Provozuje:
Juris Real Estate

Liščí bouda v Jizerských horách zahajuje sezonu.

V sobotu 30. května 2020 začala sezona v Liščí boudě, jediné dochované sklářské chalupě ze zaniklé osady Kristiánov u Bedřichova. Jablonecké muzeum tam má interaktivní expozice o historii osady, součástí jsou doprovodné programy pro děti.

Liščí bouda v Jizerských horách zahajuje sezonu.

autor. JURIS REAL, ČTK

V sobotu 30. května 2020 začala sezona v Liščí boudě, jediné dochované sklářské chalupě ze zaniklé osady Kristiánov u Bedřichova. Jablonecké muzeum tam má interaktivní expozice o historii osady, součástí jsou doprovodné programy pro děti.

Jednodušší zásobování a více návštěvníků si slibuje muzeum v Jablonci od nového provozovatele odlehlé Liščí boudy v Jizerských horách.

V jediné dochované sklářské chalupě ze zaniklé osady Kristiánov má muzeum interaktivní expozice věnované historii místa.

Pobočka muzea sezonu zahájí po zimní přestávce tuto sobotu.

Vstupné se první víkend ani následující pondělí 1. června, kdy je den dětí, platit nebude, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

Novým provozovatelem Liščí boudy se stal Petr Polák, který má v nájmu od Lesů ČR i nedalekou oblíbenou Šámalovu chatu s restaurací na Nové Louce.

"Dodá své průvodce, bude se starat o občerstvení a prodej a vlastně povede celý návštěvnický provoz tak, abychom my měli trochu čistší hlavu a méně starostí. Protože pro něj je to jednodušší z Šámalky, z Nové Louky obsloužit než pro nás," sdělila Valečková.

Liščí bouda je necelé dva kilometry od Šámalovy chaty, což býval původně lovecký zámeček Clam-Gallasů. Od spojení těchto míst si ředitelka slibuje zvýšení návštěvnosti na Liščí boudě, ročně tam zavítá asi 5.000 lidí.

Sklářská chalupa ze zaniklé osady se nachází ve stoupání od Blatného rybníka na Rozmezí. Muzeum ji má ve správě víc než 50 let a ještě před čtyřmi lety byla ve špatném stavu a odhadovalo se, že vydrží nanejvýš dvě zimy.

Její záchrana si vyžádala zhruba 11 milionů korun, muzeum rekonstrukce zaplatilo z dotace ministerstva kultury.

Oprava zvýšila komfort pro návštěvníky a personál. Suchý záchod nahradily v budově z 18. století moderní toalety a vznikla zastřešená terasa.

Upravilo se i okolí chalupy tak, aby návštěvníci získali představu, jak zaniklá osada vypadala.

Půdorys významných staveb vymezují úhelníky. Nacházejí se u nich i informační tabule s QR kódy. Stěžejním exponátem expozice je trojrozměrný model bývalé osady, kterou založil vlastník sklárny Johann Leopold Riedel před zhruba 240 lety.

Obtížně přístupné místo si vybral kvůli okolním lesům. První sklo se v Kristiánově utavilo 17. ledna 1776, v provozu byla huť dalších 111 let. Liščí bouda bude do poloviny června otevřená o víkendech a poté každý den do 16. září.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V kauze Bečvářova statku uložila justice úředníkům nepravomocně sedm a šest let.

V případu restituce tzv. Bečvářova statku soud nepravomocně potrestal bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka a jeho nadřízenou Evu Benešovou sedmi a šesti lety vězení. Více»

The Flow Building na rohu Václavského nám. a Opletalovy ulice je zkolaudovaná.

Některé kanceláře v horních patrech už užívají první nájemci, tři patra obchodů by se měla stavebně dokončit zřejmě během podzimu. ČTK to řekl projektový manažer společnosti Flow East Tomáš Matýsek. Fasáda nové budovy bude po část noci svítit bíle. Více»

Karanténa urychlila digitalizaci.

Obchodní banky totiž začínají uzavírat pobočky a rušit pokladny. Více»

Na Korfu funguje covid hotel.

Pobyt v něm nakažení údajně neplatí. Více»

Neonacisté bohužel dobývají východ Německa.

Na severu Německa skoupili většinu vesnice. Více»

Všechny články a aktuality »»