Provozuje:
Juris Real Estate

Průměrná sazba hypotečních úvěrů v květnu klesla na 2,8 pct.

Průměrná úroková sazba hypoték v květnu klesla na 2,80 procenta z dubnových 2,85 procenta. Sazby klesly čtvrtý měsíc v řadě. Toto zjištění vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu.

Průměrná sazba hypotečních úvěrů v květnu klesla na 2,8 pct.

autor. JURIS REAL

Průměrná úroková sazba hypoték v květnu klesla na 2,80 procenta z dubnových 2,85 procenta. Sazby klesly čtvrtý měsíc v řadě. Toto zjištění vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu.

Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby vesměs rostla. Zájem o hypotéky se v květnu zvýšil. Nízké sazby přilákaly do hypotečních bank více klientů než v dubnu. Celkem za pátý měsíc roku bylo sjednáno 6 977 hypotečních úvěrů, o 582 více než než v předchozím měsíci.

Lidé si sjednali hypotéky za 15,927 miliardy korun, zhruba o 1,3 miliardy více než v dubnu. Jedná se o nejvyšší objemy od listopadu loňského roku.

"Díky akčním nabídkám průměrné úrokové sazby Hypoindexu během května klesly až na 2,8 procenta. Objem sjednaných úvěrů poprvé letos překonal 15 miliard Kč, což by ještě loni znamenalo velmi špatný měsíc, avšak letos jde o rekordní objem," konstatoval hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl. Proti loňskému květnu počty sjednaných hypoték klesly o 842 a objem o 0,83 miliardy korun.

Propady hypotečního trhu za prvních pět měsíců jsou proti roku 2018 a zejména roku 2017 obrovské, doplnil poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. Podle propadu v kusech je vidět, že na hypotéku skutečně dosáhne méně žadatelů.

"A na tom se moc měnit nebude. Podle objemu je vidět, že nemovitosti jsou podstatně dražší a průměrná hypotéka stále rychle roste," podotkl.

Zatímco za leden až květen 2017 dosáhl objem hypotečních úvěrů 96,35 miliardy korun, ve stejném období v loňském roce to bylo 85,34 miliardy Kč.

Za "tragický" označil analytik BH Securities Štěpán Křeček letošek, kdy objem za prvních pět měsíců činil 67,10 miliardy korun.

"Žalostnou situaci se bankéři snaží zvrátit snižováním úrokových sazeb. To však neřeší základní problém, který spočívá v příliš vysokých cenách rezidenčních nemovitostí. Mnoho lidí zkrátka nemá dost peněz, aby mohli nakupovat příliš drahé nemovitosti," uvedl.

"Proti začátku roku se hypoteční trh začíná vzpamatovávat. Desetinový meziroční pokles nově sjednaných hypoték je po všech regulacích hypotečního trhu nad očekávání," sdělil ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Jedním z příznivých faktorů je vývoj úrokových sazeb, které přestaly růst a nabraly opačný směr.

"V červnu se pravděpodobně dočkáme obdobných čísel nově sjednaných hypoték jako v květnu, přes léto pak nastane mírný útlum, což je vzhledem k prázdninám a dovoleným logické. Aktuální vývoj sazeb nenasvědčuje tomu, že by se ceny hypoték razantně měnily," dodal.

Ačkoliv je základní úroková sazba nejvýše za posledních deset let, komerční sazby tomu ani v náznaku neodpovídají, dodal hypoteční specialista ChytryHonza.cz Daniel Horňák. Hlavním důvodem rostoucího objemu hypoték jsou podle něj klesající sazby a tím zlevňující hypotéky.

"Již nyní se můžeme dostat u pětileté fixace na sazbu 2,49 procenta. V letních měsících nepředpokládám výraznější nárůst sazeb," poznamenal.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Lodě na řece Vltavě letos nahradily kvůli covidu průvod Prague Pride.

Dvě lodě na Vltavě nahradily letos kvůli pandemii covidu-19 tradiční duhový průvod festivalu Prague Pride. Za zvuků taneční hudby na nich kolem 13:30 vypluly od Dvořákova nábřeží stovky lidí Více»

V Počernicích praskl vodovodní řad.

Do jámy se propadla dvě auta. Více»

Prologis uhájil po děkádě soudních kauz své pozemky.

Americký developerský gigant Prologis slaví po desetiletí právních sporů a soudů definitivní vítězství v zápasu o lukrativní pozemky pod logistickým centrem v Brně-Syrovicích. Více»

HartmannRico přesouvá výrobu respirátorů z České republiky do Německa.

Havlíčkobrodský závod firmy Hartmann-Rico měl začít v těchto týdnech vyrábět ústenky a respirátory na dvou nových linkách. Výrobní linky ale nakonec skončily linky v Německu, kde sídlí vedení globální skupiny Hartmann. Více»

Na nové Harfě na Praze 9 by mohla vyrůst nová městská čtvrť.

Podle urbanistické studie zmíněného území by 49 procent plochy zabíraly veřejné prostory včetně parku. Součástí by byla i nová mateřská školka a prostory pro ordinace lékařů. Více»

Všechny články a aktuality »»