Provozuje:
Juris Real Estate

Proti chybným úpravám silnic se vlastníci nemovitostí musí bránit včas.

Na veřejného ochránce práv se opakovaně obracejí i občané se stížnostmi na poškozování jejich nemovitostí kvůli chybně provedené úpravě vozovky.

Proti chybným úpravám silnic se vlastníci nemovitostí musí bránit včas.

autor. JURIS REAL, Kancelář veřejného ochránce práv a Advokátní deník

Na veřejného ochránce práv se opakovaně obracejí i občané se stížnostmi na poškozování jejich nemovitostí kvůli chybně provedené úpravě vozovky.

Nejčastěji jim vadí, když se zvedne výška či se změní sklon silnice a dešťová voda z ní začne stékat k jejich domům a podmáčí je.

Ombudsman radí, že proti takovému riziku je třeba bránit se včas, ideálně již v době povolování stavby.

U ombudsmana si stěžoval např. majitel domu, který si vybudoval nájezdy k němu tak, aby jejich hrany fungovaly jako zábrany proti vodě.

Obec však při rekonstrukci nechala povrch vozovky vyasfaltovat a následně vybudovala podél silnice odvodnění. Zábrany u nájezdů k domu přitom odstranila.

Vlastník domu pak namítal, že v důsledku toho při dešti stéká k jeho domu mnohem více vody.

Zabránit vzniku takových situací je podle ombudsmana možné v rámci správních řízení o umístění stavby a následném povolení stavby.

Řešit tento problém v době, kdy už stavba probíhá podle schváleného projektu, je komplikované. Pozor by si podle ombudsmana měli dávat zejména vlastníci nemovitostí stojících níž, než je vozovka.

Měli by se zajímat o projekt a ověřit si, jakým způsobem bude dešťová voda odváděna.

V případě nejasností ohledně sklonu povrchu vozovky by měli kontaktovat projektanta a ujistit se, že stavba neohrozí jejich majetek.

Jestliže v rámci správního řízení uplatní připomínky, musí se jimi stavební úřad a projektant zabývat.

V některých případech dojde k dohodě s projektantem a ten projekt upraví tak, že se provedou opatření za účelem ochrany přilehlých nemovitostí před podmáčením (např. v podobě osazení odvodňovacích žlabů nebo roštů podél silnice apod.).

„Lidé by se ve vlastním zájmu měli zajímat o to, co se v jejich obci plánuje. Měli by si zvyknout pravidelně sledovat úřední desku místního úřadu. Jen tak se včas dozví o zahájení příslušného řízení, mohou se s projektem stavby na úřadě seznámit a stihnou uplatnit své námitky,“ upozorňuje ombudsman Stanislav Křeček.

I kdyby na základě námitek nedošlo k úpravě projektu, stále ještě mohou podat odvolání k přezkoumání správnosti postupu úřadu.

Dosáhnout nápravy u již probíhající nebo dokončené stavby je problematické. Občanský zákoník uvádí, že vlastník pozemku má právo požadovat, aby soused upravil svou stavbu tak, aby z ní nestékala voda nebo nepadal sníh či led na jeho pozemek.

Stéká-li však voda na pozemek přirozeným způsobem z výše položeného pozemku, zejména pokud tam pramení nebo stéká v důsledku deště či oblevy, nemůže soused požadovat, aby vlastník výše položeného pozemku úpravy provedl.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V kauze Bečvářova statku uložila justice úředníkům nepravomocně sedm a šest let.

V případu restituce tzv. Bečvářova statku soud nepravomocně potrestal bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka a jeho nadřízenou Evu Benešovou sedmi a šesti lety vězení. Více»

The Flow Building na rohu Václavského nám. a Opletalovy ulice je zkolaudovaná.

Některé kanceláře v horních patrech už užívají první nájemci, tři patra obchodů by se měla stavebně dokončit zřejmě během podzimu. ČTK to řekl projektový manažer společnosti Flow East Tomáš Matýsek. Fasáda nové budovy bude po část noci svítit bíle. Více»

Karanténa urychlila digitalizaci.

Obchodní banky totiž začínají uzavírat pobočky a rušit pokladny. Více»

Na Korfu funguje covid hotel.

Pobyt v něm nakažení údajně neplatí. Více»

Neonacisté bohužel dobývají východ Německa.

Na severu Německa skoupili většinu vesnice. Více»

Všechny články a aktuality »»