Provozuje:
Juris Real Estate

Opravujeme si nebo chceme rekonstruovat nájemní byt.

Když nájemci hovoří o různých opravách v bytech, často si pletou pojmy. Podobně jim nebývá jasné ani to, co všechno musí zařídit sami a co mohou nebo dokonce musí chtít po vlastníkovi.

Opravujeme si nebo chceme rekonstruovat nájemní byt.

autor. JURIS REAL

Když nájemci hovoří o různých opravách v bytech, často si pletou pojmy. Podobně jim nebývá jasné ani to, co všechno musí zařídit sami a co mohou nebo dokonce musí chtít po vlastníkovi.

Každý, kdo se začne zajímat o různé problémy a poruchy v nájemních bytech, dříve nebo později narazí na termíny jako jsou opravy nebo běžná údržba. Ty se navíc mohou týkat jak vnitřku bytu, tak společných částí bytového domu.

O bytě a stejně tak o nebytových prostorách budeme mluvit v případech bytových domů nerozdělených na jednotky a půjde především o byty v domech jejich vlastníků - fyzických či právnických osob včetně obcí nebo bytových družstev. Správa společných částí domu v těchto případech náleží vlastníkům bytových domů. Jednotkami se rozumí prostorově oddělené části domu s podílem na společných částech nemovité věci, přičemž nerozhoduje, zda jde o bytové či nebytové jednotky, včetně garáží. Starost o společné části domů v těchto případech náleží osobám odpovědným za správu domu a pozemku – společenstvím vlastníků jednotek.

Avšak co si má "běžný občan-laik" představit pod následující - komplikovanou právní terminologií?

Drobné opravy bytu a náklady spojené s běžnou úpravou bytu - touto problematikou se původně zabývalo nařízení vlády č. 258/1995 Sb., nově jej však od letošního roku upravuje zákon č. 89/2012 Sb. neboli nový občanský zákoník (dále jen NOZ). Platí nicméně, že pokud se vlastník a nájemce smluvně nedohodnou jinak, mohou nadále vycházet z dříve platných pravidel.

Běžná údržba - údržbou stavby se rozumějí práce, jimiž se zabezpečuje její dobrý stavební stav tak, aby nedocházelo ke znehodnocení stavby a co nejvíce se prodloužila její uživatelnost (§ 3 odst. 4 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon). Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu není potřeba, pokud jde o provádění udržovacích prací, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou (§ 103 odst. 1 písm. c) stavebního zákona.

Oprava, rekonstrukce, revitalizace - stavební úpravy, pro něž stavební zákon nevyžaduje stavební povolení či ohlášení stavebnímu úřadu, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou (§ 103 odst. 1 písm. d) stavebního zákona), tj. stejná úprava jako pro údržbu stavby. Ohlášení stavby nebo stavební povolení - vyžadují změny staveb uvedených v předchozích odstavcích, jejichž provedení by mělo za následek překročení uvedených parametrů (§ 103 odst. 2 stavebního zákona). Ohlášení stavebnímu úřadu vyžadují pro stavební úpravy pro změny v užívání části stavby, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled a nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí (§ 104 odst. 1 písm. k) SZ). Pokud je překročen některý z uvedených parametrů, bude zapotřebí žádat o stavební povolení (§ 108 odst. 2 stavebního zákona). Podrobnosti pro ohlášení či stavební povolení upravuje stavební zákon.

Revitalizace - znamená obnovu či oživení. Revitalizací bytového domu máme na mysli komplexní souhrn prvků, které prodlouží životnost bytového domu, jeho hlavních konstrukčních systémů, sníží energetickou náročnost domu, změní vzhled a estetické vnímání domu a výrazně se dotkne ekonomiky jeho provozu včetně dopadu na cenu nemovitosti na realitním trhu. K hlavním prvkům revitalizace bytového domu patří tepelná izolace obvodového pláště, rekonstrukce balkónů a lodžií výměna otvorových výplní (oken, dveří či vstupních portálů), rekonstrukce a tepelná izolace střech objektu. V rámci revitalizace bytových domů se často přistupuje i k výměnám výtahů, vylepšením otopných soustav nebo interiérovým změnám včetně oprav či rekonstrukce hlavních rozvodů médií a energií, vnitřního osvětlení či instalace kamerových systémů nebo vstupních bezpečnostních systémů.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

MMF zhoršil odhad růstu tuzemské ekonomiky na 0,7 procenta.

Hrubý domácí produkt České republiky se v letošním roce zvýší o 0,7 procenta po loňském poklesu o 0,4 procenta. Předpověděl to ve svém jarním výhledu pro světovou ekonomiku Mezinárodní měnový fond. Více»

Zkrácení doby oddlužení na tři roky čeká v Poslanecké sněmovně schvalování.

Zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky čeká ve Sněmovně závěrečné schvalování. Ve hře jsou po včerejším druhém čtení různá zpřísnění vládní novely. Více»

U metra na Čerňáku začala výstavba polyfunkčního domu za 630 mil. Kč.

U stanice pražského metra B Černý Most v Praze 14 má do dvou let vzniknout nový polyfunkční dům s byty pro dostupné bydlení, restaurací, knihovnou nebo informačním centrem radnice. Více»

Skanska spouští prodej nových bytů.

Skanska spouští prodej nové etapy ve čtvrti Emila Kolbena ve Vysočanech. Více»

Výkonný výbor FAČR se má dnes zabývat výstavbou nového stadionu na Strahově.

Po dnešním jednání výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky by mělo být jasněji o osudu areálu na Strahově. Více»

Všechny články a aktuality »»