Provozuje:
Juris Real Estate

Přístup ke koupi nemovitosti se v České republice mění.

V ČR roste zájem o služby realitních kanceláří ze strany kupujících.

Přístup ke koupi nemovitosti se v České republice mění.

autor. JURIS REAL

V ČR roste zájem o služby realitních kanceláří ze strany kupujících.

Služby realitních kanceláří vždy více vyhledávali zájemci o zprostředkování prodeje či pronájmu své nemovitosti. Dnes se ale podle zkušeností Realitní společnosti České spořitelny (RSČS) situace zvolna mění a na realitní makléře se obrací více kupujících. Na jednom místě hledají odborníka, který pomůže s posouzením nemovitosti, vyřídí za ně potřebnou administrativu a ušetří jim čas i starosti. Anebo potřebují poradit jen s některými úkony, ve kterých si nejsou sami jistí.

„Celý proces nákupu není jednoduchý a lidé čím dál tím víc chtějí pomoc zkušených profesionálů, kteří se orientují na trhu a díky kterým budou mít jistotu, že koupí dobře a bez problémů zvládnou. Od realitní kanceláře očekávají kromě prověření nemovitosti i určení odpovídající tržní ceny a vyjednávání s prodávajícím. Tento model spolupráce, který úspěšně funguje u našich západních sousedů, se nyní pomalu rozšiřuje i v tuzemsku. My teď tuto službu klientům pilotně nabízíme prostřednictvím naší pražské franšízové pobočky RSČS/Absoluta Real,“ uvádí Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny.

V čem tedy spočívá výhoda nákupu nemovitosti přes realitní kancelář?

Prvním krokem je výběr renomované společnosti, aby měl klient záruku zcela profesionálních služeb. Následuje návštěva v pobočce, kde makléř se zájemcem probere veškeré jeho požadavky k poptávané nemovitosti a domluví se na poskytovaném rozsahu služeb. Kupující může zvolit kompletní servis, nebo si vybere jen určitou část, kde cítí největší potřebu odborných rad, což bývá obvyklejší přístup. „Při jednání klient vyplní dotazník, na základě kterého bude realitní specialista po dobu dvou měsíců monitorovat trh a zasílat nabídky vhodných nemovitostí. Ve vybraných bytech či domech se domluví první prohlídky, a pokud nemovitost klienta zaujme, druhé prohlídky se zúčastní i makléř. V případě, že klientův zájem trvá, zajistí RSČS návštěvu autorizovaného inspektora pozemních staveb, který zpracuje protokol o jejím technickém stavu. Na základě toho pak makléř vede jednání o podmínkách koupě,“ popisuje Petr Hrubý, spolumajitel pobočky RSČS/Absoluta Real.

Realitní kancelář poté kontroluje transparentnost a korektnost celého procesu včetně zápisu vlastnického (a v případě financování hypotečním úvěrem i zástavního) práva do katastru nemovitostí.

Smluvní advokátní kancelář prověří právní stav a související dokumentaci, aby na nemovitosti například nevázla zástava či věcná břemena. Realitní kancelář dohlíží také fyzickému předání bytu či domu. „Pro lepší přehled každému klientovi zpracujeme časovou osu s jednotlivými kroky včetně odhadovaných termínů, kdy nastanou. Kupující také oceňují a využívají bezpečnou úschovu peněz. My jednoznačně doporučujeme nejjistější bankovní úschovu. Tu nabízí například naše mateřská Česká spořitelna prostřednictvím jistotního účtu,“ doplňuje Petr Hrubý.

Služby realitní kanceláře při koupi nemovitosti dnes nejvíce vyhledávají lidé, kteří si pořizují vlastní bydlení. Využít je však mohou i ti, kteří kupují za účelem investice. Makléř jim pak může pomoci i se správou bytu či domu. „Kromě nemovitosti klientům najdeme i vhodného nájemníka a v případě potřeby byt dále spravujeme. Vedeme vyúčtování služeb a energií, zajišťujeme opravy a údržbu i komunikaci s nájemníky,“ upřesňuje Petr Hrubý. Rostoucí zájem o pomoc realitních profesionálů při koupi nemovitosti je také důsledkem opatrnosti a obezřetnosti klientů. Uvědomují si, že celý proces je mnohem složitější, než si třeba koupit nové auto, a že nákup bytu či domu představuje nezanedbatelnou investici. „Klienti, kteří hledají nemovitost ke koupi, ji nechtějí kupovat pouze na základě informací od prodávajícího. Chtějí znát odborný názor a posouzení od zkušených profesionálů znalých trhu. Potřebují mít jistotu, že své peníze vynaloží opravdu dobře,“ uzavírá Petr Hrubý.

Jak komplexní služba funguje v jednotlivých krocích?

1. zjištění požadavků klienta k poptávané nemovitosti a domluvení rozsahu služby – lze zvolit kompletní servis, nebo vybrat jen některé úkony

2. hledání vhodné nemovitosti – průběžný monitoring trhu a aktivní vyhledávání

3. konzultace s klientem ohledně vybrané nemovitosti a účast makléře na prohlídce

4. prověření technického stavu nemovitosti autorizovaným inspektorem, který vydá protokol o zjištěných vadách včetně odhadovaných nákladů na jejich odstranění

5. prověření právního stavu nemovitosti a smluvních dokumentů právníkem

6. jednání s prodávajícím o podmínkách koupě včetně dohledu nad administrativní stránkou transakce

7. dohled nad celým procesem včetně zápisu vlastnického, případně zástavního práva do katastru

8. zajištění bezpečné bankovní úschovy peněz

9. asistence při fyzickém předání nemovitosti

10. v případě nákupu jako investice vyhledání vhodného nájece a příp. následná správa nemovitosti
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Zájem o Novou zelenou úsporám je velký.

Zájem o peníze z programu Nová zelená úsporám je v posledních měsících navzdory opatřením proti šíření koronaviru vyšší než v loňském roce. Na on-line konferenci to sdělil náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. Konkrétní čísla však neuvedl. Více»

Započala stavba dřevěných konstrukcí repliky kostela v Gutech.

Obvodové stěny by měly být z připravených kmenů hotovy za několik týdnů, posléze se tesaři pustí do šindelové střechy. ČTK to sdělil vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václav Kotásek. Více»

Novým vlastníkem innogy se stane maďarská MVM Group.

Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v České republice bude maďarská společnost MVM Group. Firmu odkoupí od německé E.ON. SE. Cenu transakce firmy neuveřejnily. Více»

Na Leopoldovu kašnu na Hradě se vrátil orel Sv. říše římské.

Na vrchol Leopoldovy kašny na druhém nádvoří Pražského hradu se vrátil orel Svaté říše římské doplněný znakem Českého království. Má připomínat, že Pražský hrad býval centrem Svaté říše římské. Kopie vznikala v letech 2019 a 2020. Více»

Hlavní město poskytne byty postiženým lidem.

Jedenáct městských bytů v metropoli poskytne hlavní město klientům se zdravotním postižením z Domova Svojšice. Více»

Všechny články a aktuality »»