Provozuje:
Juris Real Estate

Národní technická knihovna v Praze se dočkala uznání.

Otevření nové budovy Národní technické knihovny v Praze-Dejvicích před pěti lety, 9. září 2009, bylo v české metropoli poměrně výjimečnou událostí.

Národní technická knihovna v Praze se dočkala uznání.

autor. JURIS REAL

Otevření nové budovy Národní technické knihovny v Praze-Dejvicích před pěti lety, 9. září 2009, bylo v české metropoli poměrně výjimečnou událostí.

Metropole díky novostavbě získala zajímavý architektonický objekt, který v záplavě nudných pražských novostaveb vynikal.

Odborníky i veřejností vesměs kladně hodnocená budova, která má kapacitu pro více než 1,7 milionu knih, ukrývá také několik originálních technických řešení.

Za pět let provozu se dejvická NTK stala nedílnou součástí života mnoha pražských studentů, kteří zde mají ideální prostředí pro studium.

Knihovna nabízí individuální i týmové studovny, noční studovnu, celkem zhruba 1300 studijních míst a několik set míst relaxačních.

Návštěvníci mají k dispozici samoobslužné tiskové a kopírovací služby, WiFi signál, počítače pro veřejnost, samoobslužné vypůjčování a vracení knih, kavárnu a parkoviště pro auta a kola.

Nová budova Národní technické knihovny byla 9. září v Praze slavnostně otevřena po zkušebním provozu.

Do nové NTK přestěhovaly své knihy Státní technická knihovna i nedaleké technické fakulty (ČVUT). Návštěvníci si mohou vybrat ze zhruba 1,2 milionu svazků odborné literatury a z asi 1.200 časopisů. Knihovna nabízí i elektronické knihy a časopisy. V budově je také pobočka městské knihovny, prodejna počítačů a společné univerzitní knihkupectví ČVUT a VŠCHT. Vedle toho je knihovna i společenským a kulturním centrem s přednáškovou a výstavní činností. Do knihovny přijde denně zhruba 1 400 návštěvníků, kteří zde tráví v průměru dvě hodiny. Nová budova Národní technické knihovny byla 9. září v Praze slavnostně otevřena po zkušebním provozu.

Knihovna ze studia AK Architekti (nyní Projektil Architekti), která vyrostla takřka nenápadně "ve stínu" debat o novou Národní knihovnu z dílny architekta Jana Kaplického, se nerodila úplně snadno.

O výstavbě nového sídla ústřední technické knihovny se sice uvažovalo již od 60. let, kdy pomalu přestávala stačit kapacita knihovny v Klementinu.

Soutěž byla vypsána ale až na přelomu století a vítězný projekt porota vyhlásila v lednu 2001. Stavba jednadvacet metrů vysoké knihovny započala na někdejším parkovišti před Fakultou architektury ČVUT na podzim roku 2006 a byla dokončena v prosinci 2008. Kvůli odkladům výstavby se náklady zvedly z předpokládané 1,5 miliardy na 2,25 miliardy korun. V rozpočtu ministerstva školství se navíc nenašla potřebná suma, a tak se o financování postarala dodavatelská firma (skupina Sekyra Group), které stát zavázal knihovnu do roku 2014 splácet. Nová budova Národní technické knihovny byla 9. září v Praze slavnostně otevřena po zkušebním provozu. Jednadvacet metrů vysoká budova architektů Romana Brychty, Adama Halíře, Václava Králíčka a Petra Leška se vyznačuje elegantním tvarem zaobleného čtverce a díky koncepci dvouplášťové fasády i nízkou energetickou náročností. NTK má například unikátní systém vytápění a chlazení, který využívá akumulační schopnosti její konstrukce. Sídlo NTK je podle autorů koncipováno jako hravá technická učebnice, a to včetně detailů. Například na schodišti se návštěvník může dozvědět, kolik kalorií spálí, pokud půjde po schodech. Barvy podlah odpovídají tomu, jaké je v dané části pnutí. Syrový interiér s odkrytými rozvody rozveselují "dětinské" kresby rumunského výtvarníka Dana Perjovschého.

Nová budova Národní technické knihovny byla 9. září v Praze slavnostně otevřena po zkušebním provozu. Právě ty propojují šestici nadzemních podlaží budovy, ve kterých je jak administrativní zázemí instituce, tak prostory pro čtenáře. Dominantou interiéru budovy, do které je možné vstoupit ze čtyř stran, je prostorné atrium, sahající z přízemí až pod střechu. V podzemí je pak depozitář a parkoviště.

Budova NTK získala celou řadu ocenění, například cenu primátora hl. m. Prahy (Stavba roku 2009), cenu Státního fondu životního prostředí ČR za infrastrukturu a cenu Klubu Za starou Prahu za novostavbu v historickém prostředí!

V roce 2010 taktéž získala Grand Prix Obce architektů.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Návrh MMR na nemožnost výpovědi nájmu je podle vlastníků domů nepřijatelný.

Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR), podle kterého nesmí nájemce dostat výpověď z bytu, jestliže v důsledku koronavirové krize není schopen platit své závazky, je nepřijatelný. Více»

Situace se suchem je obdobná jako loni.

Podle vědců se má i zhoršovat. Více»

V České republice se nachází 21.600 restaurací.

Je to nejvíce za deset let. Více»

KU zamítl žádost ŘSD o vyvlastnění pozemků kvůli D3.

Krajský úřad Jihočeského kraje zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3 u Tábora. Informaci ČT dnes ČTK potvrdili zástupci ŘSD i jeden z vlastníků pozemků. ŘSD se proti rozhodnutí odvolá. Více»

Hyundai v Nošovicích pojede po obnovení produkce na dvě směny.

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku bude po opětovném spuštění výroby fungovat zpočátku na dvě směny místo obvyklých tří. Více»

Všechny články a aktuality »»