Provozuje:
Juris Real Estate

Polovina nabízených bytů v metropoli uvádí špatně plochu.

Více než polovina (54 procent) developerských projektů v Praze v inzerátech a na internetu špatně uvádí rozlohu bytů, tedy pouze jako součet užitné plochy všech místností.

Polovina nabízených bytů v metropoli uvádí špatně plochu.

autor. JURIS REAL

Více než polovina (54 procent) developerských projektů v Praze v inzerátech a na internetu špatně uvádí rozlohu bytů, tedy pouze jako součet užitné plochy všech místností.

Vládní nařízení z roku 2013 přitom ukládá, aby se rozloha bytu uváděla včetně vnitřních příček, nosných konstrukcí a rozvodů.

ČTK to sdělil majitel realitní kanceláře Century 21 New Home Josef Kříženecký, který trh s novými byty v Praze od roku 2011 monitoruje.

"Statistiku nemůžeme dělit na developery, ale na jednotlivé projekty, protože jsme zjistili, že i velcí developeři u některých, zpravidla starších projektů, inzerují po staru a u nových projektů již inzerují podle vyhlášky. Ze zhruba 200 aktivních projektů, které monitorujeme, uvádí rozlohu bytů nové vyhlášky 46 procent. Zbývajících 54 procent inzeruje plochu ´po staru´ jako součet ploch jednotlivých místností," uvedl Kříženecký. Zmatky do výpočtu rozlohy bytů vnesl nový občanský zákoník a s ním související nařízení vlády z roku 2013. Podle předchozích právních předpisů se plocha bytu určovala jako součet ploch podlah ve všech místnostech včetně místností, které tvoří příslušenství bytu, například sklepa. V současnosti se do podlahové plochy započítávají také svislé konstrukce uvnitř bytu, tedy vnitřní příčky, sloupy, pilíře, komíny či stoupačky a také plocha zakrytá zabudovanými předměty. "Tím byty vypadají v průměru o pět až osm procent větší. Rozdíl může činit i deset metrů, což je například koupelna či kuchyně. Developeři nový způsob výpočtu rádi využívají i proto, že při stejné konečné ceně za celý byt bude cena za metr čtvereční nižší. Rozdíl může být v řádu tisícikorun za metr čtvereční," podotkl Kříženecký.

Největší pražští developeři nicméně u rozlohy bytů uvádí oba údaje, výpočet podle vládního nařízení totiž považují za matoucí. "Celkovou podlahovou plochu bytu uvádíme v našich cenících v souladu s platným nařízením vlády. Omezit se ale pouze na tento údaj nám nepřipadá férové vůči klientům. Proto pro srovnání u všech nabízených bytů uvádíme také vnitřní užitnou plochu, tedy skutečnou výměru bytu, kterou mohou kupující prakticky využít," vzkázal mluvčí Central Group Milan Jankovský. Majitel a šéf Ekospolu Evžen Korec připustil, že plochu bytu podle nařízení vlády uvádí jen proto, že musí. "Plocha bytu podle nařízení vlády je pro klienty zavádějící a v podstatě matoucí. Pro klienta je důležité znát výměru jednotlivých místností po odečtení příček a nosných konstrukcí, protože jen tuto plochu může využít. Proto uvádíme oba údaje," vysvětlil Korec.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Luxusní byt slavného návrháře se prodal za 253 mil. korun.

Pařížský byt zesnulého módního návrháře Karla Lagerfelda se prodal za deset milionů eur (253 milionů korun). Více»

Na památkách po celé České republice začíná hlavní turistická sezona.

Na státních památkách dnes začíná hlavní turistická sezona. Tradiční termín otevření památek se letos z 1. dubna posunul kvůli Velikonocům. Více»

Investor, který vstoupí do Vít. sléváren, by měl být znám za několik týdnů.

Jméno investora, který by měl do ostravské společnosti Vítkovické slévárny vstoupit jako její nový vlastník, by mělo být známo do několika týdnů. ČTK a MF Dnes to řekl insolvenční správce Jan Mašek ze společnosti AZAM - insolvence. Více»

Společnost PlaneStation musí vyklidit vojenské letiště Líně.

Krajský soud v Plzni rozhodl, že firma PlaneStation musí do dvou měsíců od obdržení rozsudku vyklidit záložní vojenské letiště Líně. Nájemce, který letiště od roku 2000 provozuje, včera uvedl, že se ještě dovolá k Nejvyššímu soudu. Více»

Útlum uhelných elektráren dodávky neohrozí.

Výrazně však zdraží energie. Více»

Všechny články a aktuality »»