Provozuje:
Juris Real Estate

Novela zákona o pozemkových úpravách umožní také reagovat na klimatické změny.

Jednoduché pozemkové úpravy nebudou v širší míře vyžadovat výměny nebo převody vlastnictví pozemků. Vodohospodářská opatření k ochraně před suchem se nově budou moci provádět ve více na sebe navazujících katastrálních územích.

Novela zákona o pozemkových úpravách umožní také reagovat na klimatické změny.

autor. JURIS REAL, Advokátní deník

Jednoduché pozemkové úpravy nebudou v širší míře vyžadovat výměny nebo převody vlastnictví pozemků. Vodohospodářská opatření k ochraně před suchem se nově budou moci provádět ve více na sebe navazujících katastrálních územích.

To vše a další novinky zahrnuje návrh novely zákona č. 217/1997 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech, který v pátek 18. září schválili poslanci Sněmovny Parlamentu ČR.

Ustanovení zákona, které se týká vlastníků lesů nebo sadů na pronajatých státních pozemcích, Sněmovna zrušila. Státní pozemkový fond nebude povinen prodat tyto pozemky vlastníkovi trvalého porostu, který o to požádá. Nájemci budou moci pozemky získat až na základě nabídky fondu, přičemž jejich předkupní právo zůstane zachováno.

Upraven byl také bezúplatný převod náhradních pozemků při restitucích. Oprávněné osoby budou mít na podpis smlouvy dva týdny, pokud lhůtu nedodrží, nebude pozemkový úřad smlouvou vázán.

Podle zdůvodnění předlohy normy umožňují pozemkové úpravy navrátit krajině ekologickou stabilitu a zmírnit dopady eroze tím, že se pozemky v určitém katastru nově uspořádají.

Novela by měla zajistit, že bude možné těmito úpravami reagovat na klimatické změny.

Stávající právní úprava totiž neumožňuje efektivně řešit vodohospodářská a ekologická opatření ani opatření k ochraně půdy.

Na propojení úprav bude dohlížet ústředí Státního pozemkového úřadu.

„Ústředí posoudí a vyhodnotí v kontextu s regionálními potřebami a průzkumy terénu důvodnost a účelnost spojení více celých katastrálních území do obvodu pozemkových úprav,“ píše se v důvodové zprávě. Návrh novely zákona také uvádí, že pokud obec po dokončení společných zařízení získá státní majetek, nesmí jej prodat soukromníkovi bez souhlasu ústředí.

Sněmovna odmítla návrh, podle něhož by vlastníci pozemků museli oznamovat Státnímu pozemkovému úřadu provedení meliorace.

Státní pozemkový úřad by měl být naopak povinen na žádost vlastníka pozemku zjistit, zda v něm v minulosti byly meliorační trubky k odvodu vody umístěny.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V provozu zůstalo 43 pct gastropodniků.

Po dvou týdnech od uzavření prostor restaurací či kaváren, které nyní mohou fungovat pouze prostřednictvím výdejových okének, zůstalo oproti polovině září v provozu zhruba 43 procent podniků. Více»

MVM Group je ode dneška vlastníkem innogy v České republice.

Maďarská státní společnost MVM Group je ode dneška novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a celé energetické skupiny innogy v ČR. Více»

Vrchní soud v Praze odmítl, aby úpadek Mladé fronty nově řešil pražský soud.

Nadřízený soud má za to, že důvody uváděné krajským soudem v Českých Budějovicích jsou ... nedostatečné, jelikož insolvenční soud už provedl v insolvenčním řízení řadu úkonů. Mj. vydal rozhodnutí o úpadku. Více»

Prodej automobilů kvůli uzavření autosalonů poklesl o čtvrtinu.

Díky uzavření autosalonů klesl prodej nových aut soukromým osobám proti běžnému stavu o více než čtvrtinu. Vyplývá to z dnešních informací automobilek pro ČTK. Více»

Češi letos u notářů sepsali 18 000 závětí.

Jejich počet mírně roste. Více»

Všechny články a aktuality »»