Provozuje:
Juris Real Estate

Plošný zákaz služeb typu Airbnb není dle asociace nutný.

Plošný zákaz služeb krátkodobého pronájmu typu Airbnb není podle České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS) nutný a v současné době ekonomického poklesu ani žádoucí.

Plošný zákaz služeb typu Airbnb není dle asociace nutný.

autor. JURIS REAL, ČTK

Plošný zákaz služeb krátkodobého pronájmu typu Airbnb není podle České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS) nutný a v současné době ekonomického poklesu ani žádoucí.

Díky novému zákonu úřady získají od ubytovacích platforem detailní informace o ubytovatelích a jejich hostech a mají tak dostatečné nástroje na to, aby mohly vykonávat svou dohledovou činnost. ČTK to dnes sdělil předseda ČAPUS Matěj Koutný.

Výbor Prahy 1 vyzval ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO), aby ponechala v platnosti zákaz krátkodobého pronajímání bytů přes platformy typu Airbnb.

Radnice o tom ve středu informovala v tiskové zprávě. Zákaz platí v souvislosti s ochrannými opatřeními proti koronaviru.

Do bytů se podle městské části začali vracet klienti platforem a stálí obyvatelé mají obavu o zdraví. V Praze 1 přitom existuje nejvíce bytů využívaných pro krátkodobé ubytování.

ČAPUS podle Koutného respektuje vládní opatření proti šíření koronaviru. Dodržování zvýšených bezpečnostních a hygienických norem je připravena požadovat i po hostech.

"Rozumíme i obavě výboru Prahy 1, že by ze strany nepoctivých ubytovatelů nemuselo docházet k dodržování pravidel soužití a vládních nařízení. Tento problém se však už v době krizových opatření podařilo vyřešit na úrovni státu a není tak třeba dalších zákazů," konstatoval Koutný.

Podle novely zákona, kterou v dubnu kontrahoval prezident Miloš Zeman, budou provozovatelé digitálních ubytovacích platforem muset na vyžádání sdělit do 30 dnů obecnímu živnostenskému úřadu poskytovatele ubytování, počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za tyto služby, ale i adresu bytu.

Živnostenské úřady budou moci údaje předávat dalším institucím, třeba hygienickým stanicím a cizinecké policii. Za porušení povinnosti poskytnout údaje bude podle novely hrozit zprostředkovatelským digitálním platformám až milionová pokuta. Rozhodnutí o sankci navíc bude moci živnostenský úřad zveřejnit.

"Není nutné a ani žádoucí v době jednoznačně se blížícího ekonomického poklesu ještě umocňovat tento efekt plošným zákazem podnikatelské činnosti, která přináší do státní i městské pokladny nemalé částky a to jak přímo formou ubytovacích poplatků, tak nepřímou formou vytvářením pracovních a obchodních příležitostí," sdělil dále Koutný.

Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) ČTK řekl, že městská část eviduje stížnosti obyvatelů domů, kde jsou známé byty využívané pro krátkodobé ubytování. Není podle něj přesně známo, co za klienty nyní byty využívá, podle hlášení sousedů by mohlo jít o cizojazyčné studenty.

Krátkodobé pronájmy v ČR využívají podle ČAPUS nejčastěji Němci, Američané a Britové. Podle informací ČTK provozovatelé služeb typu Airbnb zatím kvůli koronaviru nezaznamenali růst rezervací na léto.

V ČR se přes platformu Airbnb podle údajů služby a Českého statistického úřadu (ČSÚ) předloni ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů.

Při domácích cestách ji použilo 115.000 Čechů. Nejvíce lidí využilo krátkodobé ubytování v Praze, v níž se podle odhadů k těmto účelům využívá kolem 11.500 bytů.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Poslanecká sněmovna podpořila zrušení daně z nabytí nemovitostí.

Sněmovna v úvodním kole (v 1. čtení) podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o schválení návrhu, ale o jeho propuštění do dalšího čtení. Více»

Exekutorská komora ČR opět varuje veřejnost před podvodnými telefonáty.

Upozornil na ně soudní exekutor JUDr. Jiří Bulvas. Více»

Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt vrátí 1. 6.

Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření, tedy 1. června. Jezdit po něm budou linky z Prahy do Kladna a Kralup nad Vltavou. Více»

Politika prý stále zasahuje do justičního systému.

Rodina Colloredo-Mansfeldových nesouhlasí s rozhodnutím Ústavního soudu (ÚS), podle kterého zámek Opočno patří státu. Více»

Do odpojených meandrů Dyje se vrátila voda.

Voda začala znovu protékat několika starými a dříve odstavenými meandry Dyje. Po čtyřiceti letech od umělého narovnání toku je s hlavním korytem řeky propojilo Povodí Moravy. V krajině tak zůstane více vody, která poskytne nová útočiště zvířatům. Více»

Všechny články a aktuality »»