Provozuje:
Juris Real Estate

Někteří senátoři navrhli, aby ÚS zrušil zmrazení nájmů.

Třicítka senátorů navrhla Ústavnímu soudu, aby jako nepřiměřené zrušil cenové moratorium na výši nájemného z bytů, které vláda prosadila kvůli epidemii koronaviru.

Někteří senátoři navrhli, aby ÚS zrušil zmrazení nájmů.

autor. JURIS REAL, ČTK

Třicítka senátorů navrhla Ústavnímu soudu, aby jako nepřiměřené zrušil cenové moratorium na výši nájemného z bytů, které vláda prosadila kvůli epidemii koronaviru.

ČTK to oznámil zástupce navrhovatelů a první místopředseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra.

Návrh k Ústavnímu soudu podepsalo podle Nytry 17 občanských demokratů, deset členů klubu Starostů, dva z Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21 a po jednom z klubů ČSSD a KDU-ČSL. Zrušení zákona je oprávněno požadovat nejméně 17 senátorů, k návrhu na zrušení vládního nařízení stačí deset senátorů.

"Vládní nařízení je koncipováno tak, že by mohlo platit po neomezenou dobu. Jsme přesvědčeni, že tím neúměrně zasahuje do vlastnických práv," konstatoval Nytra. Podle jeho názoru se žádné hromadné navyšování nájmů nekoná. "Spousta pronajímatelů naopak pro letošní rok přistoupila ne-li ke snížení, tak alespoň ke zmrazení nájemného. Proto považujeme nařízení vlády také za nadbytečné," poznamenal Nytra. Moratorium je podle senátora v rozporu se zákonem o cenách, který umožňuje cenovou regulaci provést jen na jeden rok. Nařízení vlády přitom dobu, po kterou má platit, ohraničilo trváním protikoronavirových opatření, což podle Nytry může znamenat i dva či tři roky.

Účinnost nařízení je podle stížnosti vázána také na pouhou existenci věcně, místně a osobně nesouvisejících mimořádných opatření nejen vlády, nýbrž i ministerstva zdravotnictví, a dokonce i čtrnácti krajských hygienických stanic.

Moratorium přijal kabinet v návaznosti na zákon, podle kterého nájemci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku. Zákon již schválila Sněmovna přes názor Senátu, který chtěl, aby stát ručil pronajímatelům za 80 procent dlužného nájmu.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Poslanecká sněmovna podpořila zrušení daně z nabytí nemovitostí.

Sněmovna v úvodním kole (v 1. čtení) podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o schválení návrhu, ale o jeho propuštění do dalšího čtení. Více»

Exekutorská komora ČR opět varuje veřejnost před podvodnými telefonáty.

Upozornil na ně soudní exekutor JUDr. Jiří Bulvas. Více»

Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt vrátí 1. 6.

Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření, tedy 1. června. Jezdit po něm budou linky z Prahy do Kladna a Kralup nad Vltavou. Více»

Politika prý stále zasahuje do justičního systému.

Rodina Colloredo-Mansfeldových nesouhlasí s rozhodnutím Ústavního soudu (ÚS), podle kterého zámek Opočno patří státu. Více»

Do odpojených meandrů Dyje se vrátila voda.

Voda začala znovu protékat několika starými a dříve odstavenými meandry Dyje. Po čtyřiceti letech od umělého narovnání toku je s hlavním korytem řeky propojilo Povodí Moravy. V krajině tak zůstane více vody, která poskytne nová útočiště zvířatům. Více»

Všechny články a aktuality »»