Provozuje:
Juris Real Estate

Šikanózní insolvence lze podle názoru NS trestat jako vydírání a pomluvu.

Strůjce šikanózních insolvencí, jejichž cílem je například poškození konkurence, lze trestat také za vydírání a pomluvu. Trestní kolegium Nejvyššího soudu (NS) schválilo na základě starší kauzy právní věty, které nově vyjdou ve sbírce rozhodnutí.

Šikanózní insolvence lze podle názoru NS trestat jako vydírání a pomluvu.

autor. JURIS REAL

Strůjce šikanózních insolvencí, jejichž cílem je například poškození konkurence, lze trestat také za vydírání a pomluvu. Trestní kolegium Nejvyššího soudu (NS) schválilo na základě starší kauzy právní věty, které nově vyjdou ve sbírce rozhodnutí.

Pro justici poslouží jako vodítko v obdobných případech. Rozhodnutí má celospolečenský význam, nejde totiž o ojedinělý problém, oznámili dnes zástupci NS na tiskové konferenci.

Šikanózních návrhů jsou podle odhadů stovky ročně.

V úvahu při posuzování nepoctivých návrhů připadají také další trestné činy, například podvod, poškozování věřitele, podplácení a pletichy v insolvenčním řízení, uvedl předseda trestního kolegia NS František Púry.

Důsledná trestněprávní represe je podle NS účinnou metodou boje proti šikanózním insolvencím.

Zavádění nových a nových pravidel podle soudců nemůže vyřešit všechny problémy.

"Zákazů může být spousta, ale podstatné je to, co se stane v případě, když někdo takový zákaz poruší," řekl novinářům insolvenční specialista Zdeněk Krčmář z občanskoprávního a obchodního kolegia.

Pokud někdo chce pomocí návrhu na zahájení insolvenčního řízení nepoctivě vymoci peníze, na které nemá faktický nárok, lze to podle právní věty NS kvalifikovat jako pohrůžku jiné těžké újmy. Pohrůžka patří ke znakům trestného činu vydírání.

Pokud je cílem insolvenčního návrhu poškodit něčí pověst, mohou soudy po prokázání viny potrestat pachatele za pomluvu.

Jako podklad pro právní věty posloužil konkrétní případ advokáta, jenž se stal terčem nepodloženého insolvenčního návrhu. NS v únoru potvrdil verdikt nad mužem, který si údajné pohledávky vymyslel.

Rozhodnutí po připomínkovém řízení projednalo minulý týden trestní kolegium a schválilo publikaci právních vět ve sbírce důležitých verdiktů.

Insolvenční řízení v ČR je dlouhodobě terčem kritiky některých podnikatelů. Obávají se šikanózních návrhů a zároveň mají pochybnosti, zda o nich soudy rozhodnou spravedlivě.

Na údajné působení takzvané insolvenční mafie v minulosti upozornil Svaz průmyslu a dopravy.

Insolvencím věnovala podle dostupných údajů pozornost také Bezpečnostní informační služba.

Ministerstvo spravedlnosti letos v květnu rozeslalo k připomínkám novelu insolvenčního zákona. Chce posílit dohled nad insolvenčními správci, zvýšit transparentnost a omezit byrokracii.

Návrh ministerstva také zpřísňuje pravidla pro poradenství v oblasti oddlužení. Větší ochranu před smyšlenými návrhy by mělo přinést předběžné posouzení insolvenčního návrhu soudem před jeho zveřejněním.

Novela ale vyvolala vlnu připomínek, ke které se už dříve připojil také NS.

Poukázal na to, že pokud chce někdo sofistikovaně a cíleně poškodit dlužníka, například aby jej vyřadil z účasti na veřejné zakázce, zpravidla nebude litovat námahy a vytvoří bezchybně působící návrh.

Šikana z něj nebude na první pohled patrná a skutečnost vyjde najevo až v situaci, kdy se dlužník začne aktivně bránit - zpravidla po zveřejnění návrhu.

Sebelepší právní úprava nezabrání zneužití insolvenčního práva a páchání trestných činů, upozornil Púry.

Počátkem října se novelou zabývala legislativní rada vlády, její projednávání ale přerušila.

České soudy obdržely v roce 2014 35.084 nových insolvenčních návrhů. Celkem ke konci minulého roku evidovaly 95.276 insolvenčních řízení.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza. Více»

Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude nově patřit EPH.

Společnost EP Power Europe (EPPE) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského se stane jediným vlastníkem německé hnědouhelné elektrárny Schkopau. Více»

Samsung zavřel svou továrnu na mobilní telefony v Jižní Koreji.

U jednoho ze zaměstnanců se totiž potvrdila nákaza novým typem koronaviru, kvůli čemuž firma zbytku pracovníků nařídila karanténu. Více»

Černým odběratelem elektřiny se může člověk stát i neúmyslně.

Jestliže nemáte v pořádku smlouvu o dodávkách energií, můžete se stát neúmyslně černým odběratelem. Více»

Činže v kolínských bytech se zvýší.

Platby za nájem se v městských bytech v Kolíně zvýší. Vedení města schválilo růst ceny za bydlení o výši inflace, tedy necelá tři procenta. Více»

Všechny články a aktuality »»