísňuje pravidla pro poradenství v oblasti oddlužení. Větší ochranu před smyšlenými návrhy by mělo přinést předběžné posouzení insolvenčního návrhu soudem před jeho zveřejněním.

Novela ale vyvolala vlnu připomínek, ke které se už dříve připojil také NS.

Poukázal na to, že pokud chce někdo sofistikovaně a cíleně poškodit dlužníka, například aby jej vyřadil z účasti na veřejné zakázce, zpravidla nebude litovat námahy a vytvoří bezchybně působící návrh.

Šikana z něj nebude na první pohled patrná a skutečnost vyjde najevo až v situaci, kdy se dlužník začne aktivně bránit - zpravidla po zveřejnění návrhu.

Sebelepší právní úprava nezabrání zneužití insolvenčního práva a páchání trestných činů, upozornil Púry.

Počátkem října se novelou zabývala legislativní rada vlády, její projednávání ale přerušila.

České soudy obdržely v roce 2014 35.084 nových insolvenčních návrhů. Celkem ke konci minulého roku evidovaly 95.276 insolvenčních řízení.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Zájem o Novou zelenou úsporám je velký.

Zájem o peníze z programu Nová zelená úsporám je v posledních měsících navzdory opatřením proti šíření koronaviru vyšší než v loňském roce. Na on-line konferenci to sdělil náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. Konkrétní čísla však neuvedl. Více»

Započala stavba dřevěných konstrukcí repliky kostela v Gutech.

Obvodové stěny by měly být z připravených kmenů hotovy za několik týdnů, posléze se tesaři pustí do šindelové střechy. ČTK to sdělil vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václav Kotásek. Více»

Novým vlastníkem innogy se stane maďarská MVM Group.

Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v České republice bude maďarská společnost MVM Group. Firmu odkoupí od německé E.ON. SE. Cenu transakce firmy neuveřejnily. Více»

Na Leopoldovu kašnu na Hradě se vrátil orel Sv. říše římské.

Na vrchol Leopoldovy kašny na druhém nádvoří Pražského hradu se vrátil orel Svaté říše římské doplněný znakem Českého království. Má připomínat, že Pražský hrad býval centrem Svaté říše římské. Kopie vznikala v letech 2019 a 2020. Více»

Hlavní město poskytne byty postiženým lidem.

Jedenáct městských bytů v metropoli poskytne hlavní město klientům se zdravotním postižením z Domova Svojšice. Více»

Všechny články a aktuality »»