Provozuje:
Juris Real Estate

Památková inspekce Ministerstva kultury kritizuje návrh stavebního zákona.

Návrh stavebního zákona i v paragrafovém znění, které je nyní v připomínkovém řízení, obsahuje ustanovení ohrožující péči o kulturní dědictví.

Památková inspekce Ministerstva kultury kritizuje návrh stavebního zákona.

Zdroj: ČTK, JURIS REAL

Návrh stavebního zákona i v paragrafovém znění, které je nyní v připomínkovém řízení, obsahuje ustanovení ohrožující péči o kulturní dědictví.

Na konferenci Obnova historických památek to sdělil ředitel Památkové inspekce ministerstva kultury Martin Zídek.

Jedním z nich je nedostatečně definovaná nárazníková zóna u objektů na seznam UNESCO. Nárazníková zóna má třeba zabránit výstavbě v jejich blízkosti.

Údaj o tom, zda je kulturní statek zapsán na UNESCO a odkud kam vede jeho nárazníková zóna, je v aktuálním návrhu zákona právně nezávaznou informací, konstatoval Zídek.

Léta se řeší nárazníková zóna v případě historického centra Prahy zapsaného na seznam. Praze by dokonce podle zástupců UNESCO kvůli tomu, že o zapsaný statek málo pečuje a povoluje v jeho blízkosti výškové stavby, mohl hrozit zápis na seznam památek v ohrožení.

Praha je na seznamu zapsaná jako památková rezervace a Zídek dnes připomněl, že ze 14 českých zápisů je devět zapsáno jako památková území, tedy rezervace nebo zóna, jen pět zbylých jsou jednotlivé objekty.

Další problém, který Zídek v návrhu stavebního zákona spatřuje, je ten, že pojistka přezkumného řízení, tedy možnost ve druhé instanci přezkoumat rozhodnutí orgánu památkové péče, se vztahuje právě jen na jednotlivě prohlášené kulturní památky, a nikoli na historická centra měst.

Návrh nového stavebního zákona má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Povolovací řízení u staveb by se podle nového zákona mělo ze současného průměru 5,4 roku zkrátit na rok. Zákon má od počátku projednávání řadu kritiků, kritizují ho i někteří úředníci ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které ho předkládá.

Podle kritiků nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je například ochrana přírody, a otevírá prostor pro korupci. Z hlediska péče o kulturní dědictví návrh kritizují památkáři, odborníci na kulturní dědictví, akademikové či Český národní komitét Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS).

Odborníci upozorňují i na to, že stavební zákon by měl vznikat v koordinaci s přípravou památkového zákona, na který se čeká léta. Zídek připomněl, že MK letos požádalo o vynětí nového památkového zákona z legislativního plánu a čeká na stavební zákon.

Jeho předkladatel podle Zídka deklaroval, že bude respektovat tři mezinárodní úmluvy týkající se architektonického dědictví, archeologie a světového dědictví UNESCO.

Ředitel Památkové inspekce MK uvedl, že podle podoby návrhu zákona z letošního října tomu tak není; aktuální podobu návrhu zatím zcela neprostudoval. Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že připomínky MK se odrazily v nové verzi zákona.

Paragrafové znění však podle Zídka třeba stejně jako předchozí návrhy počítá se zavedením fikce souhlasu ve stavebním řízení, tedy pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dnů, bude platit takzvaná fikce souhlasu a stavba bude povolena.

Podle dřívějšího vyjádření prezidenta českého ICOMOS Václava Girsy zrušení institutu závazných stanovisek (památkářů) a podřízením památkové péče rozhodování stavebního úřadu fakticky ukončí nezávislou činnost orgánů památkové péče.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o les u Říčan.

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. Více»

Z bývalý ruských kasáren se staly ruiny, ale i škola či muzeum.

Někdejší pobyt sovětské armády v České republice připomíná i po 30 letech řada opuštěných budov. Část objektů po úpravách našla nové uplatnění jako byty, sklady či sociální ústavy. Více»

V Berlíně včera vstoupil v platnost zákon, který na pět let zmrazuje nájemné.

Cílem kontroverzního opatření je zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala. Jmenovaný zákon se dotýká 1, 5 mil. bytů. Více»

Velkolepý rodinný dům v blízkosti vily Tugendhat je na prodej.

Bydlet v ulici Černopolní v Brně něco znamená. Rezidenční čtvrť, která začala vznikat před první světovou válkou, skrývá ale i další méně známé poklady, jako je např. čtyřpatrový dům s benátskými žaluziemi a parapety z mramoru. Více»

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza. Více»

Všechny články a aktuality »»