Provozuje:
Juris Real Estate

Projednávání územního plánu v Praze by mohlo sloužit jako návod pro další města.

Zajímavé řešení zpracování a projednávání ÚP v hlavním městě po kritice ze strany občanů Prahy.

Projednávání územního plánu v Praze by mohlo sloužit jako návod pro další města.

Zajímavé řešení zpracování a projednávání ÚP v hlavním městě po kritice ze strany občanů Prahy.

autor. JURIS REAL

Přípravy územního plánu začnou od nuly.

Velká část práce na konceptu územního plánu, který zadalo pražské zastupitelstvo už v květnu 2008 a k němuž lidé poslali 16 tisíc připomínek, spadne pod stůl. Nový náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) chce začít tvořit zásadní dokument znovu, a to jako plán metropolitní. Z rozpracovaného konceptu územního plánu se mají vzít jen "použitelné informace" a výsledek má být výrazně jednodušší než plán dosavadní, schválený v roce 1999 a platný do roku 2015. "Znovu vytvoříme zadání nového územního plánu," řekl Hudeček, který by chtěl, aby příští dokument měl kvůli přehlednosti jen čtyři barvy funkcí pozemků. Na plán metropolitní by případně navazovaly podrobnější výkresy a regulace. Plán i koncept byly nakresleny v měřítku 1 ku 10 tisícům, plán metropolitní má mít rozlišení dvaapůlkrát horší. "Bude to jeden výkres v měřítku 1 ku 25 000 a všechno na něm bude vidět," uvedl architekt Roman Koucký. Metropolitní plán má podle Hudečka omezit nekonečné rozrůstání města do šířky, být stabilní a vyloučit změny, bránit nezastavitelné plochy, využívat tzv. brownfields po průmyslové výrobě a garantovat bydlení. Zda se to povede, je ve hvězdách. Martin Skalský ze sdružení Arnika je sice rád, že problém chce někdo vzít pořádně do ruky, ale vidí možná úskalí. "Chybí vize města. Pokud není definováno, jak má město vypadat třeba za dvacet let, není možné začít kreslit," řekl Právu Skalský. Přivítal by, pokud by se vedení Prahy zeptalo obyvatel, jak si vytyčení funkcí pozemků představují. Jinak se městu mohou sejít na stolech plánovačů zase tisíce námitek. Zvláštní Skalskému připadá také hrubší měřítko. "Trochu bych měl obavy z rozvolnění regulace. A otázka je, jestli bude všechno tak rychle, jak si myslí," doplnil Skalský. Hudeček je však přesvědčen, že vykročil na schůdnou cestu. "Současný územní plán není koncepcí rozvoje města, ale rigidním popisem jednotlivých parcel, kde se celek zcela vytrácí," řekl Hudeček. Vývoj má garantovat pracovní skupina nazvaná Ozvučná deska, která se má jako nepolitický poradní orgán scházet čtyřikrát ročně na denní konferenci. "Politika se lidem stále vzdaluje a toto je první krok zpět k lidem," tvrdil Hudeček (Janiš, P. Přípravy územního plánu začnou od nuly. deník Právo - příloha Praha - Střední Čechy, dne 18. 1. 2012, s. 10.).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Poskytovatelé Airbnb budou mít povinnost s úřady sdílet informace.

Poskytovatelé služby ubytování v soukromí, jako je např. Airbnb, budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Více»

EK ČR varuje veřejnost před neustále se opakujícími podvodnými aktivitami.

Na základě neustále se opakujících a obměňujících podvodných aktivit přistupuje Exekutorská komora České republiky k vydání tohoto všeobecného varování pro širokou veřejnost. Více»

Dejte si pozor na falešné exekuční nálepky!

Bohužel i v době vyhlášeného nouzového stavu je Exekutorská komora ČR nucena veřejnost informovat o dalších podvodných aktivitách. Více»

Majitelé bytů, kteří je chtějí pronajímat v AirBnb, musí dodržet správní postup.

Celý článek si můžete přečíst na: https://advokatnidenik.cz/2020/04/04/majitele-bytu-kteri-je-chteji-kratkodobe-pronajimat-musi-dodrzet-spravni-postup/. Více»

ČSOB nově umožní odklad splátek jistiny u hypoték a úvěrů až na rok!

Klienti skupiny ČSOB mohou od 31. března požádat o odklad splátek hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Vybrat si mohou ze dvou způsobů: buď odklad splátek jistiny těchto úvěrů na dobu 6 až 12 měsíců, nebo tříměsíční odklad celé výše splátek. Více»

Všechny články a aktuality »»