Provozuje:
Juris Real Estate

Na střeše zemědělského muzea v Praze vzniklo pole s 21 plodinami.

S pěstováním dvouzrnky či lnu, které bylo na českém území k vidění v dřívější době a dnes už se ekonomicky nevyplácí, se mohou lidé seznámit na střeše Národního zemědělského muzea v Praze na Letné.

Na střeše zemědělského muzea v Praze vzniklo pole s 21 plodinami.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

S pěstováním dvouzrnky či lnu, které bylo na českém území k vidění v dřívější době a dnes už se ekonomicky nevyplácí, se mohou lidé seznámit na střeše Národního zemědělského muzea v Praze na Letné.

Vědci na střeše muzea vysázeli přes 21 zemědělských plodin, které lidé pěstují nebo dříve pěstovali pro svou obživu, jako krmivo pro hospodářská zvířata či jako průmyslovou surovinu.

Od září muzeum využije oseté pole mj. také při lektorských programech pro školní kolektivy.

"Jsme rádi, že díky kolegům z Výzkumného ústavu rostlinné výroby můžeme návštěvníkům přiblížit polní plodiny, které dnes děti a mnohdy ani dospělí neznají," sdělil generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

K vidění jsou na střeše muzea např. pšenice setá, pšenice dvouzrnka, oves setý, ječmen setý, hrách setý, bob obecný, sója luštinatá, brambor hlíznatý, řepa cukrová, tolice vojtěška, len setý či konopí seté.

Muzejníci se podle mluvčí při výsadbě potýkali s podobnými problémy jako ostatní pěstitelé v Česku. "Část úrody jim nejprve vyzobali ptáci, část nevzešla kvůli výkyvům počasí. V současné chvíli však políčko prospívá a k vidění jsou dvě desítky rostlin," popsala mluvčí.

Ukázky různých typů zemědělských plodin představí základní principy jejich střídání na poli, i to, jak se mění struktura pěstování zemědělských plodin s ohledem na možnosti jejich uplatnění.

"Na hrachu, bobu či vojtěšce je možné návštěvníkům názorně vysvětlit, jak lze jejich pěstováním zlepšovat kvalitu zemědělské půdy, u jiných (brambory, kukuřice) přiblížit, jak vzniká půdní eroze," uvedlo muzeum.

Společný projekt muzea a Výzkumného ústavu rostlinné výroby, jehož cílem je přiblížit návštěvníkům muzea základní principy zemědělského hospodaření, potrvá do roku 2020.

Záhony byly na střeše Národního zemědělského muzea už loni, kdy Česká republika slavila 100. výročí svého vzniku. Muzeum tehdy připravilo na svém dvoře v Praze na Letné stylizovanou prvorepublikovou zahradu.

Expozice pokračovala rovněž na střeše muzea, kde byly vysazeny květinové záhony se slunečními hodinami.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V Letech byl otevřen památník holokaustu Romů a Sintů v ČR

Muzeum romské kultury otevřelo dnes Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech na Písecku. Stojí v místě, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Více»

Depozitář budoucího Tech. muzea ve Vysokém Mýtě zaplňují historické autobusy.

Do opravené haly, která bude sloužit jako depozitář budoucího Technického muzea ve Vysokém Mýtě, se stěhují historické autobusy. Více»

Stavební veletrhy v Brně poradí s rekonstrukcemi.

Stavební veletrh Brno, Dřevo a stavby a Festival architektury od středy do soboty obsadí dva pavilony brněnského výstaviště. Více»

Banky poskytly v březnu hypotéky za 18 mld. Kč.

To je o půlku více než loni. Více»

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec na Lounsku v Ústeckém kraji.

Cena je odměnou za nejlepší využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Více»

Všechny články a aktuality »»