Provozuje:
Juris Real Estate

S náznakem oživení české ekonomiky se začalo dařit lépe i domácnostem.

Podíl úvěrů v selhání totiž postupně klesá. V současnosti je nejnižší za 4 roky.

S náznakem oživení české ekonomiky se začalo dařit lépe i domácnostem.

autor. JURIS REAL

Podíl úvěrů v selhání totiž postupně klesá. V současnosti je nejnižší za 4 roky.

Podíl nesplácených úvěrů domácností se v České republice dařilo snižovat až do pádu investiční banky Lehman Brothers na podzim roku 2008 a následné finanční krize. Pak to (nejen) s českými domácnosti šlo s kopce a s podílem úvěrů v selhání do kopce. Ke stabilizaci na úrovni nad 5 % došlo až o dva roky později, koncem roku 2010. Ke stabilnějšímu obratu a začátku poklesu podílu úvěrů v selhání došlo až v polovině roku 2013. Od té doby podíl nesplácených úvěrů až na drobné výkyvy postupně klesá. Na aktuální hodnotě 4,84 % úvěrů v selhání z celkového objemu bankovních půjček domácnostem byl trh naposledy před čtyřmi lety – v srpnu 2010. V té době ale potíže domácností rostly a podíl nesplácených půjček stoupal s nimi.

Nutno podotknout, že se jedná pouze o bankovní úvěry. Lidé, kteří se dostanou do potíží se splácením svých závazků se ale často uchylují k nebankovním půjčkám a nesplácené úvěry se mohou vytratit z bankovních statistik. Zlepšení situace ovšem naznačují i statistiky osobních bankrotů. Do roku 2013 po odhlédnutí od sezónních výkyvů zaznamenával počet návrhů i vyhlášení osobních bankrotů rostoucí trend. Ten se zlomil v závěru roku 2013 (u vyhlášených osobních bankrotů o pár měsíců později) a od té doby je patrný klesající trend.

Nejvíce lidí má potíže se splácením úvěrů v případě ztráty zaměstnání. Lidé podle nedávného průzkumu České pojišťovny mají nedostatečné úspory pro případ výpadku příjmů. 40 % domácností by se svými úsporami přečkalo pouze jediný měsíc. Dobrou zprávou pro zadlužené je, že se míra nezaměstnanosti snižuje. V srpnu 2014 nezaměstnanost dosáhla 7,4 % a meziročně klesá. Také se snižuje počet zájemců na jedno volné místo. Pokud by oživení české ekonomiky pokračovalo, mohl by se podíl úvěrů v selhání ještě snížit. Na cestě k růstu ovšem stojí nemálo překážek. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesá, což předznamenává možný návrat do recese. Pokud by recese eurozóny skutečně nastala, projevilo by se to i v české ekonomice, která je s eurozónou úzce provázána. Nebezpečím je ale také vývoj na Ukrajině, evropské sankce vůči Rusku a odvetná opatření ruské strany. Samotné sankce vůči Rusku dopadají na české podniky, které přicházejí o jeden z významných trhů. Pokud by trvaly déle, mohou sankce vést k propouštění, růstu nezaměstnanosti a návratu recese. Totéž platí o odvetných sankcí, kterými Rusko vrací úder.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza. Více»

Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude nově patřit EPH.

Společnost EP Power Europe (EPPE) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského se stane jediným vlastníkem německé hnědouhelné elektrárny Schkopau. Více»

Samsung zavřel svou továrnu na mobilní telefony v Jižní Koreji.

U jednoho ze zaměstnanců se totiž potvrdila nákaza novým typem koronaviru, kvůli čemuž firma zbytku pracovníků nařídila karanténu. Více»

Černým odběratelem elektřiny se může člověk stát i neúmyslně.

Jestliže nemáte v pořádku smlouvu o dodávkách energií, můžete se stát neúmyslně černým odběratelem. Více»

Činže v kolínských bytech se zvýší.

Platby za nájem se v městských bytech v Kolíně zvýší. Vedení města schválilo růst ceny za bydlení o výši inflace, tedy necelá tři procenta. Více»

Všechny články a aktuality »»