Provozuje:
Juris Real Estate

Právní úprava kompetencí vyšších soudních úředníků se měnit nebude.

Ústavní soud (ÚS) dnes nevyhověl návrhu Okresního soudu v Liberci na provedení škrtů. Částečně návrh zamítl, částečně odmítl jako nepřípustný.

Právní úprava kompetencí vyšších soudních úředníků se měnit nebude.

autor. JURIS REAL (Zdroj: Česká justice)

Ústavní soud (ÚS) dnes nevyhověl návrhu Okresního soudu v Liberci na provedení škrtů. Částečně návrh zamítl, částečně odmítl jako nepřípustný.

Liberecký soud kriticky poukazoval zejména na oprávnění vyšších soudních úředníků rozhodovat o zastavení exekuce.

Podle dnešního nálezu však nejde o protiústavní úpravu ani o zásah do výlučné kompetence soudní moci.

Vyšší soudní úředníci podle ÚS zrychlují a zefektivňují soudní řízení, ovšem nenahrazují soudce. Zákon dnes již vylučuje, aby soudní řízení skončilo rozhodnutím úředníka bez možnosti opravného prostředku, o němž by rozhodoval soudce. „Veškerá rozhodování vyšších soudních úředníků jsou rozhodování, která předcházejí vlastnímu soudnímu řízení, je to jakési předsunuté řízení. Každé jejich rozhodnutí může být napadeno opravným prostředkem, o kterém rozhoduje nezávislá soudní moc,“ konstatoval soudce zpravodaj Pavel Rychetský. Sporný paragraf 11 zákona je konstruován formou negativního výčtu. V úvodu říká, že vyšší soudní úředník v občanském soudním řízení a ve správním soudním řízení může provádět úkony soudu prvního stupně. Dále zákon vymezuje exempce (výjimky) z tohoto oprávnění, např. vedení jednání, rozhodování formou rozsudku nebo rozhodování o předběžném opatření. Žádná z výjimek však výslovně nedopadá na rozhodování o návrhu na zastavení exekuce, nařízené na základě dřívějšího rozhodnutí soudu. Takové oprávnění vyššího soudního úředníka je podle libereckého soudu v rozporu s ústavou.

Liberecký soud poukazoval na starší nález ÚS z roku 2013. Tehdy plénum část zákona o vyšších soudních úřednících a vyšších úřednících státního zastupitelství zrušilo s časovým odkladem. Důvodem byly příliš široké a nejasně vymezené kompetence úředníků. Soud tehdy varoval před proměnou soudního rozhodování v úředničinu. Legislativní novela pak rozšířila výjimky z obecného oprávnění úředníků. Právní norma ale dosud zahrnuje formulaci, že vyšší soudní úředník může provádět veškeré úkony soudu prvního stupně s výjimkou těch, které vylučuje tento nebo jiný zákon.

ÚS v dnešním nálezu uznal, že se odchýlil od svého dřívějšího postoje. Nadále prý není udržitelný výklad, že vyšší soudní úředníci mohou konat samostatně jen úkony jednoduché a rutinní povahy, které nepřekročují jejich pomocnou roli.

Vychází podle dnešního nálezu z nesprávného předpokladu, že rozhodnutí vyššího soudního úředníka de facto nahrazuje rozhodování soudce, ačkoli podle platného zákona jde pouze o doplnění soudního řízení, umožňující rychlejší projednání věci. „Jde o statisíce různých úředních aktů a rozhodnutí, kterými se zefektivňuje práce soudů,“ uvedl Rychetský. Kdyby měli všechny úkony dělat sami soudci, byli by tak zahlcení, že by nemohli plnit svou základní roli, což je ochrana práv a svobod občanů, doplnil Rychetský.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Bez smrku ve vyš. nadmořských výškách budou povodně v ČR větší než v historii.

Na tiskové konferenci tuto informaci sdělil člen republikového výboru Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR Radomír Charvát. Více»

Termín zahájení stavby D1 do Říkovic zatím bohužel nelze odhadnout.

Termín zahájení stavby posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic, který naváže na dnes otevřenou část z Lipníku nad Bečvou do Přerova a scelí tuto dálniční tepnu, zatím podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla nelze s jistotou odhadnout. Více»

Kofola odkoupila Karlovarskou Korunní a Ondrášovku.

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Více»

V ČR bude od roku 2021 sídlit nová Agentura EU pro Kosmický program (EUSPA).

Ta vznikne rozšířením organizace GSA, která v metropoli řídí evropský družicový systém Galileo. Agentura se tak rozroste ze stávajících 100 na zhruba 700 lidí. Na tiskové konferenci tuto informaci oznámili zástupci ministerstva dopravy. Více»

Zakladatel pivovaru v Londýně se dopadů BREXITU nebojí.

Nápad uvařit si vlastní pivo Petr Skoček dostal, když před pár lety odcházel z londýnské hospody, jejíž zlatavý mok mu vůbec nechutnal a navíc byl velmi drahý. Více»

Všechny články a aktuality »»