Provozuje:
Juris Real Estate

Piráti prý disponují propracovanějším plánem pro hospodaření na zemědělské půdě.

Piráti připravili plán pro řešení hospodaření s vodou, udržitelné zemědělství, ekologičtější podobu obcí a měst či zjednodušení dotačních programů. Představili jej na tiskové konferenci před mimořádnou schůzí Sněmovny k problematice sucha.

Piráti prý disponují propracovanějším plánem pro hospodaření na zemědělské půdě.

autor. JURIS REAL, ČTK

Piráti připravili plán pro řešení hospodaření s vodou, udržitelné zemědělství, ekologičtější podobu obcí a měst či zjednodušení dotačních programů. Představili jej na tiskové konferenci před mimořádnou schůzí Sněmovny k problematice sucha.

K některým zákonům, které by na schůzi měly být projednány, připravili pozměňovací návrhy.

Plán má čtyři pilíře. První z nich se týká kvalitní a dostupné pitné vody.

Podle předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dany Balcarové je nutné co nejdříve revidovat současné zdroje pitné vody a lépe nastavit ochranná pásma, poněvadž hrozí, že voda bude, resp. v některých případech již je kontaminovaná pesticidy a chemikáliemi. Balcarová z tohoto důvodu podá pozměňovací návrh k vládní novele vodního zákona.

Do konce roku by podle Balcarové měl být posílen poradní orgán, který by lidem pomohl s orientací v dotačních schématech. Dlouhodobě je pak potřeba přestat používat pitnou vodu tam, kde není její využití nutné.

"Chceme, aby voda, která už použitá byla, byla znovu využitá. Třeba voda z mytí nádobí se dá použít ke splachování. Této vodě se říká šedá. Pozměňovací návrh kolegy Radka Holomčíka míří tímto směrem, aby zjednodušil využití šedé vody v domácnostech i úřadech," sdělila Balcarová.

Druhý pilíř se týká zadržování vody v krajině. Podle místopředsedy sněmovního zemědělského výboru Holomčíka je nutné otevřít možnosti využití meliorací k zadržování vody. Lesní hospodářství by mělo být prováděno přírodě bližším způsobem, uvedl.

"Podílíme se na tvorbě novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, který by standardy měl posunout k realitě klimatické změny," doplnil Holomčík. V systému zemědělských dotací by podle něj měl být kladen důraz na podporu zemědělců, kteří hospodaří šetrně.

Třetí část plánu se zaměřuje na návrat zeleně a vody do měst a obcí např. ve formě zelených střech, fasád, dešťových zahrádek nebo zachytávání dešťové vody a jejího využívání k zalévání veřejné zeleně.

Z dlouhodobého hlediska je podle Pirátů potřeba se zaměřit na revitalizace toků uvnitř obcí i mimo ně, zpřírodnění toků a zvýšení jejich ekologické a estetické hodnoty.

Poslední pilíř se týká podpory lidí, kteří udržitelně hospodaří. Člen zemědělského výboru Jan Pošvář uvedl, že stát by měl zemědělcům a lesníkům pomoci, nikoli je zatěžovat nesmyslnou byrokracií, vedením bezúčelných evidencí a nesystémovými a nadbytečnými kontrolami.

"Zpracováváme analýzu zbytečné byrokracie, která nepřispívá k lepšímu stavu krajiny, ochraně veřejného zdraví nebo ochraně zvířat před týráním. Připravujeme seznam zbytečných formulářů k odstranění," poznamenal poslanec.

Piráti znovu předloží návrh, aby stát poskytoval poradenství v oblasti rostlinolékařské. "Aby zemědělec mohl zjistit, že nepotřebuje aplikovat tolik postřiku, aby ochránil své plodiny a zachoval vysoké výnosy," doplnil Pošvář.

K podpoře lokálních zemědělců pak stát podle něj může pomoci skrze veřejné stravování. "Studentům, úředníkům, pacientům v nemocnicích nabídneme stravu z lokálních a ekologických surovin," uzavřel Pošvář.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V kauze Bečvářova statku uložila justice úředníkům nepravomocně sedm a šest let.

V případu restituce tzv. Bečvářova statku soud nepravomocně potrestal bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka a jeho nadřízenou Evu Benešovou sedmi a šesti lety vězení. Více»

The Flow Building na rohu Václavského nám. a Opletalovy ulice je zkolaudovaná.

Některé kanceláře v horních patrech už užívají první nájemci, tři patra obchodů by se měla stavebně dokončit zřejmě během podzimu. ČTK to řekl projektový manažer společnosti Flow East Tomáš Matýsek. Fasáda nové budovy bude po část noci svítit bíle. Více»

Karanténa urychlila digitalizaci.

Obchodní banky totiž začínají uzavírat pobočky a rušit pokladny. Více»

Na Korfu funguje covid hotel.

Pobyt v něm nakažení údajně neplatí. Více»

Neonacisté bohužel dobývají východ Německa.

Na severu Německa skoupili většinu vesnice. Více»

Všechny články a aktuality »»