Provozuje:
Juris Real Estate

Památková inspekce Ministerstva kultury kritizuje návrh stavebního zákona.

Návrh stavebního zákona i v paragrafovém znění, které je nyní v připomínkovém řízení, obsahuje ustanovení ohrožující péči o kulturní dědictví.

Památková inspekce Ministerstva kultury kritizuje návrh stavebního zákona.

Zdroj: ČTK, JURIS REAL

Návrh stavebního zákona i v paragrafovém znění, které je nyní v připomínkovém řízení, obsahuje ustanovení ohrožující péči o kulturní dědictví.

Na konferenci Obnova historických památek to sdělil ředitel Památkové inspekce ministerstva kultury Martin Zídek.

Jedním z nich je nedostatečně definovaná nárazníková zóna u objektů na seznam UNESCO. Nárazníková zóna má třeba zabránit výstavbě v jejich blízkosti.

Údaj o tom, zda je kulturní statek zapsán na UNESCO a odkud kam vede jeho nárazníková zóna, je v aktuálním návrhu zákona právně nezávaznou informací, konstatoval Zídek.

Léta se řeší nárazníková zóna v případě historického centra Prahy zapsaného na seznam. Praze by dokonce podle zástupců UNESCO kvůli tomu, že o zapsaný statek málo pečuje a povoluje v jeho blízkosti výškové stavby, mohl hrozit zápis na seznam památek v ohrožení.

Praha je na seznamu zapsaná jako památková rezervace a Zídek dnes připomněl, že ze 14 českých zápisů je devět zapsáno jako památková území, tedy rezervace nebo zóna, jen pět zbylých jsou jednotlivé objekty.

Další problém, který Zídek v návrhu stavebního zákona spatřuje, je ten, že pojistka přezkumného řízení, tedy možnost ve druhé instanci přezkoumat rozhodnutí orgánu památkové péče, se vztahuje právě jen na jednotlivě prohlášené kulturní památky, a nikoli na historická centra měst.

Návrh nového stavebního zákona má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Povolovací řízení u staveb by se podle nového zákona mělo ze současného průměru 5,4 roku zkrátit na rok. Zákon má od počátku projednávání řadu kritiků, kritizují ho i někteří úředníci ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které ho předkládá.

Podle kritiků nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je například ochrana přírody, a otevírá prostor pro korupci. Z hlediska péče o kulturní dědictví návrh kritizují památkáři, odborníci na kulturní dědictví, akademikové či Český národní komitét Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS).

Odborníci upozorňují i na to, že stavební zákon by měl vznikat v koordinaci s přípravou památkového zákona, na který se čeká léta. Zídek připomněl, že MK letos požádalo o vynětí nového památkového zákona z legislativního plánu a čeká na stavební zákon.

Jeho předkladatel podle Zídka deklaroval, že bude respektovat tři mezinárodní úmluvy týkající se architektonického dědictví, archeologie a světového dědictví UNESCO.

Ředitel Památkové inspekce MK uvedl, že podle podoby návrhu zákona z letošního října tomu tak není; aktuální podobu návrhu zatím zcela neprostudoval. Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že připomínky MK se odrazily v nové verzi zákona.

Paragrafové znění však podle Zídka třeba stejně jako předchozí návrhy počítá se zavedením fikce souhlasu ve stavebním řízení, tedy pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dnů, bude platit takzvaná fikce souhlasu a stavba bude povolena.

Podle dřívějšího vyjádření prezidenta českého ICOMOS Václava Girsy zrušení institutu závazných stanovisek (památkářů) a podřízením památkové péče rozhodování stavebního úřadu fakticky ukončí nezávislou činnost orgánů památkové péče.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Central Group postaví na Praze 6 novou čtvrť.

Zhruba 2 200 bytů vyroste na místě skladového areálu Westpoint v Praze 6. Developer Central Group investuje do nové čtvrti třináct miliard korun. Více»

Metropole pořizuje pozemky pro vodní kanál v Troji.

Magistrát připravuje scelení pozemků, které je nutné pro plánované vybudování parku vodních sportů v Troji u stávající vodácké slalomové dráhy. Více»

Zvyšovat nájem v Chánově prý není fér.

Radní na Mostecku zdražují bydlení v sociálně vyloučeném Chánově. Více»

Hypoteční úvěry zdražují.

Ke konci roku bude pravděpodobně řada komerčních bank následovat Hypoteční banku a zvýší úrokové sazby hypotečních úvěrů. Více»

KKCG chystá prodej vznikajícího kancelářského a obchodního centra Bořislavka.

Uvedl to server E15.cz na základě vyjádření skupiny. Cenu KKCG neuvedla, ale investice do vzniku centra podle serveru přesáhne tři miliardy korun. Více»

Všechny články a aktuality »»