Provozuje:
Juris Real Estate

Nařízení o zrušení zmrazení nájemného u bytů je účinné ode dneška.

Zmrazení nájemného u bytů, které vláda zavedla kvůli koronaviru 23. dubna, dnes definitivně končí. Vládní nařízení, které cenové moratorium nájemného z bytů ruší, včera vyšlo ve Sbírce zákonů a dnes vejde v účinnost.

Nařízení o zrušení zmrazení nájemného u bytů je účinné ode dneška.

autor. JURIS REAL, ČTK

Zmrazení nájemného u bytů, které vláda zavedla kvůli koronaviru 23. dubna, dnes definitivně končí. Vládní nařízení, které cenové moratorium nájemného z bytů ruší, včera vyšlo ve Sbírce zákonů a dnes vejde v účinnost.

Vláda o zrušení moratoria rozhodla v pondělí, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že po ukončení nouzového stavu přestalo platit omezení pohybu lidí a situace na trhu s byty se vrací k normálu.

Cenové moratorium kritizovala opozice a část senátorů ho Ústavnímu soudu navrhla zrušit.

Po rozhodnutí o zrušení nařízení se senátoři rozhodli vzít ústavní stížnost zpět, uvedl v tiskovém komentáři první místopředseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra.

"Cílem moratoria bylo ochránit nájemce v době snížené mobility obyvatel, kdy byly omezeny možnosti prohlídek a stěhování. V tuto chvíli už pohyb osob není omezen, prohlídky bytů probíhají, a k dalšímu trvání cenového moratoria tak už není důvod," uvedlo ministerstvo. Podle úřadu nehrozí ani zneužití silnějšího postavení pronajímatele vůči nájemníkovi, který si aktuálně může volně vybírat z široké nabídky bytů k pronájmu.

Senátoři kritizovali, že vládní nařízení je napsáno tak, aby mohlo platit po neomezenou dobu, čímž neúměrně zasahuje do vlastnických práv.

"Od počátku jsme byli přesvědčeni, že toto nařízení je neústavní, v rozporu se zákonem o cenách, neúměrně zasahuje do vlastnického práva a současně je nepotřebné a zbytečné. V té době žádný z pronajímatelů nájmy nezvyšoval, naopak spousta veřejných i soukromých pronajímatelů bytů dobrovolně přistoupila ke zmrazení a mnozí i k dočasnému snížení nájemného. Jsme proto rádi, že vláda, byť s časovým odstupem, došla ke stejnému závěru a toto své nařízení sama zrušila," sdělil Nytra.

Při zmrazení cen v druhé polovině dubna vláda konstatovala, že moratorium bude automaticky ukončeno ke dni, kdy budou zrušena mimořádná opatření. Avizovala současně, že ho případně může ukončit i dříve, jestliže to uzná za vhodné.

Opatření kabinet přijal v návaznosti na zákon, podle kterého nájemci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď kvůli tomu, že v důsledku šíření koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné nájemné ale budou muset splatit do konce roku.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V kauze Bečvářova statku uložila justice úředníkům nepravomocně sedm a šest let.

V případu restituce tzv. Bečvářova statku soud nepravomocně potrestal bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka a jeho nadřízenou Evu Benešovou sedmi a šesti lety vězení. Více»

The Flow Building na rohu Václavského nám. a Opletalovy ulice je zkolaudovaná.

Některé kanceláře v horních patrech už užívají první nájemci, tři patra obchodů by se měla stavebně dokončit zřejmě během podzimu. ČTK to řekl projektový manažer společnosti Flow East Tomáš Matýsek. Fasáda nové budovy bude po část noci svítit bíle. Více»

Karanténa urychlila digitalizaci.

Obchodní banky totiž začínají uzavírat pobočky a rušit pokladny. Více»

Na Korfu funguje covid hotel.

Pobyt v něm nakažení údajně neplatí. Více»

Neonacisté bohužel dobývají východ Německa.

Na severu Německa skoupili většinu vesnice. Více»

Všechny články a aktuality »»