Provozuje:
Juris Real Estate

Počet osob. bankrotů se i nadále snižuje, v květnu jich bylo vyhlášeno 1 406.

Počet návrhů na bankrot obchodních společností za květen je třetím nejnižším od ledna 2008.

Počet osob. bankrotů se i nadále snižuje, v květnu jich bylo vyhlášeno 1 406.

autor. JURIS REAL

Počet návrhů na bankrot obchodních společností za květen je třetím nejnižším od ledna 2008.

V květnu letošního roku bylo vyhlášeno méně bankrotů jak obchodních společností a fyzických osob podnikatelů, tak i osobních bankrotů než v dubnu a totéž platí i pro návrhy na bankrot. Vyplývá to z analýzy provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz obsahujícího údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky. V květnu letošního roku bylo vyhlášeno 91 bankrotů obchodních společností, což je o 13 méně než v dubnu. Návrhů na bankrot obchodních společností bylo 158 (o 17 méně). Bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo v květnu vyhlášeno 660 (o 73 méně oproti dubnu), návrhů na ně bylo podáno 835 (o 121 méně).

„Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil o 10 %, zatímco u fyzických osob podnikatelů se zvýšil o 46 %. Nicméně odečteme-li oddlužení, pak počet bankrotů živnostníků také klesl – a to o 7 %,“ upozorňuje Věra Kameníčková, analytička CRIF – Czech Credit Bureau. Návrhů na bankrot obchodních společností bylo v květnu podáno 158 (o 17 méně než v dubnu). O 121 poklesl také počet návrhů na bankrot živnostníků (835).

V květnu nebyl v Olomouckém a Karlovarském kraji vyhlášen jediný bankrot obchodních společností. V Karlovarském kraji bylo vyhlášeno nejméně bankrotů obchodních společností i za období červen 2014 – květen 2015, a to 16. Následuje Vysočina s 29 bankroty. Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil v kraji Karlovarském (- 36 %) a Plzeňském (- 41 %). Naopak meziročně vzrostl ve čtyřech krajích, nejvíce v Jihočeském (+ 20 %).

Živnostníci v dubnu nejvíce bankrotovali v Moravskoslezském a Jihočeském kraji (oba po 78 bankrotech), naopak nejméně v kraji Vysočina (28 bankrotů). Meziročně se počet bankrotů nejrychleji zvyšoval ve Středočeském a v Jihomoravském kraji, v Plzeňském kraji se naopak snížil.

Osobní bankroty

V květnu bylo vyhlášeno 1 406 osobních bankrotů, což je méně než v dubnu (o 44 bankrotů), a dokonce i březnu. Snížil se i počet podaných návrhů na osobní bankrot – o 103 návrhů na 1 676, což je prozatím druhý nejnižší počet návrhů za měsíc v letošním roce a totéž platí i pro počet osobních bankrotů.

V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 17 681 osobních bankrotů, a to je rovněž méně (o 1 953 bankrotů) než v předchozím období. Meziročně se tak počet osobních bankrotů snížil o 10 %. V období od června roku 2014 do května roku 2015 bylo podáno 20 876 návrhů na osobní bankrot (o 4 166 návrhů méně než v předchozím období). Meziročně se počet návrhů na osobní bankrot snížil o 17 %. „Klesající dynamika počtu návrhů na osobní bankrot naznačuje postupné snižování počtu osobních bankrotů v nejbližší budoucnosti,“ komentuje Věra Kameníčková.

V květnu bylo nejvíce osobních bankrotů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (213 bankrotů), nejméně v kraji Vysočina (33 bankrotů). V posledních 12 měsících bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno opět v Moravskoslezském (2 446) a v Ústeckém kraji (2 183). Nejnižší počet vykázal kraj Vysočina (437) a Pardubický kraj (655). Meziročně se počet bankrotů snížil ve všech krajích s výjimkou Moravskoslezského kraje (+ 10 %), Olomouckého kraje (+ 9 %) a Prahy (+ 7 %). K největšímu poklesu došlo v Plzeňském (- 28 %) a ve Středočeském kraji (- 23 %). Na 10 000 obyvatel připadlo v průměru 16,8 osobního bankrotu, o rok dříve to bylo 18,7 osobního bankrotu. Nejvíce osobních bankrotů na 10 000 obyvatel měl Karlovarský kraj (31) a dále i Ústecký kraj (26,4). Nejnižší počet osobních bankrotů na 10 000 obyvatel vykázal kraj Vysočina (8,6) a Praha (9,6).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Na zateplování bytových domů je připravena další miliarda.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navýšilo evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na zateplování bytových domů o jednu miliardu korun na 5,5 miliardy. Žádosti mohou zájemci podávat do 29. listopadu. Více»

Mozaiky v istanbulském chrámu Hagia Sofia budou během modliteb zakryty.

Mozaiky a fresky v istanbulském chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia) budou během muslimských modliteb zakryty závěsy či laserem, řekl novinářům v pondělí mluvčí turecké vládní strany Ömer Çelik. Více»

Žně jsou letos pomalejší.

Počátek žní je letos pomalejší než loni, uvedlo ministerstvo zemědělství. Sklizeno je 1,46 procenta ploch základních obilovin, loni to touto dobou bylo zhruba 13 procent. Více»

Zakladatel Zary investuje miliardy do realit.

Španělský miliardář Amancio Ortega, zakladatel řetězce s oděvní módou Zara s pobočkami i v České republice, soustředí své investice v nemovitostech na obou březích Atlantiku. Více»

Díky kotlíkovým dotacím se vyměnilo 63 533 kotlů po celé České republice.

Nejvíce peněz z kotlíkových dotací, tedy 2,4 miliardy, resort poslal na zlepšení ovzduší do Moravskoslezského kraje (nejméně pak do Prahy). Občané si tam zatím pořídili zhruba 14 000 nových topných zařízení. Více»

Všechny články a aktuality »»