Provozuje:
Juris Real Estate

Pražské arcibiskupství přestěhuje svou rozsáhlou knihovnu na Strahov.

Pražské arcibiskupství přestěhuje svou obsáhlou knihovnu plnou historických tisků do Strahovského kláštera.

Pražské arcibiskupství přestěhuje svou rozsáhlou knihovnu na Strahov.

autor. JURIS REAL, ČTK

Pražské arcibiskupství přestěhuje svou obsáhlou knihovnu plnou historických tisků do Strahovského kláštera.

Tamní premonstráti, kteří také spravují svou rozsáhlou knihovnu, ji umožní zpřístupnit veřejnosti, což v budově Arcibiskupského paláce nebylo možné, řekl ČTK Stanislav Zeman z pražského arcibiskupství.

Stěhovat se začne v úterý 7. července. Tzv. Manderscheidská knihovna obsahuje na 10.500 historických knih. "Chceme touto cestou zpřístupnit historickou knihovnu široké veřejnosti. Tento knižní fond se váže především k působení arcibiskupa Jana Mořice z Manderscheidu, tedy zahrnuje období do roku 1763," uvedl generální vikář pražského arcibiskupství Jan Balík. "Součástí knihovny jsou ale i starší fondy, zejména jde o nejstarší knihovnu prvního pohusitského pražského arcibiskupa Antonína Brusa z Mohelnice, která zahrnuje tisky z doby po roce 1550," doplnil vedoucí arcibiskupské knihovny Richard Jozíf. Knihy jsou podle něj většinou vázané v kůži - hovězině nebo vepřovici - novější tisky už mají papírovou vazbu.

"Nejstarší část pocházející z druhé poloviny 16. století obsahuje především díla z oblasti teologie a filozofie, vyjma katolických i protestantská. Z dalších oborů je tu historie se zaměřením na antiku a bohemiku, početně je zastoupena knihovna antických autorů," poznamenal Richard Jozíf.

V knihovně jsou i tituly z oblasti přírodních věd, léčitelství či slovníky. Velmi cenné jsou podle něj tisky zabývající se architekturou, stavitelstvím, urbanismem, dějinami umění a sběratelstvím. Výjimkou není ani dobová móda šířící se z prostředí pařížského dvora počátku 18. století.

Klášter na Strahově je nejstarší premonstrátský klášter v českých zemích, založen byl v roce 1143. V roce 2018 ho navštívilo přes čtvrt milionu lidí. Návštěvnost kláštera se tak blíží k nejnavštěvovanějším státním hradům a zámkům.

Většina návštěvníků kláštera směřuje do knihovny, která existovala v klášteře již od 12. století, ale její nejslavnější období přichází v 17. a 18. století, kdy vznikly Teologický a Filozofický sál.

Sbírky knihovny zahrnují kolem půl milionu knižních svazků, včetně přibližně 3 000 rukopisů, 1 500 inkunábulí a ke čtvrt milionu starých tisků. Fond knihovny je běžně dostupný pro badatele a zájemce, kteří je však mohou studovat pouze prezenčně.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Masarykova univerzita vyzvala hygieniky ke zrušení zákazu prezenční výuky.

Rektor brněnské Masarykovy univerzity (MU) Martin Bareš vyzval krajskou hygienickou stanici k odvolání zákazu prezenční výuky na vysokých školách. Podle univerzity je toto opatření ilegální (nezákonné). Více»

Poslanecká sněmovna obdržela ministerský návrh na ústavní ochranu vody.

Zakotvení práva lidí na pitnou vodu za sociálně a ekonomicky přijatelných podmínek nebo prohlášení ochrany vodních zdrojů za veřejný zájem obsahuje návrh ústavního zákona, který dostala Sněmovna. Více»

Zeměměřičský úřad bude poskytovat otevřená data.

Zeměměřičský úřad bude poskytovat databázové údaje nebo státní mapy bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona. Více»

Novela zákona o pozemkových úpravách umožní také reagovat na klimatické změny.

Jednoduché pozemkové úpravy nebudou v širší míře vyžadovat výměny nebo převody vlastnictví pozemků. Vodohospodářská opatření k ochraně před suchem se nově budou moci provádět ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Více»

Slavnosti piva v Brně jsou zrušeny.

Jediný den před začátkem zrušili pořadatelé Slavnosti piva Františka Ondřeje Poupěte, jejichž druhý ročník se měl uskutečnit v pátek 25. září v centru Brna. ČTK to řekl zástupce agentury Snip&Co Ondřej Morávek. Více»

Všechny články a aktuality »»