Provozuje:
Juris Real Estate

Schopnost Čechů splácet závazky se letos dále zlepšila.

Na konci března mělo dluhy po splatnosti pouze 6,73 procenta dospělých, což je nejméně od roku 1999. Na konci loňského března to bylo přitom 7,18 procenta.

Schopnost Čechů splácet závazky se letos dále zlepšila.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Na konci března mělo dluhy po splatnosti pouze 6,73 procenta dospělých, což je nejméně od roku 1999. Na konci loňského března to bylo přitom 7,18 procenta.

ČTK o tom informovalo sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků.

V registru fyzických osob, které mají potíže se splácením dluhů, bylo ke konci března zapsáno 595.000 osob. To je o 30.000 méně než před rokem. Dlužná částka po splatnosti klesla na 48,1 miliardy Kč proti 49,8 miliardy před rokem. Pokles podle sdružení souvisí především s pozitivními změnami v legislativě a dobrou ekonomickou kondicí českých domácností. Také díky fungujícím registrům klientských informací se aktuálně dostanou do prodlení jen přibližně dvě ze sta nově uzavřených smluv se spotřebiteli.

"Pokles počtu osob v prodlení je výbornou zprávou. V souvislosti se zhoršenými makroekonomickými predikcemi však není vyloučeno, že se v budoucnu trend obrátí a počet osob s dluhem po splatnosti opět poroste. Obchody uzavírané dnes musí být spotřebitelé schopni splácet i za rok, pět let nebo v případě hypoték i za dvacet let," uvedl tajemník sdružení Jan Stopka. Přes významný pokles počtu osob v prodlení v rámci celé ČR zůstávají regiony, kde je v dluhové pasti více než desetina dospělých obyvatel. Potíže v Ústeckém kraji (13,02 procenta) a Karlovarském kraji (11,42 procenta) souvisejí především s nízkou finanční gramotností obyvatel i s horší ekonomickou kondicí, než je průměr celé ČR. "Dlouhodobě největší potíže se splácením svých závazků mají občané v okrese Most. Zde evidují členské společnosti sdružení dluh po splatnosti u 15,5 procenta dospělých občanů. Naopak v okrese Žďár nad Sázavou je v negativním registru Solus zapsáno jen 3,6 procenta dospělých občanů, a jde o okres s nejnižším počtem osob v prodlení," doplnil Stopka.

Do registru fyzických osob Solus mohou nahlížet pouze členské společnosti sdružení, a to pouze v případě, že mají zákonem daný důvod. Tím je zejména snaha o prověření bonity a úvěrové historie klienta předtím, než mu umožní čerpat novou službu s odloženou splatností. Solus sdružuje skoro 60 společností, které poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií, P2P (peer to peer) půjček a v obchodu.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Na zateplování bytových domů je připravena další miliarda.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navýšilo evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na zateplování bytových domů o jednu miliardu korun na 5,5 miliardy. Žádosti mohou zájemci podávat do 29. listopadu. Více»

Mozaiky v istanbulském chrámu Hagia Sofia budou během modliteb zakryty.

Mozaiky a fresky v istanbulském chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia) budou během muslimských modliteb zakryty závěsy či laserem, řekl novinářům v pondělí mluvčí turecké vládní strany Ömer Çelik. Více»

Žně jsou letos pomalejší.

Počátek žní je letos pomalejší než loni, uvedlo ministerstvo zemědělství. Sklizeno je 1,46 procenta ploch základních obilovin, loni to touto dobou bylo zhruba 13 procent. Více»

Zakladatel Zary investuje miliardy do realit.

Španělský miliardář Amancio Ortega, zakladatel řetězce s oděvní módou Zara s pobočkami i v České republice, soustředí své investice v nemovitostech na obou březích Atlantiku. Více»

Díky kotlíkovým dotacím se vyměnilo 63 533 kotlů po celé České republice.

Nejvíce peněz z kotlíkových dotací, tedy 2,4 miliardy, resort poslal na zlepšení ovzduší do Moravskoslezského kraje (nejméně pak do Prahy). Občané si tam zatím pořídili zhruba 14 000 nových topných zařízení. Více»

Všechny články a aktuality »»