Provozuje:
Juris Real Estate

Obvodní soud zabral rozsáhlý areál v Rabyni.

Ten patřil Smetkovi z H-Systemu.

Obvodní soud zabral rozsáhlý areál v Rabyni.

autor. JURIS REAL, ČTK

Ten patřil Smetkovi z H-Systemu.

Obvodní soud pro Prahu 2 zabral areál v Rabyni u Slapské přehrady, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi.

ČTK o tom informovala mluvčí soudu Marcela Pröllerová. Rozhodnutí podle ní není pravomocné, současný vlastník se proti verdiktu odvolal.

Podle České televize, která na verdikt upozornila, soud uvedl, že prodej pozemků byl snahou zabránit odškodnění klientů firmy.

Areál v roce 2005 získal v dražbě podnikatel Luděk Fabinger, státní zástupce však tvrdí, že aukce byla zinscenovaná.

"Výsledkem dnešního jednání je, že předmětné nemovitosti v katastrálním území Rabyně byly zabrány a vlastníkem těchto pozemků se stává stát," sdělila Pröllerová.

Obvodní soud se přitom zabýval návrhem státního zástupce zabrat areál již poněkolikáté.

Naposledy ho na počátku loňského června zamítl, usnesení ale na základě stížnosti žalobce zrušil odvolací pražský městský soud.

Podle žalobce získal Fabinger areál nelegálně. Nemovitost totiž byla obstavená policií a měla připadnout poškozeným klientům vytunelovaného H-Systemu.

Kvůli podezřelé dražbě čelil Fabinger trestnímu stíhání, které bylo kvůli promlčení zastaveno.

Areál žalobce považuje za výnos z trestné činnosti. Pozemky byly vydraženy za 29 milionů korun, podle odhadů však byla hodnota areálu více než 60 milionů korun.

Dle informací z obce byla dosud část rekreačního areálu pronajatá, ale větší část nikdo nevyužíval.

"Fungovala tam vlastně jen pláž a kemp," řekla ČTK jedna z místních obyvatelek. Zejména hlavní budova se podle ní nachází ve špatném stavu.

Soudkyně Daniela Reifová v červnu oznámila, že Smetka pozemky vlastnil ještě v době, kdy ke kauze H-system nedošlo, z jeho strany tak šlo pouze o "zašantročení" vlastního majetku.

Nezpochybnila ale, že se Smetka snažil zajistit odklon svého majetku spřízněným osobám, aby se vyhnul hrazení škody poškozeným v kauze H-system.

Maření výkonu úředního rozhodnutí, z něhož byl Fabinger obviněn, zase podle soudkyně není majetkovým trestným činem, o výnosu z trestné činnosti se tak také nedá hovořit.

Soud případ řeší od roku 2018. Nejprve návrh zamítl, po zrušení rozhodnutí odvolacím soudem Reifová v říjnu 2018 rozhodla o zabrání areálu.

Tehdy konstatovala, že právě jednání exekutora Daniela Týče, který areál Fabingerovi prodal, mohlo naplnit znaky trestného činu.

Nejvyšší soud ale rozhodnutí zrušil, podle Reifové zaujal k Týčově činnosti stanovisko, že se exekutor žádného trestného činu nedopustil.

Týč byl kvůli aukci obviněn, i jeho stíhání ale bylo zastaveno.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V metropoli dnes večer oznámí výsledky soutěže na podobu koncertního sálu.

Podobu, jakou by mohla mít nová budova koncertního sálu v Praze, dnes vpodvečer představí zástupci hlavního města v Centru architektury a městského plánování (CAMP). Více»

U Sberbank dosud není jasné, zda půjde do likvidace nebo insolvence.

Likvidátorka Sberbank CZ Jiřina Lužová by chtěla mít nejpozději do konce léta jasno, zda banka bude směřovat do likvidace či insolvence. Více»

Po 30 letech skončil McDonald´s v Rusku.

Provozovatel restaurací rychlého občerstvení McDonald´s odstartoval prodej svých aktiv v Rusku. Více»

Obchodní dům Máj se včera definitivně uzavřel veřejnosti.

Čeká jej rekonstrukce, která proběhne přesně 50 let od zahájení stavby v roce 1972. Více»

Nejohroženější jsou hospody na vesnicích.

V obcích do pěti tisíc obyvatel skončilo za poslední tři roky 12 procent hospod. Jedná se téměř o dvojnásobek ve srovnání s městy nad 20 000 obyvatel. Toto zjištění vyplývá z výzkumu Plzeňského prazdroje. Více»

Všechny články a aktuality »»